A mai construit cineva casa?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ryokan spune:

Sunt foarte multe de spus despre felul in care se face o casa.
Eu cred ca e cazul sa ai incredere in arhitect cind iti face impartirea casei si orientarea ei. orinetarea unei case se face nu umai in functie de puntele cardinale ci si in functie de vecinatati. Un arhitect serios ar trebui sa fi mers macar odata la fata locului ca sa vada ce este in jur.
In ceea ce priveste proiectarea, e bine sa soliciti si un calcul de tranfer termic si sa dai o mare aterntie termoizolatie si hidroizolatiei. La proiectul de fundatie trebuie sa fie prevazut un strat de rupere a capilaritatii ( pietris 5 cm )
E bine sa ai si un proiect de rezistenta si de instalatii. Si daca tot ai proiectele astea cere neaparat si u deviz. DEvizul e important ptr ca iti arata cantitatile de materiale necesare executiei si asa poti sa-ti controlezi costurile. E recondat sa ceri devizele in etape : fundatie, parter, etaj, mansarada, finisaje, instalatii tot ptr a putea contrila costurile. ( sunt echipe de asa zisi constructori care pun ciment si fier intr-o casa cit in 3 case )
La executie trebuie sa fii foarte atenta, de obicei proiectul nu prea este respectat de proiectant. Citeva puncte importante de urmarit : inainte de turnarea fundatiei pamintul sa fie bine de tot tasat. E bine de urmarit permanent planeitatea peretilor. Cind se vor turna grinzile, stilpii si planseele cofrajele trebuie sa fie bine prinse, ca sa nu afecteze planeitatea peretilor. Planeitatea se verifica cu o rigla mare si colturile cu vinclul ( un soi de echer mare )
E importanta aceasta planeitate ptr ca altfel va trebuie sa incarci cu prea multa tencuiala peretii si sigur vor aparea fisuri.
Stiu ca mai sunt multe de lamurit asa ca o sa revin daca sunt necesare si alte detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vistiana spune:

Ryocan,te pricepi,nu gluma! Ai construit sau lucrezi in domeniu? Pe mine m-ai bagat in ceata cu toate dtaliile astea, mi le-am notat sa le arat arhitectului sa tina cont de ele. Mersi mult! Ai cunostinta de firme de constructii BUNE? (care sa nu bage intr-o casa cat in 3 dar...nici cat in jumate!) Arh.a fost pe teren si nu concepe ca dorm.si sufr.sa nu aiba vedere spre lac. Dumnezeu cu mila! Cred ca o sa ma las totusi pe mana lui. O sa vad daca o sa pot dormi sau nu de tantari,broaste,caldura,etc...
Mmag,chiar aveam nevoie de informatia cu adapostul ALA, a picat la tanc. Fara subsol, casa ar avea cam 500m. Da,cred ca o sa renunt la subsol, am inteles ca e si mult mai scump de construit si spatiul de la mansarda e mult mai placut decat subsolul.
DATI-MI CONSTRUCTORI! Gandacelu, mai esti pe-aici,daca ai fost multumita de-ai tai da-mi-i si mie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

mmag si ryokan

Eu am casuta in constructie. Am inceput-o in august 2004 si speram ca pana la urmatorul Craciun sa ne mutam in ea.
Este compusa din 2 dormitoare+ birou+2 bai+ dressing -la etaj, iar la parter : living+bucatarie+baie+vestibul+camara+garaj
Suprafata ocupata este de 118 mp, nu avem subsol si nici mansarda( cel putin in proiect). Locul are 500 mp, iar casa este aproape pe mijloc, adica am lasat loc si in fata(pentru spatiu verde) dar si in spate( terasa, verdeata, loc de joaca)
Eu sunt intr-o etapa putin avansata, adica ce-i facut ramane asa, si ce trebuie facut inca mai cautam solutii.
Va stau la dispozitie pentru eventuale intrebari si totodata va citesc, ca sa mai invat si eu cate ceva!


