regimul Oshawa(super bun)

regimul Oshawa(super bun) | Autor: Misi

Link direct la acest mesaj

Regimul cu cereale integrale OSHAWA

Acest regim, descoperit de parintele Medicinii Macrobiotice - George Oshawa, alias Nyoti Sakuruzawa, a mai fost prezentat in paginile ziarului nostru ca tratament al cancerului, chisturilor, fibroamelor, adenofibroamelor. Din acest motiv, vom aminti foarte pe scurt care sunt caracteristicile regimului Oshawa:

ˇ Durata este de 10 zile, in care se consuma doar apa si cereale: orez integral, grau integral, mei si hrisca, fierte sau coapte si sarate dupa gust.

ˇ Pauza intre doua regimuri succesive este de 3-5 zile.

ˇ Se poate tine o serie mai lunga de regimuri de 10 zile, cu pauza respectiva intre ele, limitata numai de starea globala de vitalitate si de optiunea fiecaruia.

Reguli la iesirea din regimul cu cereale integrale Oshawa

ˇ In prima zi, meniul va fi constituit preponderent din fructe proaspete si bine coapte, cereale, foarte putine grasimi (provenite din uleiul alimentar), legume fierte. Nu se vor consuma: carne, alcool, produse lactate, orice fel de mancare fermentata, conservata sau cu aditivi de sinteza.

ˇ In a doua zi se introduce iaurtul (nu mai mult de 200 g), polenul de albine, nucile, arahidele si alunele neprajite.

ˇ Abia in a treia zi se pot consuma mancaruri mai grele, dar in nici un caz carne, prajeli, produse de patiserie, margarina.

Cazuri in care este recomandat acest regim

In medicina chineza si cea japoneza, acest regim este cunoscut ca modalitate foarte eficienta de amplificare a energiei Yang, pozitive, de control in fiinta. Asadar, acest regim este indicat in toate dezechilibrele cauzate de un exces al energiei Yin, negative, lunare cum ar fi: cancerul, tumorile benigne, obezitatea si supraponderalitatea, scleroza in placi, labilitatea psihica. Este si un regim de purificare, indicat in consecinta la iesirea din iarna pentru a scapa de toxinele acumulate in timpul iernii. Este recomandat celor care nu au vitalitatea necesara pentru a tine un post negru obisnuit, dar vor totusi sa beneficieze de efectele deosebite ale unui post.

Cateva indicatii importante pentru a depasi cu bine anumite fenomene care pot aparea in cadrul acestui regim

ˇ In caz de avitaminoza - se va administra in fiecare dimineata un macerat vitaminizat obtinut astfel: se pune 1 lingura de pulbere de catina (Hipophae rhamnoides) si de macese (Rosa canina), obtinuta prin macinare cu rasnita electrica, intr-o cana de apa, seara; se lasa sa macereze pana a doua zi dimineata; se bea pe stomacul gol intreaga cantitate, inainte de micul dejun.

ˇ In cazul lipsei de calciu - se combina in parti egale pulberi (obtinute prin macinare cu rasnita electrica de cafea) de coada calului (Equisetum arvense), catina (Hipophae rhamnoides), urzica (Urtica dioica). Cu 10 minute inainte de fiecare masa, se consuma 1 lingurita rasa din acest amestec.

ˇ In cazul lipsei poftei de mancare - se ia dimineata 1 lingurita de pulbere de fructe uscate de coacaze rosii (Ribes rubrum) sau de catina (Hipophae rhamnoides); la pranz, se ia o jumatate de lingurita de pulbere de anghinare (Cynara scolymus), inainte de masa; seara, se ia un varf de cutit de pulbere de fenicul (Foeniculum vulgare) sau anason (Pimpinella anisum), inainte de masa.

ˇ In caz de constipatie - seara, inainte de culcare, se ia o lingurita de ulei de ricin. Acest tratament se poate face cel mult o data pe saptamana.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Misi spune:

alte info despre regim...

