Intrebare-cum sa ii mai dau sa manance?

Intrebare-cum sa ii mai dau sa manance? | Autor: Madalina-Nicoleta

Link direct la acest mesaj

Bebelusul meu Vladut in varsta de 4 luni, imi face probleme cu mancatul...de ceva vreme plange cand mananca...dar ii este foame.Nu il doare nimic...am fost cu el si la medic....Am ajuns sa ii dau sa manance plimbandu-ma cu el prin camera.Nu il fortez....adica sa manance dupa un program riguros...ii dau cand ii este foame.
Astept sfaturi....nu mai stiu ce sa fac...si suntem de abia numai la papat laptic.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ninutza13 spune:

Madalina, nu ai precizat daca il alaptezi sau ii dai lapte praf?

Ninutza si bb-lusha Erica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otis41 spune:

Si bebelusul meu a avut si are aceeasi problema si acum la 10 luni desi are 12 kg, mananca laptele numai cand este aproape adormit. Cand mai are putin sa adoarma ii pun biberonul cu lapte in gurita. Iar mancarea o mananca atunci cand este neatent ii arat jucarii, sticle, cutii, tot ce am nou, cand se uita la reclamele TV ii mai bag o lingurita de mancare in gurita. Mananca atunci cand mancam noi mai binisor adica putin. Are doua somnuri pe zi iar noaptea doarme de la ora 1 - 2 noaptea pana la 9 - 10 dimineata se trezeste sa bea apa sau ceai, de 3 ori.
Sanatate la puiut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Si fetita mea are sau mai bine zis a avut acceasi problema, dar o mai apuca si acum. Chiar m-a ingrijorat la un moment dat ca dupa cateva minute de supt la san plangea de numa numa. Am cautat o explicatie, dar nu am gasit si nici un pediatru nu mi-a adus o explicatie pertinenta. Ba ca laptele curge prea mult, ba ca prea putin, ba ca o doare burta, ba ca dupa cateva minute se accelereaza peristaltismul intestinal la contactul cu laptele cald... Cert este ca am invatat sa ignor problema si manca doar atat cat vroia, cand incepea sa planga incercam s-o mut la celalalt san si daca nici asa nu mergea ma opream si o mai alaptam cand vroia ea. Eu una am o explicatie a mea, care acum mi se pare cea mai buna: cand se satura sau i se umfla burtica (mai inghite si aer) plange ca sa se opreasca din supt. Acum are aproape 6 luni si cu toate aceste toane a supt numai san pana la 5 luni jumate si a luat in greutate si totul e ok, deci daca nu exista probleme de sanatate eu zic sa nu te agiti, lasa-l sa manance cat si cand vrea si totul va fi ok! S-ar putea sa fie felul lui de a spune ca nu(mai) vrea sa pape in momentul ala. A mea a facut asa de la o luna si mai face si acum.
Sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina-Nicoleta spune:

scuze, asa este...nu am precizat ce papa....mananca Milumil1.
Vladut a fost nascut prematur...la 7 luni, a mancat o gramada de feluri de lapte....din vina medicilor....eu sunt din Constanta, l-am nascut in Petrosani, iar medicii de acolo mi-au spus ca nu conteaza ce fel de lapte papa. Am inceput cu Aptamil-pt prematuri, iar cand am iesit din spital m-au trecut pe Milumil 1, cand de fapt trebuia tot un lapte pt prematuri.am venit in c-ta, am trecut din nou la lapte pt prematuri...prehumana si apoi in sfarsit pe Milumil 1.
Va dati seama ce bulversat a fost saracul bebe.
La nastere avea 2 kg, iar acum, la ultimul control, luna trecuta...5.6000....deci ia frumos in greutate.
Mancam cam 130 ml....nu vrem sa crestem cantitatea de loc.
Daca nu ar manca asa de urat...totul ar fi ok.
Multumesc pt. sfaturi, mai astept sugestii



Mergi la inceput