se poate un program fix de masa cu laptic de la sa

se poate un program fix de masa cu laptic de la sa | Autor: ana_a

Link direct la acest mesaj

Salut voios!
Stefan are imediat 4 luni, pe 19 dec, si inca il alaptez la san.As vrea sa-I fac un program cat de cat cu ore fixe si inca nu am reusit, mananca foarte haotic…de multe ori nici nu stiu sigur daca e satul sau nu, pentru ca trec 2-3 ore si ar mai vrea sa stea un pic la san.Lapte este sufficient, nu imi goleste sanii de tot niciodata, doar ca am observat ca-I place sa stea la san…nu asta ar fi problema, eu cred ca din aceasta cauza mai are uneori crampe si este cam constipat.Cartea scrie ca ar trebui sa aiba 5 mese pe cand el are uneori 7, de cele mai multe ori 6 dar noaptea se trezeste si la 3 si la 5 si mananca si la 7 cateodata….e destul de obositor…
Astept mamici care alapteaza la san sa ma sfatuiasca daca au reusit sa faca un program fix copilasului, eu ii maid au suc de portocale pe la 10 dimineazta.
Mananca cam asa: dimineazta la 5 apoi pe la 10 sucul, pe la 12 lapte, pe la 3 lapte, la 6 lapte, la 8.30 un pic de lapte, dupa baitza, apoi pe la 22, apoi pe la 3 ….
Si inca ceva: care ar fi ora ideala pentru baita?eu il inbaiez la 8 seara dar uneori e cam oboist…e prea tarziu?




Ana si Stefan, minunea lu mami si tati!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Ana, stai ti linistita, noi avem acus 7 luni si tot haotic papa. Chiar daca ii dau si diversificat, tot nu si-a reglat programul. Are perioade cand manca la 2-3 ore, alteori (rar) la 4 ore, nici eu nu mai stiu. Le place la san si de multe ori cer san chiar daca nu le-ar fi chiar foame, al meu il vrea ca sa adorma, sa ragaie mai usor, sa faca caca etc.
Deci eu nu am reusit sa-i fac program fix (nici nu am incercat), si pana la 5 mese pe zi, mai avem...
Daca ti se pare obosit la baita, incearca sa-i faci mai repede, la 7 de exemplu si vezi cum reactioneaza.

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ver@ spune:

Ehe,sa vezi cum e pe la 1 an cand o sa te traga de bluza sa-i dai tzitzi.Eu nu am reusit sa-i fac program de masa.Poate ca nu m-am impus.Asa ca acum (si inainte) mananca san cand vrea.Iar celelalte mese:pe la 9 banana cu branzica,la 12 ciorbica,la 17 pilaf sau piure cu ficat sau spanac etc.,seara iaurt si san cat cuprinde,non-stop.Nu mai poooot de sfarcuri uneori.Dar e asa un scump cand imi zambeste cand papa tzitzi si se uita in ochii mei.

VERA si VLADUTZ(1 anisor)
http://community.webshots.com/user/vgv_vera

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_sonyei spune:

Sonya face 5 luni pe 28 dec si are un program tot cam ca al lui Stefan... De ce zici ca vrei sa-i faci program cand deja are unul...
A mea mananca aproape la fel: la 6-6.30 lapte, la 8.30-9 lapte, la 11.30-12 suc de mar + morcov + portocala (50-60ml) si lapte, la 2.30-3 lapte, la 5.30-6 lapte, la 8-8.30 face baita si apoi papa lapte, la 1.30-2.00(noaptea) lapte si uneori (rar) mai cere si la 4 dimineata...
Asa ca ea are program, de ce sa il schimb?
Ma gandesc ca pe la 6 luni voi incerca sa-i dau cereale la masa de seara si atunci va trece la somn pana dimineata (sper)...