VREMEA GRANELOR COAPTE
- Sanatate cu cereale -

Hambarele tarii sunt iarasi pline de cereale. A fost o vara bogata care a umplut universul de miros fierbinte de grau. Dincolo de bucuria recoltei, sa ne amintim ca boabele coapte de cereale sunt o sursa exceptionala de sanatate. Alaturi de post, granele reprezinta cea mai eficienta metoda de dezintoxicare a organismului. Indienii si japonezii le folosesc de sute de ani, pentru tratarea unor boli incurabile

Daca aveti in casa un animal - pasare cantatoare sau patruped -, ati observat, desigur, ca atunci cand este bolnav refuza mancarea, multumindu-se cu putina apa. Instinctiv, animalele isi aplica o terapie cunoscuta inca din indepartata Antichitate: postul si dezintoxicarea, eliminarea zgurelor, a toxinelor din organism. Medicina traditionala chineza si indiana demonstreaza, pe baza unei experiente de mii de ani, ca principiul dezintoxicarii este fundamental in terapeutica, fenomen observat si la numerosii bolnavi care si-au incercat sansele prin tratamente naturiste. Fara respectarea dezintoxicarii, orice incercare de vindecare a bolii, orice remediu (chiar si naturist) este sortit unui succes limitat. Nu de putine ori, dezintoxicarea, spalarea organismului de reziduuri nocive, reprezinta ea insasi o metoda de vindecare cu rezultate spectaculoase, indiferent daca e vorba de dezintoxicarea prin post cu apa si paine, cu ceaiuri si sucuri de legume, cu cereale etc. In Occident, principiul dezintoxicarii a fost si este practicat de mari terapeuti, precum Kneipp, Kuhne, Oshawa, Breuss, dr. Jean Valnet si multi altii. In Romania, metoda a fost aplicata cu mult succes de cunoscutul terapeut ing. Valeriu Popa, fiind integrata, astazi, obligatoriu, in toate tratamentele vindecatorilor naturisti.

Metoda de dezintoxicare Oshawa

Face parte din medicina traditionala japoneza si a fost indelung practicata de cunoscutul terapeut George Oshawa (1893-1966), celebru prin lucrarile sale despre macrobiotica, stiinta unei alimentatii corecte, bazata pe consumul echilibrat de alimente incarcate cu energii masculine (Yang) si feminine (Yin). Practicantii macrobioticii (milioane, in Occident, America, Australia si Canada), vad in alimentatie principalul drum catre o sanatate perfecta. Se spune, de altfel, ca insusi Oshawa s-ar fi vindecat singur de tuberculoza prin alimentatia macrobiotica.
In ce priveste dezintoxicarea cu cereale, ea se bazeaza pe: grau, orez, mei sau hrisca, cumparate, daca este posibil, de la tarani, cat mai sanatoase si bine coapte, obtinute din locuri unde nu s-au folosit ingrasaminte chimice. Cura de dezintoxicare cu cereale dureaza 10 zile, folosindu-se retete rapide, usor de preparat. Cerealele enumerate vor fi consumate in orice cantitate (se poate manca din ele pe saturate), in mai multe mese pe zi. Singurele adausuri permise: apa si sarea grunjoasa. Practicata experimental si in unele spitale din Romania, dezintoxicarea cu cereale a dat rezultate spectaculoase in vindecarea unor boli aparent incurabile.
Ceea ce se stie mai putin despre aceste cereale este ca ele au o compozitie chimica remarcabila, nu au aproape deloc grasimi, contin toti nutrientii necesari unei persoane adulte si chiar graul are aceeasi cantitate de proteine ca si pulpa de porc. Un studiu amplu, realizat la o universitate de medicina din statul Texas (SUA), arata ca un regim cerealier integral scade cantitatea de radicali liberi din sange. Asa se explica efectele anticancerigene ale curei cu cereale - dovedite in decursul anilor -, la foarte multi subiecti care au recurs din disperare la o asemenea dieta extrema.

RETETE CU CEREALE


1. Turtite din grau

Ingrediente: 500 g grau curat, 1 lingurita sare grunjoasa, 150 ml apa.
Mod de preparare: Se macina fin graul (cu o rasnita electrica sau cu o moara casnica de uruiala), obtinandu-se faina integrala, din care se face o coca cu apa si sarea. Se lasa la inmuiat 30 de minute, apoi se fac turtitele, care se coc in tigaie fara ulei, la foc mic.

2. Grau, hrisca sau mei copt

Ingrediente: 300 g grau, hrisca sau mei, 1 lingurita sare grunjoasa.
Mod de preparare: Se spala bine graul si se pune in tigaie sau ceaun de fonta cu apa si sare, atat cat sa-l acopere. Se lasa la foc iute pana se evapora apa si se amesteca continuu pana graul isi schimba culoarea si este usor de mestecat. Hrisca si meiul pot fi coapte fara a fi umezite in prealabil.

