cauze/tratament - infectie urinara

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Noua nu ne-a facut nici o febra, insa se circea, se framanta, se chiunuia... Asa ca pediatrul a tras concluzia ca la 3 luni copilul se masturbeaza
Sau poate ca are lipsa de calciu, ne-a spus, da' nu ne-a tr8imis la analize
Si cand am cerut noi trimitere, au zis si el si dr de fam ca sunt nebuna ca vreau sa chinui copilul cu analize.
Ii fac analizele pana la urma, iar calciu avea peste limita normala
Asa ca dupa vreo 6 luni de contraziceri cu ei, am dus copilul la analize complete. Plus echografie.


Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m34 spune:

Daca faceti eco cu lichid de contrast, intrebati si fiti sigure ca sonda utilizata este model mic, mai flexibila, pentru copii.
Mie era sa imi vina rau anul trecut cand la Grigore Alexandrescu au folosit sonde de adulti la copil, asa incat fetita urla de durere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmag spune:

Dragilor, si eu, ca adult, m-am chinuit ani de zile cu "infectii urinare" si antibiotice peste antibiotice, pana m-a lamurit cineva ca acesti microbi exista oricum in urina, dar ca are foarte mare importanta concentratia in care se gasesc ei.
Daca rinichiul functioneaza bine, este suficient ca organismul sa primeasca suficienta apa, pentru ca aceste infectii sa nu mai reapara.
Deasemenea, pot fi utilizate ceaiurile diuretice, dar nu ca inlocuitori pentru apa.
Daca copiii nu sunt in marea majoritate a timpului sub supravegherea voastra, verificati atent daca primesc cantitatea necesara de lichide. Cand aveam fata cea mare la cresa, nu le dadeau apa copiilor cate o zi intreaga, ca sa nu ude scutecele si sa aiba ele treaba sa ii schimbe .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Buna! Tratamentul cu antibiotic in cazul infectiei urinare este mai lung, cam 8-10 zile. Tratamentele scurte permit recidive. Pupici! Gratiela.

Mergi la inceput