Cum ati scapat de oxiuri?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rosey spune:

noi am folosit cu succes Helmiflores, e naturist, se poate da si preventiv si se repeta de cate ori e nevoie, fara efecte secundare. e din plante si se gaseste si in unele farmacii, dar si in magazinele specializate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki04 spune:

Buna fetelor,
Am si eu o intrebare. Am facut si noi oxiuri, la 9 luni, acum vreo luna si doctorita ne-a dat Flagyl, si am luat o saptamana, chiar daca eu stiam ca zentel era bun, dar ea mi-a zis asta, etc.. . In fine, noi nu am avut nici un simptom, mai putin chestia cu pofta de mancare, dar oricum noi nu suntem mancacioase. Dar eu nu am vazut nimic in caca, nici inainte nici dupa tratament, toata lumea spunandu-mi ca la un moment trebuie sa vad ceva, dar eu nimic. E normal? Acum fata mananca ok, si atat, dar nu stiu daca mai avem sau nu, ma voi duce mai incolo la control.Voi ce credeti?

Ce stiti la 9 luni pot incepe sa dau seminte de dovleac sau sunt prea grele pentru ea?


Pentru Rosey: spune-mi si mie te rog , daca medicamentul dat de tine este ok si pot sa-l dau si eu la 9 luni.Ai avut recomandare de la un medic?

Va multumesc

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rosey spune:

Carmen, nu am avut recomandare de la medic, am citit despre Helmiflores tot aici, pe forum, l-am luat din farmacie- acum un an era cam 90 000 sticluta, scrie pe prospect cum se administreaza exact, dar stiu sigur ca se poate da de la cateva luni, chiar la bebe mai mici ca al tau. important e faptul ca e din plante si deci nu e toxic pt organism....eu ma gandeam sa ii mai dau o tura, asa, preventiv, ca acuma merge la gradinita si poate ia ceva de acolo...

contine: extract de vetrice, cimbru, pelin, macese, miere poliflora, benzoat de sodiu. este indicat in: giardia, lamblia, oxiuri, anorexie, diskinezii biliare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina1976 spune:

Noi avem doar 6 luni si la analiza de singe din degetel (cautam o posibila anemie) au iesit eozinofile foarte multe adica parazitoza sau alergie. Pediatra spune ca e prea mic ca sa aiba paraziti. Analiza a coincis cu debutul unei raceli. Ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emma27 spune:

la un control de rutina, prin analiza de sange fetita mea fost cu lamblioza.A luat zentel 6 zile si apoi nu i-am mai dat nimic,ocazional niste seminte de dovleac.a trebuit sa incep un tratament cu antibiotice pentru o infectie urinara.am vrut sa repet analizele,dar mi s-a spus sa mai astept,iar doctorita mi-a zis ca practic trebuie sa convietuim cu ei,atata timp cat nu ne deranjeaza.mi se pare o prostie,dat fiind ca fac o groaza de probleme.dupa sarbatori o sa-i fac iar proba de snage, e cea mai usoara si practica,decat coprocultura,unde nu ies nici dupa 3 incercari.problema e alta,ii dau medicamente,dar ce fac, o pun in eprubeta?exista riscul la orice pas sa se imblonaveasca iar,mai ales la gradinita si cum nu s-a manifestat pana acum ,la fel poate fi si pe viitor.o sa o intep toata viata?

Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

dragii mei,vreau si eu sa ii fac alexandrei mele examen coproparazitologic.imi puteti recomanda un laborator bun,cu rezultate rapide si concludente?

alexandra mananca foarte bine de la o vreme,insa am observat din cand in cand roseata la poponeata si stari de agitatie in timpul somnului de noapte.am citit intr-o revista ca somnul agitat noaptea e unul din semnele existentei parazitilor intestinali pt ca ei noaptea ies si depun oua!

sper din tot sufletul sa fie doar un cosmar al meu,desi,la cate prostii baga in gura,cu toata grija mea...

pupici


Craciun fericit tuturor!


Alexandra mare si Alexandra mica(10 iulie 2003)

http://community.webshots.com/user/alexandracojocaru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiana02 spune:

Eu am avut un rezultat rapid si concludent la Spitalul de Dermatologie,langa liceul Gh. Sincai .
M-am dus pur si simplu cu borcanelul dimineata pana in ora 8:00 si in zece minute mi-a dat rezultatul , din pacate pozitiv ,rare oua de oxiuri. Se poate recolta kaki de seara si sa-l tii la frigider.
Este si foarte ieftin ,in jur de 50.000 lei si nu iti trebuie trimitere.

Va dorim multa sanatate si sarbatori fericite !

Diana si Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirella spune:

Si baietelul meu a avut oxiuri la 1 an si 6 luni, iar medicul de familie ne-a recomandat Zentel. In paralel cu Zentelul i-am dat un tratament naturist din samburi de lamaie uscati si macinati, timp de 7 zile, dimineata inainte de masa, cu o lingurita de miere. Acest tratament naturist este bun si pentru alte helmitiaze. Este bine sa faceti toti din casa tratamentul, dar cu 2 lingurite de samburi pentru adulti, si bineinteles si Zentel sau ce va recomanda medicul. Dupa aceasta, baietelul meu nu a mai avut nimic.

Va urez sarbatori fericite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sobo spune:

Discutand cu o farmacista, tipa a zis ca e bine sa-i faci din cand in cand deparazitare copilului, preventiv, mai ales daca nu are pofta de mancare, chiar daca la coproparazitologic nu iese nimic.

Voi ce ati auzit de asta? Doctorul pediatru a zis ca nu trebuie, insa am vrut sa mai aud si alte pareri.

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Buna! Si noua ne-a spus medicul ca asa cum daca am avea in casa un caine l-am deparazita primavara si toamna asa sa fac si cu copilul. Parerea ei este ca medicamentul ii face mai putin rau decat viermii. La noi este insa o problema: Ozi are transaminaze cam mari si nu o pot intoxica una doua cu Zentel. Am preferat tinctura de propolis si miere cu propolis. La copro nu a iesit nimic niciodata. Va pup! Gratiela.

Mergi la inceput