3. Terci de grau

Ingrediente: 200 g faina de grau integrala, 400 ml apa si un varf de cutit sare grunjoasa.
Mod de preparare: Se pune apa cu sare la fiert. Cand clocoteste, se toarna (in ploaie) faina de grau integrala, pana se obtine consistenta dorita. Se fierbe 20-30 de minute.

4. Supa de orez cu galuste de grau

Ingrediente: 100 g faina de grau integrala, 100 g orez, jumatate de lingurita de sare, 500 ml apa.
Mod de preparare: Din graul macinat, putina apa si sare se face o coca moale si se lasa la inmuiat 30 de minute. Se fac galuste mici care se pun in apa clocotita cu sare, se fierb 10 minute, apoi se adauga orezul si se mai fierb 20 de minute.

5. „Lapte” de grau

Ingrediente: 40 g grau si 300 ml apa.
Mod de preparare: Se macina graul (la rasnita de cafea), se pune intr-o cana mare si se toarna apa fierbinte; se agita si se lasa la racit. Inainte de a se consuma, se amesteca continutul.

6. „Pilaf” simplu

Ingrediente: 100 g orez, 300 ml apa, 1/2 lingurita sare grunjoasa.
Mod de preparare: Se spala bine orezul si se pune la fiert cu apa si sarea intr-un vas de fonta, la foc moderat, 20 de minute.

7. Hrisca cruda

Ingrediente: 200 g hrisca.
Mod de preparare: Se spala boabele de hrisca, se pun intr-un vas si se acopera cu apa. Dupa 1-2 ore hrisca se inmoaie, se umfla si se poate consuma. Hrisca poate fi inlocuita cu grau, cu conditia sa fie pus la inmuiat cu o seara inainte.

8. Pasta de orez

Ingrediente: 200 g orez, 400 ml apa, 1/2 lingurita sare grunjoasa.
Mod de preparare: Se macina orezul cu o rasnita de cafea. Se pune apa cu sare la fiert. Cand clocoteste, se adauga faina de orez. Se fierbe 15-20 minute.
Exemplu de dieta:
Mic dejun: 1-2 cani „lapte” de grau.
Ora 10: 3-5 linguri hrisca cruda.
Dejun: 1) supa de orez cu galuste de grau; 2) pilaf simplu cu faina de grau copt sau turtite de grau.
Ora 17: 3-5 linguri de mei copt.
Cina: 1) terci de grau; 2) pasta de orez cu turtite de grau.

9. Placinta de grau cu orez fiert

Ingrediente: 500 g faina de grau integrala, 200 g orez, 1 lingurita de sare grunjoasa.
Mod de preparare: Se prepara o coca cu apa calduta si sare din grau integral si se fierbe orezul separat cu putina sare. Se intinde coca cu un facalet pentru a obtine o foaie de placinta, dar ceva mai groasa decat cea de la patiserie. Se pune orezul fiert la mijloc si se ruleaza foaia de placinta. Se presara putina faina integrala pe tava, se aseaza 3 rulouri si se coc la foc iute 10-20 de minute. Se taie in felii groase si se mananca in decurs de 7-10 ore.

10. Fulgi din cereale (grau, orez, secara, ovaz)

Se cumpara de la supermarket sau magazine naturiste si se consuma ca atare, uscate, sau inmuiate in apa, simple sau combinate si in cantitatea pe care o dorim.

11. Turtitele multicereal

Se prepara ca si cele din grau. Pentru a pregati coca, pe langa faina integrala din grau, se folosesc suplimentar mei macinat si fiert, hrisca macinata inmuiata cu apa 2-3 ore sau orez macinat si fiert, amestecate in proportii egale sau dupa imaginatia de moment.
Evident, fiecare va adapta aceste retete dupa necesitatile personale sau dupa sfatul medicului si se pot face chiar asocieri partiale cu unele legume si fructe de sezon.
Soldatii romani au cucerit intreaga lume mancand grau, dvs. de ce sa nu va cuceriti sanatatea mancand cereale? Succes!

