ciclul la fetite...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Maria,

La adolescenti este un subiect creat de mine:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=28161

Printre raspounsuri,cred ca veti gasi si ceva care sa va ajute.
Pupici.




maria, de Paula (1 an) si Miruna (13 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria2 spune:

MULTUMESC FOARTE MULT PENTRU LINK-UL DE LA ADOLESCENTI.Este foarte interesant desi m-am cam speriat de ce urmeaza. Noi avem doar 8 ani dar acum mi-as dori sa fi avut doar vreo 5 ani. Este multa informatie in cele 2 link-uri dar eu sunt deja ingrozita.

mp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

Maria2, de ce ingrozita? O sa te simta fetita si o sa considere toata viata ciclul o pacoste :) O sa vezi ca de fapt e foarte frumosa perioada care urmeaza.

Sapte dintr-o lovitura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Eu nu am copii dar va povestesc si eu cum a fost pe vremea mea Nu mai tin minte exact cand am vorbit prima oara cu mama despre ciclu, dar stiu ca atunci cand mi-a venit prima data, la 13 ani, parca stiam de o viata despre ce e vorba. Nu cred ca am avut o "sedinta speciala" in care mi-a explicat, ci am vazut la ea vata/tampoane si am tot vorbit despre asta. (ca o paranteza, cand aveam 10 ani stiu ca i-am bagat eu pe ai mei in sedinta, eram in masina si eu am tinut neaparat sa mi se explice exact cum se fac copiii, asa in mare stiam eu, dar voiam sa mi se confirme detaliile, si nu m-am lasat pana nu mi s-au confirmat - deci cred ca cel putin de pe atunci, desi probabil de mai dinainte, eram eu pusa la punct cu ciclul). Mama a fost suuuuper ca a vorbit cu mine deschis de toate treburile astea. Singurul lucru imi amintesc ca ajunsese sa ma streseze cu vreun an-doi inainte sa-mi vina ciclul tot timpul ma intreba ti-a venit, ti-a venit, inca nu ti-a venit, da' prietenelor tale, cui i-a venit, cui nu i-a venit, compila mama statistici, de ajunsesem sa ma simt un pic anormala ca eram asa de intarziata, si cand s-a intamplat am alergat imediat sa o anunt victorioasa!

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Anul asta am vorbit si noi despre ciclu, asta pentru ca a vazut tampoane la mine si m-a intrebat la ce folosesc. Cand o doare burtica mereu imi spune:"cred ca-mi vine ciclul" . Mie mi-a venit pe la 14 ani, asa ca ei nu cred ca o sa-i vina cu mult mai devreme.

http://community.webshots.com/user/freediaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Tin minte ca aveam vreo 10 ani cnd o prietena de joaca (mai mare ca varsta decat mine), m-a intrebat daca mie mi-a venit chestia aia.. Mi s-a parut destul de socant ce mi-a povestit ca i se intampla ei, si am fugit la mama sa ii spun ce grozavie am aflat. Dupa discutia pe care am avut-o cu mama stiu ca nu am mai fost atat de stresata de ceea ce urma sa se intample. Chiar imi doream sa mi se intample si mie.

Chestiunea in cauza mi-a venit la 11 ani si 4 luni. Stiu ca eram atat de fericita ca am si eu ceea ce mai toate prietenele mele aveau, ca am vrut sa fug la tata (care era in bucatarie), sa ii spun vestea. M-a prins mama din urma si mi-a spus ca totusi asemenea vesti nu se spun tatilor.

Acum - stand si gandindu-ma...e ceva firesc..nu stiu de ce mama m-a lasat sa inteleg ca e o chestie atat de rusinoasa pe care trebuie sa o ascund cat mai bine (e adevarat ca nu trebuie nici fluturat tamponu'), dar - tin minte ca atunci cand eram mica si uitam sa imi iau tampoane, iar tata era singurul disponibil sa iasa sa-mi cumpere ma simteam ingrozitor!!. Si mi se pare pacat mai ales ptr ca pana atunci intre mine si tata era o relatie speciala - cu el vorbeam orice.

Probabil ca daca voi avea o fata nu as invata-o sa se rusineze atat de tare de tati..Ptr ca si tatii pot sa-si invete fetele multe lucruri utile, nu-i asa?

Luminita si www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">DAVID - 11.03.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David

"Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria2 spune:

Descintec, cred ca ai dreptate,isi va da seama ca eu sunt foarte speriata si nu va fi bine. Voi incerca sa ascund asta pentru ca nu ma pot abtine. Toata viata mi s-a parut o pacoste ciclul si nu ma pot abtine sa ma intreb mereu de ce si fetita mea va trece prin asta.
Dar asta este,o sa incerc sa urmez si sfaturile de aici.
Barbatii insa mi se par mult mai norocosi decat noi in privinta asta.

mp

Mergi la inceput