Mama Criss si Bebe Sonya-Alexandra
-------------------------------------
Fi fericit in fiecare clipa caci viata e scurta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

eu alaptez de aproape 7 luni si nu am incercat sa-i mai fac program c-am vazut ca nu are rost! de ce? ptr ca el nu suge doar de foame! ex: se loveste sau nu se simte bine vrea imediat la sin si se calmeaza! e perfect normal cum il alaptezi tu, asculta-ti puiul el stie cel mai bine si lasa programul ca nu ajuta la nimic!
eu, baita ii fac la 8:30, e ff important sa ai aceeasi rutina, ca bebe sa ajunga sa diferentieze bine ziua de noapte si sa doarma mai mult noaptea!
succes

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sgflavia/album?.dir=/f878
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alesia spune:

Ana,

Si Rares al meu va implini 4 luni pe 20 dec. Din pacate (pentru mine) programul lui de mancare este cam acelasi acelasi. Tot la san il alaptez si eu. Pana acum a facut pauze de vreo 2 ore, mai nou 2,5 ore si foarte rar peste. De vreo cateva zile incercam sa mancam la 3 ore; el, de obicei, la 1-1,5 ore dupa ce manaca adoarme. Daca se trezeste la 2 ore si jum de la masa incerc sa-i distrag atentia pentru inca jum de ora. De cele mai multe ori reusesc.

Iar noaptea se trezeste bineinteles plangand (dar eu nu cred ca foamea il trezeste, ci mai degraba cate un partz care iese mai greu). In orice caz, prima data incerc sa-i dau suzeta poate ca se linisteste si adoarme la loc (manevra a reusit o singura data), dupa care il pun la san. De ieri noapte mai incerc ceva - dupa ce manaca putin, ii scot cu grija sanul din gurita si ii dau suzeta. Asa sper ca il voi obisnui sa manace din ce in ce mai putin noaptea si intr-un final sper sa mai scoata singur din mese.

Ai putea sa-i dai ceai noaptea, am auzit ca functioneaza.
Eu nu ii dau nimic altceva decat san (nici macar apa), asa ca nu am de gand (inca) sa merg pe varianta asta.

Cu baita si noi suntem in teste. Am citit ca e recomandat intre 6:00 si 10:00. Pana acum noi faceam baita intre 8:00 si 8:30 dar de vreo doua saptamani am muta-o intre 6:30 si 7:00 (in functie de cum manaca). Si mie mi se parea ca e prea obosit la 8:30 si nu reuseam sa-l curat bine dupa baita (ma refer la urechi), si nici la imbacat nu mai statea deloc linistit. Acum, cu noul program e mai bine.

Salutari,
Alesia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Dragi proaspete mamici,

Va pot oferi o alta varianta, a mea, care am incercat sa ii fac un program lui Adi, inca de cand era bb mic, mic. Noi am supt 6 luni incheiate si pt ca am fost "mare" (4,5 kg la nastere) am fost nevoita sa-i fac program pt ca nu faceam fata cu laptele fata de cat vroia el si aveam nevoie de pauze mai mari ca sa am lapte destul.
Deci, va spun ca am urmat cat de cat obiceiul llui, asa e cel mai bine. Dar, am incercat sa-l fac sa manance de la un san pana il golea, ca sa se faca lapte ca lumea din nou, pt. ca nefiind gol, nu producea lapte ca lumea. Asta insemna ca il puneam la acelasi san de mai multe ori la aceeasi masa, cu pauze de ridicat. Si ma asiguram ca el era satul si ca manca bine, (uneori durau mesele si 1 ora) cu pauze de ragait si revenit la san.
Asta insemna ca el nu mai cerea peste 1 ora, desi uneori cum spunea si o mamica, il puneam la san cand apareau tot felul de evenimente neprevazute. Cam intr-o luna-doua si-a facut pauza de 3 ore intre mese, uneori la 4 ore manca, mai ales dupa ce am introdus fructele, biscuitii si celelalte.
Cred ca secretul este sa incerci sa-i faci un program minim regulat, ca sa iti fie si tie ca mama mai usor si ca sa ii fie si lui mai bine datorita senzatiei de plin care va dura ceva timp.
Eu am fost perseverenta si chiar daca el era capos, pana la urma, si-a format singur programul si a fost asa de bine, pt ca am avut si eu si el timp sa mai facem si altceva. Iar cand si-a format obisnuinta si cu orele de somn, eram in paradis. Imaginati-va ca mi-era un pic dificil sa-l culc si sa-i dau de mancare la aceeasi ora, dar frumusetea a fost ca Adita dormea EXACT tot atat in fiecare zi, asa ca stiam exact la ce ora se va trezi, cu aproximatie de 10-20 min.
Si asa puteam sa-mi fac multe treburi pt. ca stiam sigur ca el doarme.
Daca exista mamici care vor sa aiba timp liber cat de curand, puteti sa obtineti acest timp reusind sa-l "disciplinati" pe micul ingeras. Va spun din proprie initiativa ca merita din plin !
Noi si acum avem ora fixa de masa si de somn, inclusiv seara, cand Adi vine cu paturica si-mi spune "Mama, manani !" (Manani fiind paturica lui preferata).


