Ce sa fie cu febra asta?

Ce sa fie cu febra asta? | Autor: Ana71

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu de vreo 10 zile tuseste. La inceput cam latrator (cred ca a avut o usoara laringita) dupa care a inceput sa tuseasca cu expectoratie. Am fost cu el la dr. de 2 ori (ultima data acum 2 zile) si mi-a spus ca tuseste cu expectoratie doar din cauza mucozitatilor si nu are nimic la plamani (era foarte putin rosu in gat). Febra nu avea. La primul control i-a recomandat Mucosolvan, faringosept si picaturi de nas cu antibiotic, dar acum 2 zile mi-a zis ca nu mai e cazul sa-i dau nimic pentru ca tusea o sa-i treaca. Acum ii dau a 3-a luna tratamentul cu broncho-vaxom (chiar daca era racit pediatrul mi-a spus sa-i dau pentru a respecta schema de tratament). Ieri chiar a tusit mai putin decat de obicei, dar aseara a facut febra (38.6 in fundulet), i-am dat antitermic, a scazut dupa care spre dimineata a facut iarasi febra (38.3) si pana in jurul pranzului a fost OK (pofta de mancare, chef de joaca). Pe la 2 dupa-amiaza iar a facut febra (38) si iar i-am dat antitermic. Sunt cam suparata pentru ca pediatrul lui nu este in Bucuresti sa pot vorbi cu el.Credeti ca ar putea fi o reactie de la broncho-vaxom? Sau de unde pana unde febra asta fara motiv (nu l-am mai dus la gradi, nu l-am scos afara decat atunci cand am mers la medic si de tusit parca tuseste mai rar decat pana aseara?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

spunene mai multe despre el,cat timp are?poate ca ii iese vreun dinte?sau proate ca are vreun virus


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_sonyei spune:

Cat are puiul tau?
Si cu tusea o poti trata si fara medicamente: cu leacuri babesti... Incearca sa-i faci un ceai de coji de nuca (2 linguri de coji la 1 litru apa) indulcit cu miere... Va mai tusi putin dar o sa-i treaca mai repede decat pana acum (3 luni e cam mult sa tuseasca in continuu - inseamna ca nu are efect medicamentul)...


Mama Criss si Bebe Sonya-Alexandra
-------------------------------------
Fi fericit in fiecare clipa caci viata e scurta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

La aceleasi simptome, diagnosticul pus de doctorul nostru a fost bronsita. Ne-a dat tratament doar pt. ameliorarea simptomelor, fluimucil (pt. fluidificarea mucozitatilor), antitermic, baby balsam de uns pe piept, olinth pentru nasuc infundat. Noi, cei mari, am luat-o si noi, cu usturimi ale gatului, iritatia traheei, tuse seaca. Tusea trece cel mai greu. Febra trece cam in 3 zile maxim si nu creste mai mult de 38,5 grade celsius.
Cel mic are si o haraiala in piept, dar nu are nimic pulmonar. Mergem din nou la control vineri.

Vilma, Anca (3.7 ani) si Tudor (11.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Multumesc pentru raspunsuri. Copilul are 4 ani si 11 luni (si e prima oara cand o tuse ne-a tinut 2 saptamani, de obicei dupa vreo 5-6 zile termina). Oricum s-a rezolvat, acum mai tuseste putin dimineata sau dupa somnul de dupa amiaza . Febra n-a mai facut (pediatrul mi-a zis ca ar putea fi o reactie de la broncho vaxom). Dar am inceput sa-l duc la gradi si sper sa nu ma trezesc cu alte surprize pentru ca acolo se tuseste "pe rupte".

Mergi la inceput