dr. CRISTIAN BOERESCU
tel. 021/423.05.83 (dupa 1 septembrie 2004), 0722/20.70.76


_

Cazuri de vindecare prin terapia cu cereale


„Sunt foarte fericita ca mi-am salvat
sanul si sunt o femeie intreaga”

Citesc de ani de zile revista dvs. pentru ca mi se pare cea mai interesanta, articolele publicate ating probleme foarte importante care privesc existenta unui om. Va relatez cazul meu pentru a va face o idee despre impactul pe care „Formula AS” il are in viata si sufletele noastre.
In anul 2000, am avut mari probleme cu sanul drept. La doar 37 de ani, ma aflam in fata unei operatii iminente, din cauza unui nodul de 4-5 cm. Nu am vrut sa fiu mutilata inainte de a-mi epuiza toate sansele si am recurs la unele tratamente naturiste foarte severe, printre care si regimul cu cereale Oshawa, sub supravegherea d-lui dr. Boerescu Cristian. Nu mi-a fost deloc usor, aproape un an de zile am mancat numai cereale, dar acum sunt foarte fericita ca mi-am salvat sanul si sunt o femeie intreaga. In plus, am reusit sa si slabesc, recapatandu-mi in mod uimitor dimensiunile de la 20 de ani. Apreciez ca regimul cu cereale a jucat un rol determinant (50-60%) in vindecarea mea.
Au trecut aproape trei ani de atunci si pot spune ca sunt in continuare sanatoasa, poate si pentru ca recurg din cand in cand, cateva zile, la regimul cu cereale. Multumesc pe aceasta cale revistei „Formula AS”, d-lui dr. Boerescu si tuturor celor care prin experientele relatate m-au incurajat sa tin si eu regimul, foarte strict.
F.G. - Bucuresti, tel. 0742/07.25.26

„Analizele au iesit perfect... iar acum
pot sa dau iarasi ochii cu oglinda”

Sunt o admiratoare a „Formulei AS”. Ma numesc Dana, am absolvit Facultatea de Drept anul acesta si acum locuiesc in Bucuresti. Rostul acestei scrisori este dorinta mea de a impartasi - dupa modelul revistei - o experienta care sa le fie de folos si altora. Multa lume se confrunta cu cresterea in greutate, cu ingrosarea taliei, cu problema de a gasi haine potrivite in dulap. Vreau sa impartasesc si altora cum am reusit sa slabesc 17 kilograme in cinci saptamani, fara sa sufar chinurile foamei. Am consumat in special cereale integrale si turte dietetice de la Fabrica de paine „Plevnei”, urmand sfaturile aparute intr-un articol despre regimul Oshawa, publicat in „Formula AS”. L-am intrebat si pe medicul meu de familie daca acest regim nu o sa ma anemieze. Dansul mi-a spus ca cerealele contin proteine, dar ca sa ma linistesc, mi-a dat sa fac analize si mi-a propus niste pastilute. Analizele au iesit perfect, talia s-a subtiat, au disparut „aripioarele”, iar acum pot sa dau iarasi ochii cu oglinda. Cu multumiri,
DANA - Bucuresti, tel. 0745/66.76.55

„Dupa rezultatele obtinute,
nu pot sub nici o forma sa renunt la
aceasta schema de regim cu cereale”

Sunt B.V., am 47 de ani si pot spune ca in ultimii doi ani am trait momente terifiante. Desi sunt barbat, in aprilie 2003 am fost operat de neoplasm mamar si cand credeam ca am scapat, in noiembrie 2003, am aflat cu stupoare ca am multiple leziuni cu caracter secundar proliferativ la nivelul coloanei vertebrale, de la C1 la C6 si de la T8 la S1, cu invazia tesuturilor moi paravertebrale la nivelul L1, L2, L5. Am urmat un tratament foarte complex, recomandat de doctorul Cristian Boerescu, bazat pe regim, plante medicinale si aplicatii locale, pe care il respect cu strictete de aproape un an de zile. Rezultatele ma fac sa sper si sa am incredere in viitor: in prezent leziunile multiple cu aspect de determinari secundare sunt in remisie fata de situatia din noiembrie 2003. Ponderea in alimentatia zilnica o reprezinta graul, in special fiert, apoi hrisca, meiul, fulgii de grau si orez, paine din faina integrala de grau (turtite). Am scris aceste randuri pentru a fi o „marturie vie” pentru alti oameni aflati pe patul de suferinta, cu care acum ma simt solidar, si pentru a multumi tuturor celor care m-au ajutat.
B.V. - Bucuresti, tel. 021/434.23.47

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Misi spune:

Buna fetele...
eu tin acest regim de luni (deci sunt in a-4-a zi) si deja am slabit 3KG...
Primele 2 zile a fost mai greu ...dar acum este ok....

