Azoospermie

Azoospermie | Autor: MickeyD

Link direct la acest mesaj

Bine v-am gasit
Desi cu siguranta nici una dintre noi nu cred ca si-a dorit sa ajunga intr-un asemenea context.
Sunt noua pe aici. Urmaresc mesajele voastre de aproximativ o luna. De cand am aflat ca nu putem avea copii. Cat de mult doare cred ca nu mai e cazul sa va spun tocmai voua. Am vorbit cu parintii mei, si cu ai sotului meu, am sperat ca ma va ajuta sa nu ma mai simt singura in toata treaba asta dar din pacate ei au impresia ca e un subiect care trebuie evitat si singura reactie pe care o primesc e un fel de ignoranta.
Asa ca suntem doar noi. Eu si cu el, si abia invatam ce trebuie facut, incercam sa ne obisnuim cu tot felul de terminologii medicale de care n-am mai auzit ...
La mine totul pare sa fie ok. Sotul meu insa a fost diagnosticat cu azoospermie (adica 0 sperma). A facut analiza de doua ori la Giulesti la doctorita Moisa, care desi extrem de antipatica si neprofesionala, nu cred ca ar fi gresit rezultatul chiar asa de rau. Pana aici, raspunsul a fost nu puteti avea copii impreuna. Dupa ce am citit tot felul de chestii pe internet an insistat ca la cea de-a doua analiza, sa faca si una de urina pentru a vedea daca exista sperma in urina si vestea buna ar fi exista. Insa fara mobilitate. A urmat acum un tratament pentru a-i scadea aciditatea din urina si va repeta analiza sa verificam mobilitatea. De data asta o sa mergem la Dra. Cocei. Solutia medicului nostru Dra Bucur este ICSI cu punctie pentru a lua spermatozoizi din testicule. Problema e ca acestia nu sunt suficient de maturi deci ar fi mult mai buni cei din urina daca ar avea mobilitate. In fine cam asta e situatia noastra. As vrea sa mai consult un medic pentru o alta opinie inainte de a decisde aspura unei ICSI. Ce medic recomandati?
Cei care sunteti in situati asta, cum faceti fata si care sunt solutiile care vi s-au oferit?

dana

d

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicole74 spune:

Noi am facut spermograma la Giulesti, la Moisa si ne-a iesit azoospermie. Ulterior am refacut spermograma de f. multe ori si in diverse locuri si intotdeauna rezultatul a fost in jur de 2 mil/ml. Parerea mea este inainte sa il chinui cu o punctie testiculara sa refaceti spermograma si in alta parte si indiferent cati sunt puteti sa faceti ICSI. Cei din urina pot fi folositi, chiar daca sunt imobili, important este sa fie forme normale.

Bafta multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MickeyD spune:

Nicole

Multumesc pentru raspuns. E incredibil cate aud sespre aceasta doctorita Moisa. In egala masura nici mie si nici sotului meu nu ne-a facut o impresie tocmai buna. Planul ar fi sa face o analiza de urina saptamana asta sa vedem daca e cva mobilitate si peste inca cateva saptamani (ca sa treaca peste o luna de la ultima spermograma) sa faca inca una la Medsana.
Daca are cineva un numar de telefon de acolo si ... ceva informatii la ce doctor sa mergem acolo ...

dana

d

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nounou spune:

Draga Dana,
Imi pare foarte rau pentru problemele cu care va confruntati si pot spune ca inteleg in mare masura ce simti, fiindca si noi am trecut cu ceva vreme in urma prin asta; singura deosebire este ca initial nu am impartasit cu parintii problema noastra, insa, intr-un tarziu, cand devenisera destul de agasanti cu intrebari din categoria: "voi cand aveti de gand sa, ca ar cam fi vremea ...." le-am spus ce ne impiedica si au picat in alta obsesie: "ce zic doctorii, ce ati mai facut cu ....". In ambele cazuri, ca si intr-al vostru, a devenit un inconvenient suplimentar. Anyway, incercati sa ignorati acest aspect si actionati in echipa, cu consecventa, rabdare si SPERANTA, intotdeauna ramane o portita deschisa, ridicati privirea si o veti descoperi ...
La modul concret, in primavara-vara anului 2002 dr. Moisa ne-a diagnosticat categoric: azoospermie (spermograma realizata la cabinetul particular), reconfirmata in 3 luni prin alta spermograma si apoi printr-o biopsie testiculara - tot 0! Ne-a trimis direct la donator/adoptie, eram disperati, un an de zile am orbecait in depresii, negari, teama, nesiguranta ... Cineva ne-a trimis la Dr. Soare (Dzeu sa-l ierte!), care a descoperit o sansa de 1%, care pentru noi iti imaginezi ce a insemnat! Desi faza aceasta (cu tratamentul alopat, naturist, regim, etc) n-a condus la nici un progres,concluzia a fost ca avem totusi o sansa: FIV + ICSI (in 2003-2004). Chiar Moisa a reusit sa numere asta primavara pana la 300.000/ml ... insa pentru scurta vreme .. in vara incepusem completarea dosarului de FIV la Giulesti cu celelalte analize, precum si o noua spermograma .. 0!! din nou! N-am mai picat in aceeasi capcana, am continuat cu hotarare: am ajuns la Sabyc, prin dr. Matei, care a facut o serie de teste pe sperma care la prima vedere era un dezastru: centrifugare, analiza in sediment, testul in picatura, testul de migrare ... Ceea ce a avut insa un impact extraordinar a fost faptul ca AM VAZUT la microscop cativa, numarabili, dar numai buni de FIV+ICSI si ne-am linistit: SE POATE!
Retine faptul ca la Giulesti (si n-am auzit ca ar fi o exceptie Cocei) nu fac testele descrise mai sus pentru a afla daca exista totusi forme normale de spermatozoizi in sperma! In trei saptamani o sa facem prima incercare de FIV+ICSI la Sabyc, unde am si crioconservat doua probe de sperma, pentru a nu avea surprize in ziua respectiva. Daca doresti informatii de contact despre Dr. Matei, iti pot da un PM.
Curaj si nu renuntati!
Florina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maki spune:

