Masti de fata preparate in casa

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorelai182003 spune:

Uite ce am gasit:

masca de portocale: se zdrobeste miezul si se intinde pe obraz, gat si decolteu, neaparat dupa demachiaj. Dupa o jumatate de ora, se clateste pielea cu apa calduta.Ajuta la tonifiere

masca de grepfruit - o lingurita de suc de grepfruit se amesteca cu o lingurita de oxid de zinc, pana se obtine o pasta moale. Se evita aplicarea mastii in zona oculara. Se spala cu multa apa, dupa ce se intareste masca.masca astringenta-pantru ten gras

Si inca ceva:

1.Banana calmeaza tenurile sensibile si uscate;
2.Citricele sau castravetele sunt astringente si se potrivesc tenului gras;
3.Cartoful elimina pungile de sub ochi;
4.Boabele de struguri, rupte in jumatati, catifeleaza si combat ridurile. Dupa circa 30 de minute, limpezeste-te cu apa calduta si apoi cu apa rece (dar nu foarte rece!).
5.Pentru cosuri si acnee, foloseste varza. Zdrobeste nervurile unei frunze si tamponeaza fata cu sucul obtinut sau aplica pe ten frunza intreaga. Nu e nevoie sa te clatesti.
6.Masca de mar copt este emolienta si hraneste tenul.

Sper ca va este de folos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apalossa spune:

Eu folosesc crema preparata in farmacii-crema cu vitamine,e super.Si cand am timp,ma dau cu suc de portocale,rosie,castraveti,lamaie....si alte legume sau fructe simple,fara smantana,fara miere,natur...ApalossaPupilici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

Eu foloseam albus+lamiie pt ten gras,acum mi s-a mai uscat(de la virsta,vintul din Canada)si cred c-o sa folosesc doar fructe(banana,mar fiert in lapte,castraveti)...Mai foloseam si-mi placea masca de drojdie cu picaturi de ceva fructe...

www.lucavasile.go.ro" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Pot sa si gust din mastile astea de fata ca tare delicioase suna


Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

tot masca de argila, dar o cumpar deja preparata. in ceea ce priveste cele de casa, naturiste, o foloseam cea cu galbenus de ou, putina zeama de lamaie si putina miere. o lasam pana se usca si apoi curatam tenul. a, da, si mai am obiceiul cand fac o salata de castraveti sa tai varful unui castravete si sa imi intind sucul pe fata. m-ar interesa si pe mine cele specifice pentru un anumit tip de ten, la mine e cel gras in zona T-frunte, nas, barbie, si cam uscat in rest.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Inseamna ca ai ten mixt Josephine....eu am o cunostinta care arata extraordinar pentru varsta ei, are un ten de invidiat, putine riduri, iar secretul ei costa in aceste masti de casa pe care le foloseste din tinerete si nu in ultimul rand masajului fetei. De aceea v-am si propus subiectul..masti din produse cat mai naturale nu pot decat sa ne ajute.
Eu mai am o retete care cred ca este indicata tuturor tipurilor de ten.Este cea cu branza de vaci..cas mai bine zis. 2/3 lingurite de cas se amesteca bine cu miere+1lingurita suc de morcovi/castravete/mar iar pentru cele cu ten gras 1 ling. de suc de lamaie. Trebuie lasata sa actioneze aprox. 20 de minute. Cand aveti timp faceti un masaj al fetei, este excelent. Ah si inca ceva ce obisnuiesc eu sa fac. Dupa ce imi demachiez tenul ma asez in fata robinetul si alternez apa fierbinte cu apa rece, de mai multe ori, 10-15 ori....pielea fetei se incalzeste, semn ca sangele incepe sa circule.Este foarte buna metoda, in timp catifeleaza pielea.

Mergi la inceput