FIV 25

FIV 25 | Autor: Tia

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Hai salut!
Gianni, imi inchipuiam eu ca "la o clinica"... intrebarea viza clinica in mod special; adica la ce clinica sunt valorile acestea normale (<10; >10 la FSH) pentru a putea face o comparatie cu ce mi-a iesit mie la Medsana, pentru ca eu inca nu am ajuns la Ancar cu rezultatele ca sa-si spuna el parerea.
Mercic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

Multumesc Laurici !

Probabil ca asa as gandi si eu daca n-as fi in pielea mea... Tare greu e sa fii rabdatoare si rationala! Of!
Stau cumintica pana pe 8, e cel mai bine, oricat de greu ar fi.

Letitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauricipani spune:

Laetitia, curaj, Dumnezeu este cu noi mai ales acum cand se apropie sarbatorile!!!
Daca ai sti tu ca de 11 ani fac teste peste teste... abea anul asta am reusit 2 sarcini pana la urma pierdute. Totul insa merge spre foarte bine asa ca sa fim optimiste!!!

Succes pe 8.



laurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Letitia eu am faut testul de sange in a 15-a zi de la ET, oricum la o sarcina obtinuta prin FIV nu se ia in calcul cand ai avut ultimul ciclu ci data embriotransferului. daca ai de gand sa iti faci vreun test de urina mai devreme eu iti spun sa stai cumintica si crede-ma pe cuvant am stat 3 zile cu testul langa mine si imi era frica sa il fac. L-am faut cu o ora inainte sa primesc telefonul celor de la Medsana si imi aparuse a doua liniuta f f vaga aproape ca nici nu se vedea si valoarea Bhcg-ului din sange a fost destul de mare 210. asa ca stai cumintica stiu ca e grea asteptarea. Pe voi lotul asta v-a chemat la 17 zile sa faceti testul adica pe 8 cred ca au cei de la Medsana ceva cu ziua de 8 ptr ca si eu tot pe 8 l-am faut dar a fost in ziua 15 de la Et asa cum am spus.

Anis cand trebuie sa faci testul?

Monica
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauion spune:

Letitia, in cazul nostru (al FIV-ului) se face pregnyl pentru maturarea ovulelor (care contine hcg) ceea ce poate determina pozitivarea unui test de sarcina din urina facut prea repede, chiar daca nu este sarcina.

Deci nu avem decat sa asteptam ziua de 8 dec. Ai dreptate mai e o vesnicie pana atunci, dar ce sa facem?

Anis, cand faci testul?

Bafta tuturor,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Efectul pregnylului facut inaintea punctiei dispare dupa 9-10 zile.

Monica
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellena spune:

Lachione valoarea normala a FSH-ului din ziua 2-4 este intre 2-10 indiferent de clinica. Cel putin eu asa stiu si pe buletinele de analiza era la fel - Giulesti si Iasi - Nu inteleg, cei de la Medsana nu trec si valorile normale? La spermograma le ai?

Anis, cred ca azi maine faci testul, mult noroc! Uite inca o adresa pentru betaHCG: http://www.bobrow.net/kimberly/birth/hcglevels.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

la medsana valorile normale pentru FSH (mUI/ ml) sunt:

faza foliculara: 4-13
faza ovulatorie: 5-22
faza luteala: 2-13

si
menopauza: 20-138

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Elena, am valorile normale pe buletinul de la Medsana si sunt exact cum a scris Tia; le am si pe cele de la spermograma si se incadreaza in normal undeva aproape de mijloc; a iesit bine spermograma; sa vedem acu` ce o sa mai facem. Eu imi fac mari probleme pentru ovarul meu stang, care nu s-a vazut absolut deloc la prima eco transvag (din ziua 11). Deci nu stiu cum va extrage foliculii de pe el. Ma rog la Dumnezeu sa nu fie plin de aderente si sa trebuiasca sa fac iar laparo sa curete aderentele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellena spune:

La Maternitatea Cuza Voda Iasi valorile normale pentru FSH (mUI/ml) sunt:

faza foliculara: 2 - 10
varf ovulator: 7 - 20
faza luteala: 2 - 10
post menopauza: 20 - 100

La Giulesti: faza foliculara: 2 - 10

Mie mi-a iesit pe rand (FSH ziua 3): 10,342; 9,1; si 5,76 la cate-va luni diferenta intre analize. Mi-au spus ca ar fi o rezerva ovariana pe sfarsite.
Ma bucur ca la Medsana valorile din faza foliculara sunt mai "largi" asa sunt si rezultatele mele mai "bune".
Pentru a evalua rezerva ovariana trebuie facute dozari in zilele 3, 14, 21 sau sunt suficiente cele din ziua a treia? Eu nu le-am facut dacat in ziua a treia.
Ce semnifica dozarile din ziua 14 si 21 ? Dezvoltarea foliculilor?



PS. Nici mie la o eco nu mi-au vazut ovarul stang (ziua 28), inainte de stimulare, dar pe urma n-au avut probleme. Eu nu am avut alte probleme cu ovarele. Nu e neaparat de la aderente.

Mergi la inceput