FIV 23

FIV 23 | Autor: Oana_B

Link direct la acest mesaj



Oana_B

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lauion spune:

Ce liniste e pe aici...

Monica felicitari, sa ai grija de tine si sa ai un bebe sanatos!

Stiti cumva in urma stimularii pt. FIV, statistic vorbind, cam ce procent din folculii identificati la eco sunt foliculi maturi?

E posibil ca la urmatoarele eco pana la punctie sa mai apara si alti foliculi in afara celor identificati initial la prima eco?


Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nounou spune:

Exista efecte secundare la tratamentul cu Menogon (nu ma refer la hiperstimulare, ci la ameteli, greturi, lesin, etc)?
Sa stiu la ce sa ma astept, sa nu umblu singura prin metrou, etc ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Laura , daca la prima ecografie diferenta dintre foliculi ,in marime , ma refer, este doar de citiva mm ,(exemplu: doi au 8mm si al treilea 6 mm), atunci sansa este de aproape 100% sa se maturizeze toti.
Daca la urmatoarea ecografie, in urma stimularii mai apar, sansa este mica ca acestia sa atinga marimea ideala de fertilizare (intre 18-22mm), sansa este mica , dar exista...insa nu toti foliculii au ovule.De aceea dupa punctie , se numara cite ovocite s-au recoltat si cite ovule au fost gasite in interiorul lor.
Multa bafta!

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodoran spune:

eu aveam 10 foliculi, dar ovule buen dupa recoltare au fost 5 dupa care doar 4 au rezistat si i-am pus pe toti 4 embrioni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauion spune:

Catalina si Teodora multumesc pentru raspunsuri asa auzisem si eu, si ma intrebam statistic cam care ar fi procentele, ca sa am si eu ce calcula ...

Nounou, eu fac menogon de o saptamana si nu am avut alte probleme decat cele de la locul injectarii . Ti-am dat un PM cu efectele adverse care apar in prospect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Lau, scuze ca n-am retinut, unde faci tu fiv?
Cat timp faci injectii cu menogon pana la punctie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauion spune:

Fiv-ul il fac la Medsana, injectiile cu menogon (sau similar) se fac timp de 10-12 zile, depinde de reactia fiecarui organism.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floran spune:

Lauion
Poti sa-mi spui si mie de unde ai cumparat menogon si cat ai dat pe el? La mine toate analizele sunt bune si bb ioc. Ma gandesc serios la FIV in primavara la Medsana si a-si vrea sa stiu ce ma asteapta. Dar dr. vrea sa mai incerc cu tratament, dar cat ? Va urmaresc din umbra zilnic si va doresc bb la toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauion spune:

Floran, menogonul l-am luat din Ungaria si m-a costat 8EUR/fiola. Fetele spuneau ca acum s-ar gasi si in Bucuresti la Farmacia 2NA, la un pret similar (10 EUR/fiola parca). Iti trebuiesc vreo 40-50 de fiole de menogon + 1f diphereline - 180 EUR/fiola.

La asta se adauga costul procedurii, la Medsana, 1900EUR FIV simplu/2400 EUR cu ICSI si al analizelor (depinde de cuplu).

Sa speram ca pana la primavara o sa reusesti si nu o sa fie nevoie sa treci prin procedura de FIV.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teli spune:

Buna !Sunt un membru nou pe forum in ale scrisului , in ale cititului insa sunt f veche .Urmaresc rubrica Fiv din martie de cand m-am decis si eu sa incerc .Problema mea sunt trompele obturate , in rest totul ok , sau poate nu , deoarece fiv-ul meu nu a reusit.L-am facut la Giulesti la dr Niculescu , explicatii la nereusita nu mi s-au dat.Rezultatul l-am aflat ieri cu toate ca il banuiam deoarece imi venice CM la 11 zile de la ET.Simteam nevoia sa urlu , ieri am avut o prabusire psihica , sunt convinsa ca si voi cele care nu ati rusit ati simtit la fel .Nici embrioni congelati nu am , deci trebuie sa o iau de la capat si nu stiu daca mai am putere.Am respectat pt acest Fiv toate indicatiile :am slabit intai vreo 10kg(dela 70 la60),am respectat tratamentul , am stat in pat o saptamana dupa si iata rezultatul .Concluzia mea este ca nu depinde de nimic decat de noroc si o si exemplific:odata cu mine a facut fiv o tipa care avea cred peste 90KG , a plecat acasa dupa ET la max 2 ore si nu a stat deloc in pat si reusise. Am multe de spus dar ma opresc acum aici, imi pare bine ca in sfarsit pot comunica cu cineva care intelege drama prin care trec si sper sa ne ajute Dumnezeu sa ne implinim visul.

Mergi la inceput