cand nu mai cad copiii din pat?

cand nu mai cad copiii din pat? | Autor: diana12

Link direct la acest mesaj

Ecaterina, doi ani si opt luni, inca mai doarme in patutul ei de bebelus. As vrea sa ii schimb patutul cu un pat normal. Cand pot face acest lucru, adica la ce varsta? Acum e clar ca nu pot face acest lucru, deoarece am "verificat" si ne-am trezit cu ea pe jos. Deci...
Numai bine, Diana & Ecaterina

Ochii care nu se vad se uita doar daca dai de prea multa fericire...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Buna, la un 1 si 5 luni am inceput sa dormim ca fetitele si nu ca bebelusii. Am dat grilajul din fata patului jos, iar tambalul ala pe care sta salteaua l-am mutat cat am putut de jos(i-am dat noi gaurile unde am crezut de cuviinta). Jos, langa pat, acolo unde statea cu caputul am pus o jucarie mare de plus. Am gasit-o dimineata de cateva ori dormind pe jos si inca de cateva ori dormind in fundulet, dar nu au fost lacrimi. Dupa vreo 2 luni nu au mai fost accidente. Eu asa am procedat. Am sa pun o poza si in album ca sa vezi daca te intereseaza cum arata patutul.

2 ani si 10 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

Eu zic sa nu te grabesti cu schimbatul patutului, este mai sigur pentru copil.
Eu si acum o culc pe Mariuta cu multa grija.

Sa fim fericite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Am uitat sa spun ca nu prea conteaza varsta eu am inceput mai devreme pentru ca mie mi-a placut sa stiu ca se poate da jos din pat daca vrea. E vorba doar de ceva antrenament pana la patul ce mare.

2 ani si 10 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadne spune:

diana,

incearca sa-i cumperi un pat normal pt.copii dar care are o bara(sau doua)de protectie, pe care oricum o poti demonta in timp.
la voi nu este IKEA? in mod sigur gasesti la ei si preturile sunt accesibile.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Nu stiu daca exist o varsta anume, dar baietelul meu cel mare (4 ani si 9 luni), mai cade si acum din pat daca doarme la margine(e drept ca nu s-a mai intamplat demult). Sfatul meu e sa gasesti un pat care are marginea mai inalta(ca un fel de scandura) sau cum vezi in reviste la paturile supraetajate, cel de sus are la margine scandura putin mai inalta.

Sanatate si pupici la fetite mici,

Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana12 spune:

Stiu ca cel mai bun e tot un pat de copil, asa cum ati zis si voi cu bara de protectie, dar patul il avem deja, e un pat normal de o persoana, si parca nu as mai cumpara altul.
Ari, exista Ikea si la noi, dar am argumentat mai sus de ce nu as mai cumpara alt pat, oricat de ieftin ar fi el.
Cred ca vom mai amana momentul sau poate as putea sa incerc sa ii bat eu niste bare de protectie la margine. Om vedea, dar si acest lucru nu prea imi vine sa il fac ca patul nu e al nostru, e al proprietarei si nu stiu daca ar fi incantata de operatiune.
Pana la urma oricum o dau se pare ca tot mai bine e in patutul ei. Multumesc de raspunsuri.
Numai bine, Diana & Ecaterina

Ochii care nu se vad se uita doar daca dai de prea multa fericire...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Diana,

Aici in Canada se gaseste un dispozitiv special care se ataseaza la patut (ca un paravan lateral) . Ziua se poate da la o parte si seara dupa ce adorme copilul se ridica. In acest fel nu trebuie sa modifici patutul si poti renunta la "paravan" in momentul cind copilul a crescut. Intereseaza-te, poate ca exista si pe la tine...

La multi ani pentru mamici, copii, tatici, aspirante si restul familiei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana12 spune:

Oana, multumesc mult de informatie, chiar am sa caut cu toate ca parca nu am vazut, dar nici nu m-am uitat dupa asa ceva.
Oricum pare interesant si tentant.
Numai bine, Diana & Ecaterina

Ochii care nu se vad se uita doar daca dai de prea multa fericire...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudiap spune:

Laura (1.10 ani) are de 2 saptamani pat normal de o persoana in care doarme fara probleme. E adevarat ca i-am pus pe marginea patului niste pernute ca atunci cand se rasuceste sa se opreasca in ele. Pana acum a functionat si nu a cazut din pat.
Dar, daca copilul are un somn mai agitat, atunci mai bine montati niste bare (manere) de protectie, pe care sa le puteti demonta ulterior cand nu mai cade din pat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

La noi functioneaza o alta chestie interesanta. Anca se simte foarte bine si in siguranta atunci cand simte in talpile picioarelor grilajul patutului, sau orice altceva in care simte ea nevoia sa se propteasca. Nu de putine ori o gasesc cu piciorusele urcate pe grilaj, si rad in sinea mea pentru ca ma recunosc pe mine, aveam aceeasi tendinta (chiar si cand eram mai mare) de a-mi urca picioarele pe sus.
Presupun ca e o chestie care tine inca din viata intrauterina....
In orice caz, se simte pierduta intr-un pat mare, si cand trece din somnul profund in cel superficial, simte aceasta nevoie de "limitare" care-i da sentimentul de securitate.

PS: cum se numeste somnul ala superficial?? am uitat......
Numai bine.
Vilma si Anca (1 an si 8 luni)

Mergi la inceput