pasat e gresit?

pasat e gresit? | Autor: Midori

Link direct la acest mesaj

Am si eu o curiozitate.
A mea mananca si acum pasat (exceptand fainoasele), are 20 de luni si
suficienti dinti, 16.

Ma intreb daca nu am gresit ca i-am dat mancarea prin blender.
Pediatra mi-a zis pe 7-8 luni sa-i dau carnea maruntita
si din motive de lene am dat-o tot prin blender.

Cu cat ii introducem mancarea solida "maruntita" mai mare cu atat
invatza mai repede sa mestece?

Cum ati procedat si ce rezultate ati avut?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

quote:
Initial creeata de Midori

Cu cat ii introducem mancarea solida "maruntita" mai mare cu atat
invatza mai repede sa mestece?

Pai, cam da! Ai mei au fost amandoi tare nemancaciosi si eram obligata sa le pasez mancarica, paaaaaaana dupa 1 an juma', altfel scuipau mancarea la orice bucatica mai mare intalnita-n cale! Incet, incet, au inceput sa manace si ei ca oamenii. Nu cred ca au ramas cu "urmari" din chestia asta, pana la urma am reusit sa le dau de mancare mai usor atunci cand nu vroiau sa manance, iar acum sunt ca orice alti copii.

Eu zic sa nu te stresezi prea tare!

Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001)
aici suntem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Robert a inceput sa manance foarte bine si nepasat si chiar bucati mai mari si mai tari mai ales dupa ce i-au iesit primele 4 maselute -deci in total avea tot 16 dinti. Asta s-a intamplat pe la 1 an si jumatate, dar bucatele de alimente (mici si moi) i-am dat mai devreme, imediat dupa ce a implinit 1 an. Se uita la noi cum mestecam si am vazut cum incerca sa-si mestece si el iaurtul- deci reflexul exista - asa ca am renuntat treptat la mancarea pasata - nu mai avea nici un rost. Acum, la aproape 2 ani, mesteca la fel de bine ca noi (desi tot 16 dinti are). Ii place foarte mult sa mestece, e extrem de atent si nu inghite niciodata nemestecat.
Nu-i da dintr-odata bucati mari ca sa nu se inece daca nu-i obisnuita sa mestece, da-i la inceput bucati mai mici si apoi din ce in ce mai mari. Nu cred ca daca-i dai mai mult in gura invata sa mestece mai bine, asa ca ia-o incet daca-i ceva nou pentru ea.

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floarea_soarelui spune:

Cred ca daca-i pasezi atunci se leneveste...Acum depinde si de copil...Ioana de la primii dintisori nu a mai vrut pasat fin...marunteam cu furculita si carnea cu cutitul....chinuitor...aici la mine era lenea mare:)))...dar a fost ok...acum la 1 an si 2 luni are toti dintii si 3 maselute...papa sandwich felie...fructele le papa intregi...nu mai vrea nimic terciuit cu exceptia pure-ului ...si e ok...daca da de ceva care este peste puterile ei de papacioasa...gen vreo bucata de carnita mai mare...coaja de mar...de rosie...le da afara:)
Numai bine va dorim:)
dana si ioana amazoana
http://community.webshots.com/user/floarea_soarelui

floarea soarelui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmag spune:

Draga Midori,

Incearca sa-i dai mancarea pasata cu furculita si din cand in cand las-o sa manance singura. Da-i in manuta un biscuit, un colt de paine, un morcov sau un mar curatat de coaja, instinctiv le va roade, ca sa le simta savoarea. Pune-o la masa alaturi de tine, cand mananci pine cu unt, de exemplu, si cand cere, da-i si ei, dar din bucatica ta, astfel incat sa ajunga sa manance si alimente care trebuie mestecate.

