asa am nascut eu

asa am nascut eu | Autor: crissandrada

Link direct la acest mesaj

Eu cred ca ma numar printre femeile care pot spune ca am nascut usor.Sa va povestesc cum a fost :
Sa intamplat acum 4 luni. Eram singura acasa. In ziua aceea imi era foarte somn. Am dormit cam pana pe la ora 11. Apoi am fost in plimbare dupa care am venit acasa, am dat cu aspiratorul, am facut ceva de mancare dupa care am dormit iar. Pe la ora 19 mi s-a facut pofta de inghetata. M-am dus si mi-am cumparat , am mancat-o si m-am itors acasa unde bineinteles ca m-am culcat. M-am trezit pe la oa 23 uda . Am crezut ca am facut pe mine. M-am dus la baie si am constatat ca curge un lichid incolor si nu pot sa-l controlez . Mi se rupsese apa . I-am dat telefon mamei mele care mi-a confirmat acest lucru . Am sunat apoi la maternitate unde mi s-a spus sa imi fac bagajelul si sa vin repede. In tot acest timp nu aveam nici un fel de durere. L-am sunat apoi pe sotul meu care era la servici. A venit acasa si m-a dus la spital. Se facuse ora 24 si ceva. Tot nu aveam nici un fel de durere. Dar pe la ora 1 si ceva au inceput contractiile usor , usor. Erau din ce in ce mai dureroase si la intervale reletiv mari. Pe la ora 3 mi-a facut o injectie de dilatatie care si-a facut efectul foarte repede - 15 minute contrar asteptarilor moasei care se astepta sa nasc spre dimineata. Asa ca la ora 3.20 am nascut o fetita de 3.500 g. Nasterea propiu zisa nu a fost grea dar oricum nimic nu se compara cu durerile unei nasteri. Spun ca a fost usoara pentru ca am vazut alte femei cum se chinuiau de ore intregi si nu mai nasteau .Ce a fost mai urat a urmat dupa nastere. Mi s-a rupt un vas de sange si m-au dus in sala de operatii unde m-au anesteziat si m-au cusut. Apoi am stat doua zile fara fetita mea : eu la postoperator iar ea intr-o camera speciala unde stau copiii care s-au nascut prin cezariana (unde stau copii fara mama lor).
Dar pana la urma totul s-a terminat cu bine.
Am o fetita frumoasa, sanatoasa, cuminte , vorbareata si mancaciosa. Le doresc tuturor femeilor sa aiba o nastere cum am avut eu .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Slava Domnului ca s-a terminat cu bine!
Nu cred ca exista vreo nastere fara nici un fel de probleme, dar ai sa vezi, bine ca suntem in stare sa le uitam, ca altfel nu ne-am mai incumeta din nou!!!


Mergi la inceput