dintii si ingrijirea lor

dintii si ingrijirea lor | Autor: Irinusha

Link direct la acest mesaj

Acum doua zile m-am pomenit ca fi-miu e un coltos ... de fapt, sa fiu sincera, mama a constatat ca apuca Crisuletz lingurita cand primeste papa si ca se simte cum zgarie ceva lingurita ... asa ca ne-am uitat curiosi in gurita lui. Si da, acolo mic se vede si se simte un coltisor de dinte ...
Mh, daca ma gandesc bine, se spune ca dintii iesiti mai devreme (e devreme la 6 luni, nu stiu?) se strica si mai devreme ... acum nu stiu daca-i doar o vorba batraneasca fara rost sau ceva adevarat. Poate evitam sa descoperim adevarul vorbei daca ingrijim bine dintisorii .... asa ca sar cu o intrebare:

Cum ingrijiti dintii bb-lusilor? Adica, acei putini dintisori sau coltisori ... cand copilul nu stie ce-i aia periuta de dinti sau ce vrem noi de la el....
Si cand sunt mai mari si inteleg, cum i-ati facut sa se spele de buna voie pe dinti?


Astept sfaturi si zic "saru'mana!" de acum!
Pupici!

PS: Daca s-a mai discutat, cer iertare de deranj si astept link-ul ... n-am avut rabdare sa caut!

Irinusha & Cris ( 3 Mai 200 )

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Paula are un an si trei luni.
Eu o spal pe dinti in felul urmator.
Pun pasta de copii pe periuta speciala pt copii si i-o dau Paulei in manuta.Ea stie(i-am aratat eu) ca trebuie sa o bage in gura......si pt ca pasta are gust bun,o suge,si o mai freaca si de dintisori.
Ii place deoarece ne poate imita(ne spalam deoadata pe dinti.)

maria, de Paula (1 an) si Miruna (13 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Irinusha, baietii nostri au aceeasi varsta si le-au iesit si dintii deodata, nu e devreme la 6 luni, e chiar cum scrie la carte. Eu obisnuiam sa citesc ce scriu mamicile de martie-iunie (ambele sectiuni), dar de o luna nu am mai reusit sa intru sa , nu stiu daca daca si Crisuletul tau a fost mai marait in aceasta perioada.
E prea devreme deocamdata cu spalatul pe dinti, se incepe pe la un an sau chiar mai tarziu, depinde cine recomanda, daca vei putea sub forma de joaca sa-l inveti sa tina periuta in mana si sa-i dai si exemplu personal nu cred ca e rau nici mai repede de 1 an, conteaza sa i se formeze un obicei bun,iar pt. inceput se pune putina pasta, cat un bob de mazare, pt. ca va fi inghitita.
Deocamdata se "spala" dintisorii/ dintisorul cu o bucatica de tifon steril imbibat in ceai de musetel sau in apa fiarta, dimineata si seara la culcare; desigur ca nu e rau daca il stergi chiar si dupa fiecare masa, mai ales masa cu lapte, care e un mediu ce convine diverselor bacterii.
Numai bine si sanatate, va veni in curand si al doilea dintisor, vecin cu primul, sunt bestiali cand arata ca niste castori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Multam fain fetelor!!!
Teodora, o sa incerc cu tifonul acum ... barem dimineata si seara si tot e bine. Sper ca mai tarziu sa vrea sa ne copieze ...
Pupici si toate cele bune!

Irinusha & Cris ( 3 Mai 2004 )

Mergi la inceput