Annablue si Adita (1.11.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Si apropo de baita, noi am facut cand era Adi mic la 21.00 pana pe la 8-9 luni. Dupa, pt ca el deja era destul de mare si incepuse sa aiba tot felul de activitati care il oboseau mai repede, ii faceam la 20.00 si la 20.30 ultima masa si apoi la 21.00 nani. Si pt ca i-am introdus cerealele pe la 4 luni, Adi al meu manca o masa consistenta si pana la 6.00-6.30 dimineata nu mai ma deranja. Aaa, si noi l-a lasat sa doarma singur in camera si in patutul lui din ziua cand a facut 6 luni ! Asa ca il puneam in patut, ii spuneam pa! si inchideam usa. Si Adita adormea pana la 7 dimineata in zilele lui "bune".
Cand era mic ii dadeam sa manance inainte de baie cu vreo jum. de ora pt ca dupa baie era prea obosit si n-ar fi putut manca atat cat sa-i tina de foame bine. Puteti incerca si voi, dar sa lasati o pauza ca sa nu aveti surpriza ca vomita de la manevrarea la baie. Am auzit cazuri...
Pupici la Pitici si mamici.

Annablue si Adita 1.11.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

...m-am gandit eu ca e greu cu program fix ...mai ales ca cum zice-ti si voi...le place la san! nu e doar foame!Am incercat si eu varianta cu golirea unui san, adica ii dau doar dintr-un san, ca celalalt sa fie plin data viitoare...pentru ca inca nu a reusit sa goleasca de tot sanul si sa mai vrea ...rar se intampla... de cele mai multe ori molfaie si mai nou se joaca si imi zambeste, dar e un scump, ma bucur enorm de mult ca pot sa-l alaptez.Las ca cumva o sa facem si noi program o data ce incepem diversificarea asta pe la 6 luni si nu mai repede cum ma tot bate la cap doctoritza lui.Dar eu ma gandeam ca din cauza ca mananca des si cred ca putin, are uneori partzurile alea care-l necajesc tare mult, si este constipat...deja e a 5 zi in care nu am vazut kaki in pampers...dar daca zice-ti ca asa e cand alaptezi la cerere atunci e ok.Multumesc!
Cu baitza, inca experimentam, eu ii facem baie pe la 21 apoi asa cam pe cand s-a schimbat ora a devenit obosit, am schimbat la 20 si parca tot obosit este, uneori abia il imbrac, plange de numa, si papa un pic si adoarme, apoi se trezeste la 21.30 si continua cu papa!asta este, o sa incerc pe la 19 sa vedem ce iese!
Toate cele bune!!!


Ana si Stefan, minunea lu mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Ma bag si eu in vorba...dar ca sa va fac in ciuda ;) sper sa ma tina programul lui Serban (5 luni si jumatate) care papa de la 3 luni din 4 in 4 ore fix, zilnic, si doarme de la 10-11 seara pana dimineata la 8-9 fara sa ma trezeasca NEVER! Asta ma ajuta fiindca eu de o luna si jumatate m-am intors la job si in pauza de masa vin acasa sa-l alaptez. De cateva zile am inceput diversificarea dar usor de tot, asta inseamna suc de mere si seara cereale la inceputul mesei dupa care tzitzi pana adoarme. Stiu ca e greu, dar eu am avut noroc fiindca Serban a papat haotic, "la cerere" dupa care singur a cerut papa din 4 in 4 ore.

Noroc si sanatate!

Serban

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Da, pai chiar ca ne-ai facut un pic in ciuda...:) Uite si Stefan a avut momente cand mi-a dormit toata noaptea...de fapt acu de cateva zile, de cand am inceput sa-i dau sirop Lactuose ca e tare constipat am observat ca e mai marait si parca cere sanul mai mult, si mi se trezeste si de 2-3 ori pe noapte, el nu facea asa, se trezea cateodata pe la 3 iar uneori imi dormea pana pe la 8 dimineatza de la 22 seara...poate ca siropul e de vina, dar a trecut deja 6 zile si nimic.... sper sa se intample azi cu kaki ca altfel... nu stiu ce sa-i mai fac...

Ana si Stefan, minunea lu mami si tati!

Mergi la inceput