Intra la medsana.ro si gasesti foarte multe informatii.Multe fete il recomanda pe Prof.Dr.Ancar.
Eu cred ca mai intai ar trebui sa mergeti la un endocrinolog si poate un urolog, sa faceti investigatii, toate analize hormonale din sange, echo testicol etc.ca sa vedeti care este cauza azoospermiei.
Sotul meu are criptospermie nr. 300.000/ml cu mobilitate A+B de 48%.A facut o luna jumate tratament Pregnyl500 + vit E , + alte tratamente naturiste scrise de fetele de pe site, acum asteptam sa treaca cele trei luni de tratament( acum numai cel naturist)sa vedem daca avem rezultat.Daca rezultatul va fi nesemnificativ vom merge la Ancar la Medsana.
Iti doresc mult noroc.
Va pup Maki.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MickeyD spune:

Fetelor

Va multumesc din suflet pentru raspunsuri. In mod categoric aveam nevoie de asta. Mi-a fost teama sa incep sa scriu aici pe forum dar ma bucur ca am facut-o. E greu, oricat am incerca sa ascundem treaba asta. Si stiu ca pentru sotul meu e cel mai greu. Sunt convinsa ca se simte vinovat desi incerc mereu sa il asigur ca pana la urma o sa fie bine.
Citind mesajele de la voi imi e extrem de clar ca trebuie sa mergem si la alte spitale/alti medici. Probabil financiar Giulesti e cea mai buna soultie dar cu ceva asa de important pana la urma nu aspectul financiar e cel care decide.
O sa va tin la curent cum iese analiza de urina. Intre timp aveti grija de voi si de cei dragi voua.

dana

d

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

nounou, bafta multa, iubita. Chiar ma intrebam pe unde umbli. Si tu, uite, te pregatesti de FIV.
Iti tin pumnii stransi, stransi. Ai sa reusesti. Sunt sigura de asta!
Un mare.
Mickey, incredere multa. intotdeauna exista o solutie. Bafta!

Zambeste ...maine poate fi mai rau!
anca...poate intr-o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Buna,
Eu tocmai vin de la Medsana unde am fost sa facem spermograma.
Nici nu te gandi la punctie testiculara inainte sa faci spermograma in alta clinica. La Giulesti foarte multe spermograme ies eronat; nu stiu de ce. In orice caz nu lua de bun rezultatul de acolo!
La Medsana poti duce proba in orice zi de luni pana vineri intre orele 14,30-15,30, cu respectarea conditiilor prealabile pe care cred ca le stii: abstinenta intre2-5 zile, consum redus sau deloc de cafea, alcool, tutun, medicamente; ultima emisiune de urina -ideal cu 2 ore inainte de recoltare; recoltarea se face exclusiv prin masturbare dupa o igiena prealabila amanuntita doar cu apa, fara sapun; nu se folosesc lubrifianti, creme, etc.
Daca faceti recoltarea acasa, in maximum 30 minute trebuie sa ajungi cu proba la laborator; NU E NEVOIE DE PROGRAMARE SAU TRIMITERE!
Telefoanele de la Medsana:4108643; 4108543; 4108459; 4108403.
Adresa: Str. Nanu Muscel, nr. 12, sector 5 Bucuresti.

Si eu am fost initial la Giulesti dar am renuntat sa mai fac ceva acolo tocmai pentru lipsa de profesionalism si de consideratie fata de pacienti.
Acum sunt la Medsana la prof. Virgiliu Ancar. Sunt supermultumita de el si merg inainte cu el.
Iti doresc mult noroc, nu intra in panica ai sa vezi ca va fi bine!

P.S. Programari pentru consultatii se fac doar lunea dimineata pana in ora 07,30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Daca vrei sa iti faci o programare ai sa ai supriza sa te programeze foarte tarziu (peste2-3 saptamani) dar trece-te si pe lista de asteptare, pentru ca daca se elibereaza vreun loc te anunta telefonic si prinzi o consultatie mai repede; eu asa am facut si am ajuns la Ancar in 5 zile de la primul telefon pentru programare; am avut noroc dar se intampla destul de frecvent ca o pacienta sa nu poata merge la consultatie...
Te pup si mult noroc!
Laura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nounou spune:

Anca, sunt convinsa ca fiecare dintre noi are stelutza ei norocoasa si vom fi, cum spui tu, poate intr-o zi !
Eu nu m-am despartit nici o clipa de DC, insa am intrat mai rarutz, pe la subiectul FIV, mai ales. Dar sunt cu ochii pe voi, fitzi convinse!
Sar'na de urare, ti-o intorc cu toata inima!
Pupici si bafta la bebici tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

Sotul meu a facut 3 spermograme la Giulesti, in urma cu 2 ani si la toate i-a iesit acelasi rezultat: AZOOSPERMIE! La o luna dupa ultima spermograma, a repetat analiza, de data asta in Canada si surpriza: avea 30 mil. Intre timp am facut un FIV in vara - nereusit; in prezent sunt la a doua incercare, am facut ET pe 26 nov. ... iar acum astept cumintica rezultatul!
Incearca sa refaci spermograma si in alta parte inainte de a trece la punctie testiculara!

Cami

Mergi la inceput