Circumcizie - pro si contra

Circumcizie - pro si contra | Autor: Kittie

Link direct la acest mesaj

Pupici mamici si tatici

as vrea sa stiu ( cu scuzele de rigoare daca s-a mai dezbatut ), ce pareri sunt despre circumcizie.. Eu as vrea sa-i fac baiatului meu dar nu cu "ochii inchisi", adica incerc sa aflu cat mai multe cu putinta inainte..

lol

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Doamne, mi se zbarleste pielea cand ma gandesc. NU!!! Parerea mea! E o mutilare! Sunt impotriva chiar si daca exista motive religioase sau de traditie! Cu atat mai mult fara astfel de motive. Stiu un tip (sotul unei prietene) care are si... si-a condamnat mama vehement pt asta si o judeca si acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Ce pot sa iti spun sigur este ca un barbat cu circumcizie are o sensibilitate mai scazuta la nivelul penisului. Consecintele sunt ... unele negative... altele pozitive, depinde mult de individ.
Acum.. daca asta il va deranja sau nu la maturitate...nu ai de unde sa stii.
Daca traiesti in Ro, unde majoritatea baietilor NU sunt circumcisi, poate este mai bine sa il lasi asa. Oricum, daca se duce la gradinita, unde toti baietii se compara, se uita unul la altul... fac intreceri, care se pisa mai departe, etc. ca de' la 4 ani ce minte poti sa ai... va observa repede ca este altfel.



Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aysha spune:

Baietelul ca si sotul sint circumcisi.
Din propie experienta,cu ambii, va pot spune ca nu este un proces dureros,se face sub anestezie locala.
Rashid a fost circumcis la 5 zile de la nastere si nu a facut nici un fel de complicatii,nu ustura la urinare,are destule erectii pentru virsta lui(scuze...amanunte),singura chestie este ca timp de alte 5 zile a trebuit sa-i curat penisul cu apa distilata si sa schimb pampersul mai des.
Atit.

Cu sinceritate,Aisha.
"Some people come into our lives and quickly go. Some stay for awhile and leave footprints on our hearts. And we are never, ever the same."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RA spune:

Cred ca mai inspirat ar fi sa dai un google pe acest cuvant in limba engleza(circumcision).Te vei lamuri mult mai bine despre beneficiile sau,dimpotriva, problemele ce pot interveni!"Dupa ureche" e riscant sa iei astfel de decizii.
Ca sa-ti dau un pont,iti spun ca de ex,in Statele Unite(tara la care toti privim cu coada ochiului)se discuta foarte serios in Colegiile medicale despre oportunitatea introducerii acestei manevre in lista de asigurari medicale.
Daca iei in consideratie numai riscurile mult mai scazute pe care le au barbatii circumcisi sa contracteze anumite boli...
Cred ca problema nu trebuie privita din punct de vedere religios,ci pur medical!
Oricare va fi alegerea ta,iti doresc numai bine in anul care bate la usa si sa te bucuri de familia ta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Eu una nu i-as face copilului meu asa ceva. In afara de sensibiltate scazuta, chinul prin care trece (totusi nu cred ca nu e deloc dureroasa procedura), va fi altfel decat alti copii, si s-ar putea sa nu aprecieze deloc. Daca va alege el sa faca asta la varsta cand va putea lua singur decizii, e alta problema ....

Poze cu MATEI
Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

In primul rand multumesc frumos pentru raspunsuri.. in al doilea rand o sa va spun o treaba care poate parea ciudata, asa cum au cascat ochii niste prieteni cand au auzit=o - nu am cunoscut, in viata mea, barbat necircumcis.. nu intru in amanunte cantitative :)
nu apartin vreunei religii in care sa se practice obligatoriu asa ceva, copilul nici atat. Al meu nici atat, doar ca vine dintr-o tara unde se practica...de asta vreau si eu tot din punct de vedere medical sa aflu mai multe pareri, de asta intreb aici, poate cineva a facut aici si stie.
Altfel, intr-un fel sau altul, suntem cu totii.. nu stiu cat de mult se va duce la gradinita, nu stiu cat de mult se va lasa marcat de asta, dar cred ca, cu cat mai tarziu, cu atat mai mult va deveni mai constient de "altfel"-ul lui..
In al treilea rand va doresc un an minunat, numai sanatate, bucurii si fericire impreuna cu cei dragi !
Sa fim iubiti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19680

Vrei sa afli mai multe pareri .. cieshte acolo.
Eu nu am facu la copil si nu am degand sa ii fac.
Decizia itzi aparztie.
An nou fericit


Gabbriela & www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
0 - 2 years 2 - 3 years

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Eu am o fetita.. daca bebe doi are sa fie baietel il voi circumcide. Nu pe motive religioase sau de traditie ci pentru ca asa cred eu ca e mai sanatos. Sunt argumente pro si contra, dar imi aduc aminte cat s-a chinuit matusa mea cu varul meu cat era mic aderente rezolvate chirurgical si apoi mai mare l-a luat tata cu el in India vara.... unde s-o iritat intai putin. Din jena n-a zis nimic si s-a infectat... si a ajuns circumcis la 13 ani ...Si l-a durut ca naiba. Argumentul traditiei ar fi doar in masura ca nu de pomana atatea culturi care stau prin regiuni calde au ajuns la aceasta varianta.

Andreea si galusca Anne-Sarah


http://client.webshots.com/user/acusor_dc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florica spune:

Penisul unui baiat intact se spune ca este “self cleaning” pentru ca nu are nevoie de nici un fel de tratament special de curatire, in afara de limpezirea externa cu apa, la fel ca ochii. Glandul este organ intern si nu se spala, ci prin mecanismul natural asemanator curatirii ochilor de catre lacrimi, glandul si preputul, atat cat este permis in mod natural la varsta respectiva, se autocurata, cu ajutorul lisosomelor, si se autoprotejeza impotriva infectiilor, prin anticorpii produsi de catre preput.
Odata ce preputul devine complet retractabil in mod natural, de regula pe la pubertate, cand hormornii vor ajuta asta, baiatul va invata sa retraga preputul complet si sa il limpezesca cu apa.Deci,nu sant adepta circumciziei.

danamulders

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Solana spune:


Eu sint pentru circumcizie!
Personal cred ca daca se face acest lucru la o virsta cit mai mica...consecintele sint nule!
Se face sub anestezie si intr-o saptamina e rana vindecta...se pune ulei de masline pe pansamentul respectiv si cam in a 3-a zi se retrage pansamentul la dus...urmat de o uscare cu feonul al locului respectiv pe care se aplica o solotie cu actiune antiseptica.Se pare ca schimbarea pampersului mai rar...in cazul in care a facut doar pipi ..e benefica..considerindu-se ca urina ar avea o actiune cicatrizanta.
Dincolo de diferentele pe care le va sesiza mai tirziu..mi le asum ...mi se pare normal sa fim diferiti unul de alti si sa respectam acest lucru!
In tarile occidentalizate aceasta practica nu e deloc considerata ca o ciudatenie si se observa un nr din ce in ce mai mare a parintilor care recurg la aceasta metoda...indiferent de orientarile religioase.
In alta ordine de idei..hai sa fim seriosi..e mult mai estetic!!!

Mergi la inceput