Alaptarea la san

Alaptarea la san | Autor: SORINA4NL

Link direct la acest mesaj

Servus.
Am un baietel de 5 saptamani. Seara, timp de cateva ore pare ca ii este mereu foame, iar eu nu pot produce suficient lapte. Cer sfatul altor mamici care au trecut printr-o astfel de situatie. Eu am inceput sa-i dau o masa de formula, chiar daca sunt o adepta convinsa a alapatului la san. Copilul a luat foarte bine in greutate pana acum. Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Servus Sorina,
daca greutatea puiului e buna nu are sens introducerea mesei de formula. Produci lapte pe cat e de stimulat sanul prin supt/pompa, etc. A suplimenta e primul pas spre pierderea laptelui cu adevarat. Cat puilul ia bine in greutate si face un numar bun de scutecele de kk si pipi totul e genial.. Zauuu:):).

Vezi ca e un topic la femina intim (Alaptatul online partea I si II) care are o groaza de explicatii pentru alaptat. Exista doua feluri de laptic in san : primul lapte care curge astampara doar setea fiind mai lichid, al doilea care vine dupa vreo 5-10 min de alaptat tine de foame. Puiul tau il ia doar pe primul si apoi iar ii e foame. Ca sa nu termine oboseala de acest mic si inconstient rasfat.. alapteaza doua-trei ore doar din acelasi san pana il simti complet flasc aproape concav, apoi schimba sanul. Asta iti va da o lactatie abundenta si puiului si acel hidden milk mai gras.

Nu te descuraja... Eu am avut un bebe prematur care sugea foarte rar si foarte putin deci nu mai stiam pe ce lume sunt. Optimism si incredere ca lapticul tau e cel mai bun :):):).


Andreea si galusca Anne-Sarah


http://client.webshots.com/user/acusor_dc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Copilul plange seara de la colici, nu de foame.Daca ii dai formula o sa planga si mai rau, pt. ca laptele praf constipa.
Curaj si dopuri in urechi, la 10-12 saptamani se termina cu colicii astia!!!Copilul suge incontinuu pt. ca suptul linisteste durerea de burtica.dar de fapt tu il supraalimentezi si de aia il doare si mai rau....

Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ver@ spune:

In cazul in care nu ai timp sa cauti,iata un link:

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=17777


Si eu credeam acelasi lucru dar uite ca si acum alaptez.I-am dat si eu lapte praf cam 1 sapt. dupa care am renuntat,noroc cu o mamica care a stiut ce sa ma invete.



SARBATORI FERICITE!

VERA si VLADUTZ (21 NOV 2003)http://community.webshots.com/user/vgv_vera

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mobriq spune:

Sau poate ca puiul tau chiar acum are nevoie de ceva mai mult lapte si pana cand oferta ajunge iar pe masura cererii pot trece 2-3 zile. Daca ii dai biberon, corpul tau nu afla ca trebuie sa produca mai mult lapte. Incearca sa te odihnesti mai mult dupa masa, sa bei lichide. Da-i sa suga cand vrea el, dar nu mai des de doua ore. Daca plange in intervalul asta de doua, incercati alte tehnici de linistire.

Si eu am avut impresia ca gata, nu mai am lapte suficient, dar in cateva zile situatia se regla.

Monica si Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Buna! Pe la 2 luni Ozana nu a mai vrut sa suga la piept. Nu refuza, numai ca nu golea sanul. Noaptea sugea aproape adormita si o facea bine, ziua era insa problema. Atunci am muls laptele si i l-am dat cu biberonul. Am facut bine pentru ca am evitat intarcarea si in felul asta Ozi a mea a supt in regim de nou nascut pana la 2 ani. Va pup! Gratiela.

Mergi la inceput