cum ati procedat dupa o enterocolita?

cum ati procedat dupa o enterocolita? | Autor: blerina

Link direct la acest mesaj

daca puteti sa ne ajutati si pe noi ca suntem in mare dilema.copilul nostru are 9 luni.cam la doua luni a facut febra cu scaun ceva mai prost.s a curat cu antibiotik si de atunci s a alaptat exclusiv cu humana HN.n a avut nici un fel de problema pana la 6 luni si jumatate cand a facut o viroza .a luat 3 zile antitermice si a scapat de ea.la 7 luni face temperatura 38.5 si scaun prost cu miros respingator.ni s a spus ca a facut enterocolita.dupa o saptamana de antibiotice a scapat dar de atunci regimul alimentar e numai orez pasat vu branza de vaci si mar copt sau banana.iar la pranz supa de morcovi cu carne de puii.atat si 2 mese de lapte cu HN si o lingura de cereale de orez.dumneavoastra ce regim ati urmarit?suntem ingrijorat ca nu putem sa ii dam altceva.are deja 4 dinti si pofteste la orice.multumim anticipat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

saliu, noi dupa 4 luni am reusit sa punem in gura si altceva decat ce ai scris tu.

Io am facut asa, ca sa depasesc momentul orez ca mi-o luase razna neuronu mie , d-apai fetei. I-am luat Ecoflorina din farmacie, nu se mai da gratuit din pacate, si i-am dat 1 sticlutza in fiecare zi. Jumate dimineatza, jumate seara. Smecta a ramas in meniu inca 5 zile , atat cat am dat si Ecoflorina. Orez a mancat in fiecare zi cu morcov cel putin odata pe zi.

Cum introduci alimente noi: o feliutza de cartof pe zi pana ajungi la unu intreg amestecat cu morcov si orez si pui (la inceput si cu orez ca nu are consistentza mancarea si nu ti-o papa). A doua zi bagam putin dovlecel si tot asa.. Ultimul la care am renuntzat a fost HN25. Intr-o luna scapi. Dar atentie: obligatoriu o masa de orez cu morcov pe zi. O sa mai faca moale, a mea a facut in Decembrie cateva zile si am bagat repede Ecoflorina si Smecta. Si-a revenit in 5 zile de tratament cu Ecoflorina.

Ecoflorina e facuta din plante, nu e toxic pt bebe, poti vb si cu pediatrul inainte sa te sfatuiasca. Eu am citit pe forum de la mamici care au trecut prin asta, am fost la farmacie si am luat pur si simplu la indicatiile farmacistei. Si i-a priit. Si am luat si eu.. asa sa stiu ce ingurgiteza bebe si a fost ok. Cam dulce

Succes,

Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Diana a avut enterocolita la 9 luni, cu febra 40, cu varsaturi in jet si scaune diareice urat mirositoare peste 20 pe zi.
am intrat direct pe injectabil, ampicilia cu gentamicina si solutii de rehidtratare plus dieta adecvata si dupa 3 zile nu mai avea nimic. cam dupa 1 saptmana de dieta a trecut la mancarea ei obisnuita.

Fetita mea este Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Daaaaa, Ecoflorina face minuni! Nu e medicament, este un extract de plante, face minuni! Se recomanda dupa tratament cu antibiotice, chiar si adultii pot lua!


Racushoarele Cristina& Alexia
PoZe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebito spune:

Laptele ii accentueaza diareea asa ca eu i-am dat dupa enterocolita 2 saptamani numai nan fara lactoza dupa aceea am trecut pe lapte de pravalie. Bebele meu a avut un an cand a facut enterocolita.Regimul l-am tinut in sensul ca nu i-am dat nici un produs ce continea lapte timp de 2 saptamani cat i-am dat nan.Cred ca deja poti sa treci incet l-a regim normal de masa dar incet.




bebito si denis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blerina spune:

multumesc pt.raspunsuri.cazul nostru a fost unu usor cred pt. ca a avut un singur scaun urat mirositor si vreo 4 mai moale.numai 2 scaune pe zi.asta acum 2 luni si ceva.nu am avut nici o problema de atunci.dar doctora noastra pt.acel scaun prost vrea sa ne tina la regim pana la 2 ani.a spus ca a avut un copil pe care l a tinut cu regimul asta pana la trei ani de frica sa nu se mai repeta. m am terrorizat pur si simplu.inteleg regimul imediat dupa,s o ei usor dupa aia.dar daca copilul are o zi de diarea s o tii trei ani la regim e peste iq-ul meu.poate v am batut mult la cap,dar nu ma lasa sa ii dau iaurt ca spune ca e infestat si daca indraznesc sa ii dau ajung cu ea la perfuzie.citesc pe net ca pui vostri mananca de toate si imi vine sa ma sui pe pereti.multumim inca o data pt.raspunsuri.
pupici blerina& jo elle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebito spune:

Eu as cere parerea la mai multi doc deoarece fiecare gandesta dupa ritmul lor de viata .Chestia cu iaurtul bebele meu menanca iaurt danone cu fructe si danonino de la 5 luni si acum are 1 si 2 luni si n-am primit nici o perfuzie doamne ajuta tot asa in continoare.Sa nu il dai seara pt ca in combinatie cu laptele inainte de culcare le da dureri de burta in somn stiu pe pielea mea dar nici un doctor nu m-ia interzis asa ceva. Schimbati doctorul si copilului dai sa manance ce-i place ca mai incolo o sa ai probleme cu alimentatia si dai pe zi si 2 banane daca ii merge mai moale.



bebito si denis

Mergi la inceput