SE POATE SAU NU????

SE POATE SAU NU???? | Autor: mari_alhillo

Link direct la acest mesaj

Poate ma ajutati si pe mine cu o informatie.Am fost plecata in Olanda in aceasta vara unde am stat 3 luni.M-am intors in tara pe 20 septembrie.Acum as dori sa plec iar la inceputul lui decembrie dar stiu ca trebuie sa stau 90 de zile in Romania pentru a putea iesi iar, iar eu voi avea doar 80 de zile .Parerile sunt impartite unii imi spun ca pot iesi altii ca trebuie sa astept.Bineinteles ca am sunat si la politia de frontiera sa intreb si ei mi-au spus ca trebuie sa stau 3 luni in Romania pentru a putea iesi iar,dar multi asa cum v-am spus mai inainte mi-au spus ca se poate iesi chiar daca nu ai cele 90 de zile.Treaba este ca KLM are o oferta buna si este valabila doar pana la 15 decembrie,deci daca stau pana pe 22 pierd oferta asta.Ar fi vorba de cateva zile mai exact de 10.
Deci ma poate ajuta cineva cu vreo informatie? Credeti ca voi avea probleme?Vreau sa stiu ca sa pot sa imi fac rezervarea.Deci va astept cu raspunsuri.pleassse

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Avand i nvedere ca se poate aproape orice in tara asta cu o "mica" shpaga... probabil ca se poate rezolva si asta.
Detalii nu stiu... sorry...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

teoretic trebuie sa stai in tara 3 luni..

practic.. .. la fata locului nu cred ca vor asa severi.. si daca e cazul..


------------------------
poze cu Bandit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Maria pentru 10 zile nu are rost sa risti, mai ales ca mergi cu avionul.Sa stii ca olandezii sunt foarte stricti, daca nu esti in regula cu zilele pot sa te intoarca inapoi.Eu iti spun ca sunt patita cu ei, mie nu-mi place sa barfesc si sa acuz pe nimeni, mai ales ca sotul meu e olandez si il doare cand ma mai revolt, dar eu sa stii ca am ramas foarte foarte dezamagita de tratamentul de care am avut parte de cateva ori in aeroport in amsterdam, mai ales ca noi de fiecare data am respectat intocmai legea, regula, niciodata nu am riscat nimic, doar pt simplul fapt ca eu am pasaport romanesc am fost supusa unui tratament umilitor, as zice chiar interogatoriu in toata regula, si pana nu a venit sotul meu sa ma ridice de acolo si-au batut efectiv joc de mine.(retine ca eu veneam absolut legal).Fara nici un motiv dar ei au dreptul asta.

Asa ca nu risca, caci te vor intoarce inapoi, cum ti-a fii norocul, dar sa stii ca risti foarte mult.Venind cu avionul nu ai de-a face numai cu vamesii romani dar si cu cei olandezi care sa stii ca se pot si ei purta absolut mizerabil(daca te vad mai subtirica si frumusica sigur se iau de tine,mai ales ca tu vii ca si turist, nu ai nici un fel de viza in pasaport, plus ca sa stii nici eu nu cunosc toti legea, unii habar nu au ca tu ca si roman ai voie la cele 90 zile in Olanda fara viza, sau nu vor sa stie, nu stiu), plus ca in momentul in care tu intri in Olanda esti deja in evidentele lor, cat stai, cand vii, totul, asa ca tu pe viitor cand vei putea sa aplici pt rezidenta, vei putea avea probleme, sa stii ca ei se uita la toate astea.
Pentru 10 zile nu se face gaura in cer si e mai sigur pt viitor, acum mai rabda putin ca va ajuta Dumnezeu sa fiti curand impreuna.

Deci sfatul meu: nu risca, poti avea mult de pierdut, daca vrei sa fie totul ok trebuie sa joci dupa regulile lor, mai bine asa decat sa fii supusa altor umilinte pe viitor.

Cu prietenie,
Alina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

daca ai pleca cu autobuzul,s-ar rezolva la mica intelegere chiar daca ai avea mult mai mult decat 10 zile.
cu avionul...cred ca e totusi cam riscant.
eu as astepta,cum a zis si alina.