Mancarea solida, este foarte importanta pentru realizarea corecta a procesului de digestie. Alimentele trebuie prelucrate mecanic si chimic, inainte de a fi "arse" de organism. Acest proces complex incepe la oameni din momentul in care vedem sau mirosim alimentele si este coordonat printr-o serie de reflexe care anticipeaza si pregatesc etapa urmatoare.
In timpul procesului de salivatie si masticatie, stomacul initiaza procesul de digestie, prin care sunt descompuse elementele de structura ale alimentelor, rezultand o pasta semilichida numita "chim". Mai departe, aceasta pasta ajunge in intestin unde sunt absorbiti nutrientii utili pentru celule. In intestinul gros ajunge pasta care contine in special elementele care nu pot fi digerate. In aceasta portiune este absorbita apa, mineralele si unele vitamine, rezultand materiile fecale care vor fi eliminate din organism prin reflexul de defecatie.
Daca undeva in tot acest lant ceva nu este in regula, apar diverse disfunctionalitati - lipsa poftei de mancare sau senzatie continua de foame, stare de oboseala sau superexcitatie, constipatie sau scaune moi si dese si nu in ultimul rand asimilarea defectuoasa a nutrientilor necesari organismului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe spune:

Noi papam oricum ,papa sa fie!!! Am inceput la 9 luni cu morcovel taiat rondele si firt f bine, il adora, la fel si dovlecelul! Spor la treaba si multa rabdare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Midori spune:

quote:
Originally posted by mmag

Draga Midori,

Incearca sa-i dai mancarea pasata cu furculita si din cand in cand las-o sa manance singura. Da-i in manuta un biscuit, un colt de paine, un morcov sau un mar curatat de coaja, instinctiv le va roade, ca sa le simta savoarea. Pune-o la masa alaturi de tine, cand mananci pine cu unt, de exemplu, si cand cere, da-i si ei, dar din bucatica ta, astfel incat sa ajunga sa manance si alimente care trebuie mestecate.




Eu incerc sa-i dau.
Rosia o manananca doar despielitzata.
Mar i-am tot dat dar il marunteste si se ineaca, treptat
il scuipa.
Portocala la fel o mananca dar fara pielitza.
Carnea trebuie sa i-o dau taiata f f marunt cu cutitul si separat.
Daca i-o dau in supa o scuipa.

Paine cu unt ii dau cand iau eu brakfast-ul,
are o super tehnica, curata tot untul de pe paine
si mi-o da inapoi."Daaata" (gata)
Paine si biscuiti mananca.

In rest pica para malaiatza....
Sincer vorbind nu am prea multe optiuni, decat sa nu manance deloc i le pun in blender.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craita spune:

Si eu am aceasi problema si m-am tot plans, dar nu am rezolvat-o. Pana la urma, mi s-a parut important ca zanele mele sa manince suficient. Si asa sunt minione si fragile, nu ma indur sa ma apuc sa-mi pun mintea cu ele. Nu vor decat pasat la masa. Intre mese, mananca biscuiti, paine, saleuri, piscoturi, singure. Nu mult, ca sa nu le stric pofta de mancare, doar asa, ca sa mai mestece si ele...
E vorba si de lene, e adevarat, dar si de cantitate. Nu cred ca ar manca tot atata mar, de ex. intreg, decat pasat, ca am incercat...
O sa mai vedem. Cred ca nu trebuie sa facem o fixatie din asta. Mai vin si de la sine lucrurile...

, mama Craitei si Crinei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Cand avea Victor 11 luni am fost in vacanta la mare in Tunisia. Am luat cu noi borcanele pentru bebei de 8 luni(mancarica era tot pasata, cu bucatele mici-mici de carnita si altele). Am lasat mixerul acasa, crezand ca nu vom avea nevoie de el. Ei bine, nu a mancat deloc-deloc, a trebuit sa-i pasam mancarea, prin tifon, de mai multe ori, dura cel putin juma' de ora acest proces chinuitor. Eram in pustietatea aia, n-aveam de unde sa cumparam un mixer, a fost groaznic...

Asta e cu unii bebei, nepasat perfect fin nu mananca! Si atunci, ce sa faci, mai lasi "ce trebuie" de-o parte si te faci frate cu "dracu'" ca sa treci puntea. Unde "dracul" e mixerul...

Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001)
aici suntem noi

Mergi la inceput