cata vreme?

cata vreme? | Autor: mariagi

Link direct la acest mesaj

dupa ce intrerupi anticonceptionalele pot sa raman gravida?cand am ramas gravida cu Cosmin au trecut 7 luni de cand am intrerupt si pana a aparut bebe.oara a doua oara sa treaca mai putin timp?


Maria

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Bine ai venit draga la aspirante, Ana!
Eu stiu ca ideal e sa faci pauza 3 luni.
O colega a ramas in prima luna si doctoru i-a zis ca nu e nici o problema.
Dar ca sa fii tu cu sufletul impacat, asteapta 3 luni.
Un pentru tine, colega!

Zambeste ...maine poate fi mai rau!
anca...poate intr-o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosar spune:

ASA STIU SI EU, CA CEL MAI BINE E SA FIE DUPA 3 LUNI.
DAR DACA SE INTAMPLA....NU CRED CA E VREO PROBLEMA.

Anca
Capul sus, va rasari soarele si pe stada noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Eu am o prietena care a pierdut trei sarcini, dupa care a ramas insarcinata imediat, in prima luna si acum are doua fetite gemene superbe.

Medeea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

dupa ce intrerupi anticonceptionalele sansele de a ramane gravida imediat cresc, se pare ca organismul care a fost "oprimat" mult timp sa ovuleze, ma rog, sa aiba cicluri normale, ovuleaza in draci ca sa-si ia revansa... si in plus imediat dupa intrerupere trompele se pare ca sunt mai curatele...

o alta discutie este daca este bine sa ai un copil cat timp din organism nu s-au eliminat hormonii respectivi. Parerile sunt ca trebuie sa lasi o perioada de... dezintoxicare, totusi acestea au la baza doar bunul simt si nu niste studii statistice.

mie personal mi s-a recomandat sa fac imediat dupa intrerupere, din cauza de defect de trompa, sfat pe care nu l-am respectat, ca sa ma dezintoxic, dar acum, sa-ti spun sincer, regret.

Ai toate datele trebuie doar sa alegi..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Pe timpul tratamentului cu anticonceptionale, uterul isi reduce activitatea normala iar activitatile ciclice lunare se desfasoara la o intensitate scazuta. In cazul unei sarcini survenite imediat dupa ACO riscul este sa prinda uterul nepregatit, iar oul sa se nideze pe o mucoasa subtire, nepregatita, deci risc de avort spontan. De aceea se recomanda frecvent o pauza de 3-6 luni pana la sarcina.

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns utocatalina spune:

In iulie am renuntat la anticonceptionale dupa 6 ani de Logest...Doctorita mi-a spus ca nu e cazul sa fac vreo pauza....nu am facut..dar nici nu am ramas Acum imi fac analizele sa vad daca totul este ok...intrucit am crezut ca o sa ramin din prima luna, dar nu a fost asa...sper sa nu mai treaca mult timp si sa se intimple minunea...acelasi lucru iti doresc si tie!

cata

Mergi la inceput