este bun laptele Bebelac?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Cel mai bun, adica cel care imita cel mai bine laptele de mama, este Humana, dar, pentru ca nu se gaseste mereu, doctora mi-a recomandat Nan. Pe atunci nu se dadea Bebelac gratuit. Acum o hranesc foarte bine cu Bebelac de un an de zile si il bea cu placere, creste bine si nu am avut niciodata probleme cu burtica. Are 19 luni si tot Bebelac ii dau.
Despre Milumil.. nu va sfatuiesc decat daca aveti copii slabi. Eu cu Milumil am ingrasat-o pe fata mea cea mare si acum tinem regim (la 10 ani) Plus ca era tot timpul constipata. E drept ca la ea am inceput devreme alimentatia artificiala, pe la 6 saptamani, si i-am dat Milumil pana dupa 18 luni. Acum, la cea mica, am alaptat-o pana la 8 luni si i-am introdus lapte plaf (completare) de pe la 6 luni. Este un copil perfect normal ca greutate, nu e grasana dar nici slaba.

http://www.babiesonline.com/babies/i/ilincuta
http://community.webshots.com/user/danaf123

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Baietelul meu bea Bebelac de la 2 luni si il bea cu placere...cineva spunea ca nu e bun la gust, eu l-am gustat si mie chiar imi place...nu vad de ce sa dai banii aiurea pe lapte cand poti sa-i dai linistita Bebelac, se dezvolta normal, fara nici un fel de carente...asta e parerea mea!

Claudia si www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Claudelu" target="_blank">Raul
Sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

Si Luca a baut Bebelac si l-a tolerat f.bine,ce-i drept mai mult de pe la 6 luni(pina atunci l-am alaptat)dar i-am mai dat si inainte cind nu aveam suficient lapte.Este f. bun.

Mia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Noi am baut BEBELAC de la 1 luna. Acesta era gratuit. A fost faorte bun si a crescut ca "Fat Frumos" intr-o zi cat altii..Eu personal nu l-am gustat pt ca nu suport laptele, dat daca piticului i-a placut si a mers bine... Acum, la 1 an si 11 luni toata lumea zice ca are 3. Vezi daca ii place. Daca nu cauta altul care sa fie usor de gasit pe piata si onorabil la pret. Nu mai stiu ce se da acum gratuit dar daca daca e Bebelac da-i linistita. Un alt lapte despre care stiu ca e ok calitate / pret ar fi Milupa la care ai si cereale cu lapte. Humana mi se pare cam scump. Cat despre cereale, am incercat mai multe variante dar cele mai practice sunt cele de la Herro - fara lapte- pe care le poti combina cu laptele pe care-l dai puiului.

anya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana 1000 spune:

Buna fetita mea de la 1 luna jumate i-am dat milumil dar voma foarte mult ,apoi i l-am schimbat cu NAN 1,incepuse sa ia foarte putin in greutate , pediatra mia recomandat Bebelac si de 1 luna ii dau bebelac il maninca bine nu mai varsa decat cat este normal dupa parerea mea dai copilului daca il suporta , de exemplu Milumil cand voma era imbrinzit si mirosea a acru , era normal sa nu ii placa , acum daca varsa miroase a lapte , a si inca o chestie dorme foarte bine noaptea ,asta inseamna ca o satura ....


Incearca sa faci ce este mai bine pentru copilul tau

Georgiana si Bianca (30 Aug.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Eu ii dau lui danut Humana 1 de la o saptamana, i-au dat si la maternitate. La noi se da gratuit Similacul si are un gust si miros oribil, desi am inteles ca fff bun ca si compozitie. Am comparat cu Humana si Humana este totusi mai bogat in toate. Nu ne-a fost f usor sa gasim Humana si acum o comandam special ca sa nu ramanem in pana, aici in farmacii nu prea aduc decat nr 2 nu stiu de ce.

Acum intrebarea mea este urmatoarea: avand in vedere ca urmeaza sa-i introduc sucurile de legume si fructe lui danut (4 luni)....sa trec la Humana 2 sau sa-idau tot 1? Mi se pare ca parca nu se mai satura...a baut azi la ora 11 tot biberonul, 200 de ml si la ora 13.30 plangea iar, credeam ca vrea in brate, l-am luat si plimbat, apoi ca-i e sete, i-am dat ceai, apoi ca e ud, l-am schimbat, apoi am l-am pus in patut cu suzeta crezand ca e obosit, l-am mangaiat cum fa eu ca sa adoarma, pe capsor dar se tot foia nemultumit si se uita la mine cu niste ochisori....pana la urma a inceput sa planga. I-am facut 170 de ml lapte, a baut 150 pe nerasuflate si a adormit.
ce o fi si asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Incearca si pune-i o masura -2 de cereale in lapte - cat sa nu-l ingrosi prea tare si vezi. Eu cred ca nu se satura si daca ia o data prea mult lapte isi dilata stomacul prea tare. Incearca cerealele fara gluten. Eu i-am dat de la 3 luni jumate, seara, in lapte, 2 masuri de Herro fara gluten (4 cereale - nu mai stiu care erau) sau de la Nesle orez (dar ai grija ca asta cam constipa).

Mergi la inceput