Racushoarele Cristina& Alexia
PoZe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vistiana spune:

Crixia daca vrei si bb2 de ce n-ai facut 3 dormitoare?:)Ai facut cu o firma sau in regie proprie?Esti multumita de ce au lucrat,ti se pare ca s-au facut greseli?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

quote:
Originally posted by Vistiana

Crixia daca vrei si bb2 de ce n-ai facut 3 dormitoare?:)Ai facut cu o firma sau in regie proprie?Esti multumita de ce au lucrat,ti se pare ca s-au facut greseli?


De fapt sunt 3 dormitoare, dar acum credem ca-l vom face birou. Se poate schimba fara prb in dormitor ca este destul de mare pentru bb2 sau pentru vreun bunic ramas singurel, nu se stie!

Fac in regie proprie, adica tatal meu este zilnic pe santier( am avut norocul-ghinionul lui ca a ramas fara servici vara trecuta, iar eu am profitat de asta si l-am facut SEF). Ne coordoneaza un diriginte de santier, adica vine si vede la fiecare etapa cum sta treaba, explica cum trebuie facut si analizeaza totul, dupa care tatal meu impreuna cu cativa negrii mititei....
Acum suntem la etaj, lucreaza pentru turnatul grinzii, urmand ca apoi sa ne ocupam de acoperis.
Vreau sa intreb: are cineva casuta care nu are turnata placa la etaj, adica intre etaj si acoperis ?
Costa destul de mult o placa, asa ca ne-am hotarat sa facem tavan fals, izolat cu vata minerala, iar podul placat cu lemn. Are cineva? Cum este?

Racushoarele Cristina& Alexia
PoZe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by CRIXIA

Vreau sa intreb: are cineva casuta care nu are turnata placa la etaj, adica intre etaj si acoperis ?
Costa destul de mult o placa, asa ca ne-am hotarat sa facem tavan fals, izolat cu vata minerala, iar podul placat cu lemn. Are cineva? Cum este?


scuze ca am aterizat tarziu, stau prost cu timpul. am citit pe sarite si m-am oprit la ultimul mesaj. asadar: de la sofi, arhitecta de forum, stiu ca se poate face foarte bina fara placa de beton daca nu ai de gand sa mansardezi podul, daca nu va locui nimeni acolo
singurul dezavantaj (dar e unul mare) al plafoanelor din lemn este numai daca sus locuieste cineva, din cauza zgomotului pe care il face, in rest, unda verde!

mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

ce bine de tine.... ca te ajuta tatal tau.. nu-l inchiriezi???

5 ani -14 februarie 2005


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Cristina, eu care ma duc aproape zilnic pe acolo si doar ma invart putin si am invata destula, dar tatal meu! Mai face cateodata glume si zice ca se reprofileaza! Haideti sa va mai dau un motiv ca romanu' e multilateral dezvoltat: Tatal meu a lucrat intr-aun atelier de confectii metalice, mase plastice si altele utile in turism, dupa care( inainte de 1989) l-au numit aia intr-o functie la Primarie. Ei bine, a stat acolo, in scaun, printre hartii, mai mult de 15 ani, pana in vara asta, cum va spuneam, cand l-am racolat eu dupa o campanie electorala esuata( as spune eu). Si uite asa s-a intors tatal meu la munca efectiva, la masurat, gandit, taiat, pus.... Si se pare ca ii place ceea ce face.

In principiu il inchiriez, dar stai sa-l intreb si pe el!

Racushoarele Cristina& Alexia
PoZe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vistiana spune:

Cristina,am mai ciopartit putin din dormitoare ca erau cam mari si acum planurile sunt in revizie...Peste o saptamana am totul croit definitiv.Eu zic sa ti le trimit pe alea,bine?
[O firma de constructii buna nu-mi recomanda nimeni?]Sau ma duc sa-i pun o pila lui tata,poate-l da afara din serviciu...:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Vistiana, daca tot esti la faza de proiect, te-ai gandit la anumite aspecte legate de dormitoare?
De exemplu, eu, am un dormitor cu dressing si baie si o baie pe hol.
Ia te rog si aceste amanunte in discutie, adica daca vrei ca fiecare dormitor sa aibe baia lui.
Eu zic sa-ti gasesti un om de baza, fie ca faci cu firma sau nu. Este nevoie de cineva sa treaca macar la doaua zile pe acolo sa vada cum decurge totul.

Racushoarele Cristina& Alexia
PoZe

Mergi la inceput