pagina de web. cum?

pagina de web. cum? | Autor: corina iulia

Link direct la acest mesaj

buna la toti si la multi ani in 2005!
vin si eu cu o intrebare, ma gandesc de mult timp sa-mi pun afacerea pe net. acum incepem sa ne gandim serios la treaba asta, dar nu stim cum se face.
cum se deschide o pagina de web fie ea
www. .ro
www. .com

stiti voi care sunt procedurile si eventual, firma care pot sa gazduiasca astfel de pagini, costurile lor si latele... pe care nu le stiu?
ma puteti ajuta?
va multumesc anticipat.

"Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu
cu drag de forum, corina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabryel spune:

Sa presupunem ca firma se numeste S.C. FirmaX SRL si ca vrei sa ii faci un site.

Orice site trebuie sa fie gazduit undeva pe un server. Ai la alegere 2 modalitati:

1. apelezi la o firma specializata care iti va gazdui pagina de internet si adresa va fi ceva de genul www.firmaX.numegazda.ro
Cu alte cuvinte apare si numele celui care te gazduieste si asta nu mi se pare frumos pentru o firma care se respecta pentru ca cealalata varianta in care sa iti apara numai numele tau costa un pic dar nu prea mult si merita investitia...adica varianta 2:

2. cumperi (pe viata) un domeniu de la Reteaua Nationala de Calculatoare adica de la www.rnc.ro Ce este un domeniu? Este ceea ce vedem la urma adica .ro sau .com, .net etc.
Costul unui domeniu .ro este de 61 USD si adresa ta va fi ceva de genul www.firmaX.ro Suna mai bine, nu?

Dupa ce ai cumparat domeniul trebuie sa gasesti o firma care sa iti ofere gazduire (hosting). Nu e greu de gasit asemenea firme insa trebuie sa fii atenta la costuri. Unele firme ofera host gratis in schimbul afisarii pe pagina ta a unui banner cu reclama. Un operator de telefonie mobila care are sigla verde (nu zic numele sa nu fie interpretat ca reclama) iti ofera gazdurie avantajoasa la niste costuri destul de mici. Daca nu te descurici trimite-mi un mail si te pun in legatura cu cineva care ofera gazduire la site-uri si alegi.

Dupa ce ai facut rost de gazda trebuie sa apelezi la cineva care sa iti creeze pagina. Aici costurile sunt diferite in functie de ce vrei sa apara in pagina, cate pagini sunt, in ce limbi etc. Oferta este si aici foarte vasta. La fel...daca crezi ca nu te descurci cu oferta existenta contacteaza-ma si te pun in legatura cu cineva si discutati...

Atentie: Unele firme care ofera host iti vor sugera ca iti cumpara ei domeniul in locul tau dar asta e o capcana pentru ca ei devin proprietarul domeniului si in felul asta cand vei dori sa renunti la serviciile lor va fi dificil de recuperat domeniul tau de la ei...de aia te sfatuiesc sa investesti 61 USD si sa fiti voi proprietari si oricand iti poti schimba gazda daca nu-ti convin conditiile.


_
In fiecare zi ii povestesc lui Dumnezeu planurile mele iar EL...zambeste!
_
Emigrare in Canada prin www.montreal.ro/forum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina iulia spune:

iti multumesc, gabriel si discut cu sotul meu sa vedem ce si cum, desigur ca 61 $ nu e o problema si sfaturile tale sunt foarte de folos.


"Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu
cu drag de forum, corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina iulia spune:

nu cred ca va fi o mare diferenta. si 61 $pe an, in fond nu e un capat de tara, nu?

"Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu
cu drag de forum, corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Intra pe www.rnc.ro si vezi concret cum functioneaza. Poti verifica prin query daca un anumit domeniu pe care l-ai dori este liber sau nu prin simpla scriere exemplu.ro a numelui in bara si submit nume. Daca este rezervat apar datele proprietarului. Achizitionarea numelui de domeniu se poate face on line.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina iulia spune:

quote:
Originally posted by Gabryel

Sa presupunem ca firma se numeste S.C. FirmaX SRL si ca vrei sa ii faci un site.

Orice site trebuie sa fie gazduit undeva pe un server. Ai la alegere 2 modalitati:

2. cumperi (pe viata) un domeniu de la Reteaua Nationala de Calculatoare adica de la www.rnc.ro Ce este un domeniu? Este ceea ce vedem la urma adica .ro sau .com, .net etc.
Costul unui domeniu .ro este de 61 USD si adresa ta va fi ceva de genul www.firmaX.ro Suna mai bine, nu?

Dupa ce ai cumparat domeniul trebuie sa gasesti o firma care sa iti ofere gazduire (hosting). Nu e greu de gasit asemenea firme insa trebuie sa fii atenta la costuri. Unele firme ofera host gratis in schimbul afisarii pe pagina ta a unui banner cu reclama. Un operator de telefonie mobila care are sigla verde (nu zic numele sa nu fie interpretat ca reclama) iti ofera gazdurie avantajoasa la niste costuri destul de mici. Daca nu te descurici trimite-mi un mail si te pun in legatura cu cineva care ofera gazduire la site-uri si alegi.

Dupa ce ai facut rost de gazda trebuie sa apelezi la cineva care sa iti creeze pagina. Aici costurile sunt diferite in functie de ce vrei sa apara in pagina, cate pagini sunt, in ce limbi etc. Oferta este si aici foarte vasta. La fel...daca crezi ca nu te descurci cu oferta existenta contacteaza-ma si te pun in legatura cu cineva si discutati...


_
In fiecare zi ii povestesc lui Dumnezeu planurile mele iar EL...zambeste!
_
Emigrare in Canada prin www.montreal.ro/forum



iti multumesc inca o data pt sfaturile date . am selectat aici ceea ce ne intereseaza.
spuneai ca poti sa ne ajuti cu aceste puncte selectate. astept in continuare sfaturile tale si iti raman indatorata

"Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu
cu drag de forum, corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubbles spune:

Corina, eu as incepe cu realizarea paginilor si apoi domeniu + hosting.
Creeaza un "plan de bataie" despre ce fel de informatii ati vrea sa contina si cum le-ati structura (vezi exemple pe Internet, peste tot, la companii cu profil asemanator).


Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina iulia spune:

quote:
Originally posted by Bubbles

Corina, eu as incepe cu realizarea paginilor si apoi domeniu + hosting.
Creeaza un "plan de bataie" despre ce fel de informatii ati vrea sa contina si cum le-ati structura (vezi exemple pe Internet, peste tot, la companii cu profil asemanator).


Bianca


iti multumesc, asa am facut, ne orientam dupa cum spui tu, dar inca nu am aflat costurile.
cred ca aici va fi durerea.

"Nu vezi?.../ Sau-ce-auzi si vezi-nu crezi?.../ N-auzi tu cum suna ora /Fericirii-amandurora?..." Minulescu
cu drag de forum, corina

Mergi la inceput