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

poze noi cu puisorul(1 an si 7 luni)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/anca20_ro/album?.dir=/5ee0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Acum zambesc cand imi aduc aminte, intre timp m-am mai uns cu cateva soiuri de alifii si nu ma mai ating toate cele, asa cum ma atingeau la inceput,plus ca am realizat ca si aici ca peste tot sunt oameni buni si oameni rai, oameni educati si needucati, toate soiurile, vai dar ce dezamagita am fost cand mi s-a intamplat ce ti-am zis prima oara, nu mi-a venit sa cred, eu credeam ca asa ceva nu se poate intr-o tara ca si olanda, comportament de 2 lei si 2 bani, sa se poarte cu tine ca si cum ai fii din start considerat criminal, incalcator de lege, ca si cu ultimul om, plus ca individul care mi-a luat interogatoriul(ca altfel nu-l pot numi) fuma in nasul meu , o tipa cu pistoalele la bracinariu imi flutura pasaportul in fatza nasului si ma intreba din cateva in cateva secunde cum ma cheama , absolut penibil.Cand a venit sotul meu sa ma ia de acolo sa vezi cum si-au schimbat repede comportamentul, parca ei erau cei mai draguti si mai buni.
Fara nici un motiv, eu nu contest ca ei au dreptul sa faca asta dar totul cu un comportament civilizat, fara sa creeeze panica si sa te faca sa te simti un infractor din lumea a 3-a care a venit in tara lor sfanta sa faca trotuarul.

Maria, o sa-ti spun ceva : sa nu iti imaginezi cumva ca in tarisoara asta mica nu exista rasism si ca olandezii sunt fericiti de ce au realizat acceptand aici in Olanda strainii.Iti spun eu: se zgaraie pe ochi, si eu ca si romanca care traiesti printre olandezi in familie olandeza 100 % , iti spun sincer ca asa zisa toleranta a olandezilor e pe cale sa rasufle.De cand sunt aici am auzit atea cuvinte urate la adresa strainilor, chiar de genul: curand va incepe un razboi al raselor, nu mai avem loc de ei, etc, incat eu sincer, dar sincer te sfatuiesc sa ai grija sa le respecti regulile si sa joci dupa cum iti canta daca intr-adevar iti doresti sa locuiesti in Olanda pe viitor cu sotul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Aaa, si sa vezi faza, o data vamesul nu intelegea ca eu nu vin din Budapesta ci din Romania, nu intelegea ca Budapesta nu e in Romania, e in Ungaria, degeaba i-am spus de cateva ori ca exista 2 orase diferite Budapesta si Bucuresti ca tot nu pricepea el exact de ce Budapesta nu e in Romania.

Halal om care lucreaza intr-un aeroport, nici macar capitalele din amarata asta de Europa sa nu le stie, mai mare rusinea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Inseamna ca eu am avut noroc chior in Olanda. Acum 4 ani am stat in Utrecht 3 luni cu viza de turist. Dupa ce am ajuns am fost la primarie, la serviciul pt straini, sa ma prezint si sa-mi aplice autocolantul de sedere. Si am dat acolo peste un functionar -politzai, daca-l pot numi asa, cu creasta de punkist si cercel in ureche, bocanci si manecile suflecate la kamesha. Si ma intreaba nenea ala de unde am venit, cat stau, alea-alea si pe cand se muncea el acolo cu stampilatul si lipitul autocolantului, iar eu povesteam de Romania, numai ce-l aud " bine macar ca esti alba!". Fratzilor, am crezut ca n-aud bine! Nu-mi venea sa-mi cred urechilor. Mai ales ca vecinii de pe strada, olandezi toti, s-au purtat foarte bine cu noi. Adica politicos, amabil, ba chiar ne sunau la usa sa ne anunte cand veneau cei de la parcari s apuna amenzi in fata casei!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Ina bineinteles ca sunt si oameni faini aici, o gramada.
In fine...
Eu de exemplu pana acum nu ma pot plange ca altii de vamesii romani, pot spune ca am avut noroc? De fiecare data s-au purtat NORMAL si civilizat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

quote:
Originally posted by slakje


Eu de exemplu pana acum nu ma pot plange ca altii de vamesii romani, pot spune ca am avut noroc? De fiecare data s-au purtat NORMAL si civilizat.




Politistii de frontiera romani sunt ok, din experienta mea de pana acum. Dar este o tanti grasa la vama Otopeni peste care cand ai norocul sa dai, nu te lasa pana nu-ti "vaia o pauzashte" toata lenjeria din bagaje

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Off topic, io tre' sa recunosc ca-s mai rasista decat multi dintre granicerii romani sau ioropeni.

Mergi la inceput