Sper sa va fie de folos...

Va pup
Misi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Cum il tii? adica ce metoda ai adoptat?
Un prieten de-al meu a tinut orez cu grau si abauit anumite ceaiuri si a scaptat de ciroza.Traieste "ilegal", medicii il dadeau de mult mort.

Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi
Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca_B spune:

Buna,

Fugii de porumb nu sint buni la regim?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

quote:
Originally posted by Sabina

Cum il tii? adica ce metoda ai adoptat?
Un prieten de-al meu a tinut orez cu grau si abauit anumite ceaiuri si a scaptat de ciroza.Traieste "ilegal", medicii il dadeau de mult mort.

Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi
Cele mai frumoase fete



Sabina, spune-ne si noua ce regim a tinut cunosctinta ta cu ciroza, poate va fi de folos si la altii.

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

40 de zile n-a manacat,doar apa distilata, asta stiu sigur.Dupa..orez cu grau.insa i-a fost prescris de un mare medic naturist, nu era dupa ureche.Si cu dibvrese ceaiuri.ma informez si va zic exact.insa nu se face fara medic!

Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi
Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crina R spune:

Misi,

Pare interesant. As incerca si eu

Da-ne si noua exemplu ce mananci - mai exact.

De unde cumperi orez si grau integral? Presupun ca orezul alb nu e bun!?

Mersi,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliiuli spune:

E interesant subiectul! De unde se pot afla mai multe despre acest regim? Cunoaste cineva doctorii care ar trebui sa-ti prescrie un asemenea tratament? Mai multe amanunte ar fi bine venite!!!

iulia

iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albi` spune:

Orezul se gaseste la magazinele de produse naturiste (cumparam si eu pe cand tineam Regimul disociat) si sa stiti ca sunt mult mai gustoase decat cele "obisnuite, albe" -> sau asa mi se parea mie atunci, cu toate restrictiile alea
Tot acolo gasiti si faina integrala sau se secara etc... de asemenea, mult mai bune & sanatoase decat faina alba...
A propos de orez, ca mi-am amintit, am vazut si in Metro mai demult, probabil au si in alte supermarket-uri.. nu mai stiu exact ce diferente de pret erau, dar mai bine sondati un pic piatza inainte, cred ca e mai convenabil de la Metro/Selgros etc.
Din cate imi amintesc, orezul integral cu bobul lung e genial!

Sper sa va fie de folos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Koky spune:

Buna, fetelor...sunt mare "fanitza" mai ales de cand sunt in , insa n-am avut curaj sa scriu pana acum...dar acum... ..sunt super incantata ca a deschis cineva subiectul asta. Este un regim EXCELENT, si de slabire si de purificare. Eu am reusit sa-l tin de trei ori consecutiv si am sarit de la vreo 89, cat aveam dupa 2 nasteri consecutive, la 77 cat am acum..oricum prea mult......dar asta e...
Sper sa ma mobilizez acum sa-l reincep cu voi. Si starea psihica este extraordinara, mai ales dupa primele 3 zile, cand e greu, intr-adevar. Iar dupa regim, toate alimentele naturale au o savoare incredibila, marul e cel mai bun desert, mananci un cartof si ti se pare o minune...nu exagerez, credeti-ma. Dormeam mult mai putin si nu ma simteam obosita. Ideea este ca si in zilele de pauza (3-5) sa mancam tot corect, mai ales anumite alimente, daca va intereseaza va dau lista. Pot sa va spun ca eu nu am mai putut sa mananc cioco dupa regim...iar Cola, din care beam inainte minim 2-3, mi se pare "caca-cih" rau de tot. Ceva se intampla, "de bine".
Va pup de 10000...de ori si imi pare bine ca existati. Daca vreti sa-l tinem de luni, ar fi super. Scrieti-mi daca va intereseaza. Nu numai ca vom slabi, dar vom si si "sanatoase , frumoase si...modeste
Bye
Koky, mamica de un bebic si o bebica

Mergi la inceput