Kurtos-kalacs

Kurtos-kalacs | Autor: alina29

Link direct la acest mesaj

[blue]Buna fetelor!
Sunt noua pe aici si am si eu o mare rugaminte la voi: sotul meu este innebunit dupa kurtos-ii aia buni care se fac in Ardeal iar eu nu stiu reteta. Ma puteti ajuta?
Please!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

alina stiu ca aluatul este cel de cozonac, pe deasupra se ung cu miere sau cu ou (albus sau galbenus ? - cred ca albus - si se presara zahar).
Trebuie sa ai insa formele speciale, care sunt niste conuri de metal. Nu stiu din ce le-ai putea face sau cu ce le-ai putea inlocui.
Tehnologia e simpla, se fac fasii din aluatul de cozonac, se infasoara pe conul de metal si se coc in cuptor. La sfarsit se ung si se mai coc putzin. Asta-i tot.

Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi
Cu fruntea-n pulberea amara,
Si de re-nvii in cantecul de azi,
E c-ai murit in plansetul de-aseara.
(Radu Gyr)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gorjan spune:

reteta as vrea sa o stiu ci eu dar daca nu sint copti pe gratar cu carbuni nu sint prea grozavi. Cei mai buni sint la Poiana Brasov. E o singura firma . II face grozavi. Asta vara a fost la Festivalul Berii in Buc . si apoi la Mamaia. Daca ai posibilitatea faceti o excursie la Poiana Brasov. Nu o sa regretati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina29 spune:

Am incercat sa-i fac din coca de cozonac, dar nu mi-au iesit asa buni ca cei de i-am mancat la Brasov. I-am intrebat reteta pe cei care ii vindeau, dar au refuzat sa mi-o spuna, au zis ca au secretele lor, etc.
In ceea ce priveste formele de copt mi-a improvizat sotul meu unele, numai sa-i fac kurtos kalacs.Sper ca pana la urma se gaseste cineva sa-mi trimita si mie reteta.
va pup.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

am gasit retzeta cu poze cu tot dar in ungureste.
Stie cineva s-o traduca. Pleaseeeee
http://www.hetedhethatar.hu/master.html?http://www.hetedhethatar.hu/irasok/antos20040416.htm

Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi
Cu fruntea-n pulberea amara,
Si de re-nvii in cantecul de azi,
E c-ai murit in plansetul de-aseara.
(Radu Gyr)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

sau in germana (poate se milostivesc fetele din Germania de noi)


<b>Kürtoskalács (Baumkuchen)</b>

Dieser in Form, Aroma und Zubereitungsart einmalige Kuchen ist eine Spezialität der Siebenbürger Küche. Das tradizionelle Baumkuchen-Backgerät besteht aus einer hölzernen Walze mit einem Durchmesser von 10 cm und einer Länge von 40 cm, um die man fingerdick ausgerollte Hefeteigstreifen wickelt. Die Teigoberfläche wird vor dem Backen mit einer Glasur aus Honig und Eigelb, aus Zucker oder aus Zucker mit Walnüssen oder Mandeln überzogen. Den Teig bäckt man, indem man die Walze mit der Hand langsam über Holzkohlenglut dreht.

<b>Sütoben sült kürtoskalácskák (Kleine Baumkuchen aus dem Backofen)</b>

Kleine Baumkuchen lassen sich auch im Backofen backen. Dabei werden schmale Teigstreifen um kleine Metallröhrchen gewickelt (ursprünglich benutzte man entkörnte Maiskolben) und auf einem Backblech im Backofen gebacken.

<i>Für den Teig:</i>
30 g frische Hefe
800 ml Milch
1 kg Mehl
1 Ei
3 Eigelbe
5 EL Puderzucker
100 g Butter

<i>Ausserdem:</i>
20-30 g Butter
1 Ei
100 g Walnüsse zum Bestreuen
100 g Puderzucker zum Bestreuen

Für den Teig alle Zutaten zu einem festen Hefeteig verarbeiten und 1 Stunde gehen lassen. Die Walnüsse mit dem Messer grob hacken. Vom aufgegangenen Teig kleine Stücke abreissen, 0,5 cm dick ausrollen und locker um kleine Metallröhrchen wickeln. Obenauf mit dem verquirlten Ei bepinseln, mit dem Puderzucker und den gehackten Nüssen bestreuen und im vorgeheizten Backofen 15 Minuten backen. Warm servieren.



Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi
Cu fruntea-n pulberea amara,
Si de re-nvii in cantecul de azi,
E c-ai murit in plansetul de-aseara.
(Radu Gyr)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina29 spune:

Buna idee! Acum sa vedem daca poate sa ne ajute cineva cu o traducere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alona spune:

Mama fetelor ce pofta mi-ati facut! Eu am mincat acasa la Sarbatoarea Castanelor in Baia Mare, au fost niste unguri din TG. Mures.Au fost deliciosi!
Fetele din Germania, fie-va mila si ajutai niste pofticoase!

Anca, mamica de Vlad(17.10.1997) si Thea(29.03.2004)
http://photos.yahoo.com/alina_stoica
"O zi in care nu ai ris e o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliprejbeanu spune:

Cele mai bune tulnice (ungureste kurtos colacs) le-am mancat la Tg. Mures. La iesirea din Metro îi vand calzi si parfumati.Miam, miam! Ce-i drept au gratar cu jar încins si fac trei sortimente: cu zahar, cu zahar + nuca, cu zahar + scortisoara (75OOO lei pentru unul mare).

Si asa ca sa închei iata-ma cu bratele pline de tulnice la Sovata: http://lprejbeanu.free.fr/sovata-tg%20mures%20028_jpg_view.htm

Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Traducerea retetei din germana:

Aceasta prajitura unica prin forma, aroma si mod de preparare este o specialitate a bucatariei transilvanene. Aparatul traditional de preparat kurtos consta dintr-o rola de lemn cu diametrul de 10 cm si lungimea de 40 cm, in jurul careia se infasoara fasii de aluat groase cat degetul. Suprafata exterioara a aluatului se unge inainte de coacere cu o glazura din miere si galbenus de ou, zahar sau zahar + nuci/migdale. Se coace prajitura la carbuni intorcand din cand in cand rola cu mana.

Poti de asemenea sa coco prajitura in cuptor. Pt asta se infasoara fasiile inguste de aluat pe niste tevi metalice (initial se foloseau stiuleti de porumb fara boabe) si se coc in cuptor in tavi de copt.

Ingrediente

Pt aluat: 30 g drojdie proaspata, 800 ml lapte, 1 kg faina, 1 ou, 1 galbenus de ou, 5 linguri zahar pudra, 100 g unt

Pt uns: 20-30 g unt, 1 ou, 100 g nuci pt presarat, 100 g zahar pudra pt presarat

Se framanta toate ingredientele pana devine un aluat tare si se lasa la odihnit o ora. Nucile se maruntesc cu cutitul. Se intinde aluatul, se taie fasii cu grosimea de 0,5 cm si se infasoara pe tevile de metal. Se ung cu oul batut, se presara zahar pudra, nuci si se dau pt 15 minute in cuptorul preincalzit. Se servesc calde.

Eu v-am tradus, dar nu gratis Dati si voi un kurtos, facut dupa reteta asta, da?

"I shall be telling this with a sigh
Somewhere ages and ages hence:
Two roads diverged in a wood, and I--
I took the one less traveled by,
And that has made all the difference."(Robert Frost)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Sarut mina, Leah de traducere.

Am mincat asa ceva si in Ungaria.

Mik.

Mergi la inceput