Sanii picura..... dupa 8 luni de la alaptat [V]

Sanii picura..... dupa 8 luni de la alaptat [V] | Autor: Dana M.

Link direct la acest mesaj

Problema: nu mai alaptez de cand avea Raluca 3 luni, maine face 11 luni si daca fac un gest similar cu cel de la mulgere, de cand era mica, din sani (din amandoi) mai ies picaturi de ....lapte? sau ce e? ce e culmea e ca eu nici n-am prea avut lapte si a trebuit sa completam cu lapte praf.
E grav? Nu-i mult, dar cred ca n-ar trebui sa mai fie. Ce pot face?

Dana M. si Raluca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaid spune:

Nu pot sa-ti raspund altceva decat ca mi se intampla si mie...Fetita mea are aproape un an, am alaptat-o pana pe la cinci luni, deci la mine au trecut sapte luni de cand am intarcat-o. De fapt nu curge lapte de la sine, ci doar ies vreo doua picaturele de lapte daca strang sanii in zona mamelonului. Sanii sunt de consistenta normala si omogena, nu contin noduli sau alte bazaconii. De fapt nici nu au revenit in totalitate la dimensiunile dinainte de sarcina (sunt inca putin mai mari). Din cate am citit eu, dureaza ceva timp pana ce organismul in totalitate revine la statusul de baza dupa sarcina + alaptare. Si glandele din sani au nevoie de timp...Daca esti ingrijorata din cauza asta, daca sanii te dor, curge lapte mult si de la sine sau sunt noduli in sani mergi la un medic (ginecolog sau endocrinolog). Sa vedem daca mai sunt mamici cu astfel de experienta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana M. spune:

quote:
Originally posted by anaid

Nu pot sa-ti raspund altceva decat ca mi se intampla si mie...Fetita mea are aproape un an, am alaptat-o pana pe la cinci luni, deci la mine au trecut sapte luni de cand am intarcat-o. De fapt nu curge lapte de la sine, ci doar ies vreo doua picaturele de lapte daca strang sanii in zona mamelonului. Sanii sunt de consistenta normala si omogena, nu contin noduli sau alte bazaconii. De fapt nici nu au revenit in totalitate la dimensiunile dinainte de sarcina (sunt inca putin mai mari). Din cate am citit eu, dureaza ceva timp pana ce organismul in totalitate revine la statusul de baza dupa sarcina + alaptare. Si glandele din sani au nevoie de timp...Daca esti ingrijorata din cauza asta, daca sanii te dor, curge lapte mult si de la sine sau sunt noduli in sani mergi la un medic (ginecolog sau endocrinolog). Sa vedem daca mai sunt mamici cu astfel de experienta!



Ufffffff.....! Stii cum e .... Nu sunt singura! N-am nici un fel de probleme (noduli...etc.) si nici nu CURGE, doar cum am zis si cum ai zis si tu. Chiar ma gandeam daca cumva (o sa razi) tot verificand daca mai e lapte, sanii saracii au crezut ca cineva tot incearca sa pape, si mai fac cate putin !
Si sa vedem daca are careva vreo idee....

Dana M. si Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Garofitza spune:

Si eu l-am intarcat pe Alex (dupa 2 ani si 2 luni de supt) acum 8 luni si uite ca mai ies picaturi de lapte, am fost la doctor si mi-a zis ca-i normal, si-o sa dispara. Am mai vorbit cu mamici pe aici unde stau si ele in aceesi situatie ca mine sut. Tot mai le surge un piculet. Cum a spus si Anaid " organismul revine incet la starea de dinaintea alaptarii"

Daca consideri un lucru ingrijorant, du-te si consulta medicul, poate o sa-ti ofere si el/ea explicatii.

Nu esti singura deci, si nu te speria. Numai bine!

Garo

Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Si mie mi s-a intamplat la aproape 2 ani dupa ce am intarcat baietelul . Am patit la fel ca si voi cum cateva luni. Eu am observat ca mi s-a intamplat dupa ce mi s-a terminat ciclul. Sanii nu imi curg dar daca strang in zona mamelonului apare o picatura albicioasa sau incolora. Ginecologul mi-a spus ca aceste secretii pot fi periculoase doar daca apar spontan fara ca sanii sa fie "provocati" si m-a certat ca m-am tras aiurea de sani pentru ca asa nu fac decat sa sporesc aceasta falsa lactatie.Ce-i drept eu am observat intamplator chestia asta si apoi am verificat de vreo 2 sau 3 ori. Eu sunt cam ipohondra si imi trecea prin cap sa fac si o analiza de secretie dar mi-a spus ca nu este cazul. Asa ca merg pe mana ginecologului si sper sa treaca de la sine (poate o fi si trecut).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Si eu am acceasi problema, desi a trecut 1 an de cind am incetat sa alaptez. La medic n-am reusit sa ajung inca, eram cam ingrijorata de chestia asta ce-i drept, dar se pare ca e ceva normal totusi, daca sintem atitea in aceeasi situatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa spune:

Si eu am aceeasi problema. Puiul meu are 5 ani. Am fost la medic si mi-a luat secretie din ambii sini si trebuie sa fac o mamografie. Este bine sa consulti un medic. Problema poate fi serioasa.
Multa sanatate!

Mergi la inceput