Circ, teatru de papusi - varsta potrivita...?

Circ, teatru de papusi - varsta potrivita...? | Autor: vlada

Link direct la acest mesaj

Vlad are 1,8 luni si ma tot bate gandul sa mergem, insa n-as vrea ca fiind prea mic sa se sperie si apoi sa nu-i mai faca placere... ne-am uitat la tv la un spectacol de circ si a fost f incantat, se bucura, aplauda. Ce ma sfatuiti ?

Andreea si Vlad
Iubirea mea

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Parerea mea e ca, inca e prea mic. Noi am fost cu Clara la circ asta vara, avea aproape 2 ani, si s-a plictisit si ne-a zapacit pe amandoi. Au avut doar 2 numere cu animale, si acelea i-au placut dar nu voia deloc sa stea pe bancuta, voia sa se duca acolo aproape de tot, si de aici scandal. Iar la celelalte numere, dupa primul minut, iar voia jos de pe bancuta, sa se plimbe, sa se catere, sa traga de fire, etc. A fost cam chinuitor, pana la urma am plecat ca nu mai voia sa stea. In schimb, din toamna am inceput sa mergem la Tandarica, prima data avea 2 ani si vreo 2 luni. I-a placut foarte mult, a fost foarte atenta si participativa. Nu s-a plictisit deloc, a fost absorbita de ceea ce se intampla pe scena pana la sfarsit. Dar deja avea 2 ani si 2 luni, avea rabdare sa stea 1 ora intr-un singur loc, atat cat a tinut teatrul. Intr-una din dati, era si un baietel micut, cam 1 an si 4-6 luni. A stat cuminte putin la inceput, apoi voia jos, voia sa se miste, incepuse sa planga, s-au chinuit cu el vreo un sfert de ora, copilul nu mai avea stare, a deranjat si pe toata lumea ca din cauza plansului nu se mai auzea nimic, si nici ei nu au inteles nimic din piesa respectiva. Asa ca parerea mea este sa mai astepti putin.


Ruxi si Clara pisicuta, 19 aug 2002
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=12172 ( Povestea nasterii )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Cand aveam vreo 9, 10 ani era sa fiu exmatriculata de la scoala, din cauza ca eu impreuna cu o prietena si colega de banca, fugeam de la scoala si mergeam la teatrul de papusi.Acolo la teatrul de papusi am invatzat eu maghiara, si mi-am pus bazele, mergeam la reprezentatille si in romana si in maghiara, colega si prietena fiind maghiara.

Eu cred ca la totzi copiii le place teatrul de papusi, eu in locul tau as duce-o, as incerca, daca nu ii place am iesi din sala, dar nu cred ca sperie copiii papuselele.


Mamaaa ce-mi placea mie teatrul de papusi copila fiind, si teatrul radiofonic pt copii, in fiecare sf de saptamana, mama facea prajituri, noi ne uitam la ea cum face si ascultam teatru radiofonic.SUPER!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Noi am incercat gradina zoologica weekend-ul trecut si a fost un mare succes. Nu am dus-o la animale fioroase, am lasat-o sa vada elefantul, girafa, strutul, hipopotamul, pesti, pinguini, foca, caprioara si multe maimutici mici. Cel mai mult i-a placut hipo - ne-a intors de vreo 3 ori sa ii revada pentru ca erau la ora de baie si erau superbi. I-au placut si pinguinii ca ii urmarea cum inotau pe sub apa. In rest... doar woooooow la fiecare si trecea mai departe. Oricum, aici zoo e un safari mai domestic si e tare fain. Poti merge cu masina inauntru si e bine ca nu ai de carat copilul in brate ca in carut nu mai sta nicicum .
Incercati si voi daca aveti prin zona.
Numai bine,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vlada spune:

La gradina zoologica am fost de mai multe ori, dar nu-i acelasi lucru ...

Andreea si Vlad
Iubirea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADINUTZA spune:

Am noroc ca la gradinita baiatului vin mereu reprezentatii de teatru de papusi si el e tare incantat. La circ a fost foarte impresionat de fachir si de animale.

Sa vezi ca sa prevezi, sa prevezi ca sa previi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

eu cred ca e prea mic pentru a sta la un spectacol intreg. mai ai rabdare...

Dana si Diana-Maria http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

E prea mic Vladut pentru teatru,noi pe Rebecca am dus-o la 3 ani si jumatate,iar la circ a fost la 4 ani si jumatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryam spune:

Noi cu circul am incercat,da` in afara de niste elefanti si cativa cai n-au fost animale si deci y care are 2 ani si un pic s-a cam forfotit tot timpul,asa incat chiar inainte de sfarsit sotul meu a trebuit sa iasa cu ea,la zoo am dus-o de mica si a fost super incantata mai ales ca stia toate animalele...la teatru n-am incercat,da` e in plan,imi amintesc ca pe dodi l-am dus cand nu implinise 2 ani si n-am ratat nici un spectacol.Apropo,cand sunt spectacole la Tandarica,stie cineva?
In fine,parerea mea este ca de mici este bine sa stie si sa vada spectacole potrivite pentru ei,cum ar fi teatrul de papusi,filmulete,sa fie dusi peste tot,nu de alta,dar cunosc un caz,un copil de 4 ani pe care chiar noi l-am dus la zoo si cand a vazut ursul zicea:"ce urs mare",apoi la tigru"ce urs mare",la elefant,la leu ,aceeasi replica
Si asa la noi exista putine mijloace de divertisment pentru ei,macar astea care sunt sa le cunoasca,zic eu.

"ZAMBESTE, MAINE VA FI MAI RAU"
maryam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Noi am asistat la o piesa de teatru de papusi in Selgros la locul de joaca, o chestie tare draguta, interactiva, numai ca mandarina mea de 2 ani a inceput sa traga de papusile alora :)) dupa care s-a plictisit brusc cand a vazut ca nu le primeste.
Si eu cred ca e cam micut.
Nadina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vlada spune:

Uite ce am gasit despre Tandarica :

Teatrul "Tandarica" - Sala Victoria
Calea Victoriei nr. 48-50, Tel. : +40 (21) 315 23 77, Fax : +40 (21) 210 62 94
Email : tandaric@mediasat.ro

Serviciul de rezervari bilete si informatii: Sala Victoria - telefon: 315 23 77
Program: de luni pāna sāmbata intre orele 9.00-17.00
Pret bilete:
grupuri organizate: 26.250 lei
copii: 36.750 lei
adulti: 42.000 lei

Andreea si Vlad
Iubirea mea

Mergi la inceput