punctionare chist ovarian

punctionare chist ovarian | Autor: lauion

Link direct la acest mesaj

Dragutelor ma ajutati si pe mine cu cateva detalii, va rog?

A facut vreuna dintre voi punctie pentru golirea unu chist ovarian?
Care sunt implicatiile acestei proceduri, cat este afectat ovarul de aceasta procedura?

Va multumesc,

lauras

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu nu-ti pot raspunde la intrebare, dar as vrea sa stiu - daca vrei sa scrii - de ce punctie si cat de mare e chistul ???
Merci.

Leoaicele Daria & Giulia (16.08.2004.)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
http://community.webshots.com/user/giulia16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandana spune:

va spun ce mi s-a spus mie, putin dar ....
nu afecteaza ovrul si e o metoda rapida de a scapa de chisturile functionale mari, la mine 5 cm. la cel actual de 3,7 cm nu mi-a mai recomandat
eu NU am vrut sa fac pt ca mi-a fost frica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauion spune:

Frumusetea mea de chist avea 3/2 cm si mi s-a recomandat golirea lui prin punctie; asa cum spunea si Dandana e o solutie pentru a scapa de chisturile functionale.
Tocmai am revenit de la spital, i-am venit de hac netrebnicului chiar in dimineata asta. Ma simt destul de bine deocamdata, un pic ametita si slabita dar bucuroasa ca am scapat de o 'povara'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Poti sa ne spui mai multe, te rog? La ce spital? Cat a durat? ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauion spune:

quote:
Originally posted by Tia

Poti sa ne spui mai multe, te rog? La ce spital? Cat a durat? ..




Sigur Tia, acum cu placere...
Am inceput deja tratamentul pentru FIV - lotul nov. Medsana si la dozarea de estradiol de luni am avut marea surpriza de a avea o valoare peste 1200. In acest moment am fost suspectata ca as avea un chist (aparut in ultima luna pt. ca la ultima eco din septembrie nu era nimic).
Punctia am facut-o la spitalul Pantelimon, a fost ghidata ecografic ca la recoltarea de ovule pt. FIV si a decurs cam in felul urmator:
- la prima ora dimineata m-am prezentat la spital cu adeverinta de sal, BI, etc
- mi s-a facut internarea, mi-au luat sange si m-au trimis direct la sala operatii
- aici a venit anestezista care mi-a povestit de una si de alta ca sa imi mai scada tensiunea, in 15 minute eram in sala de operatii si glumeam cu dl. prof. ca facem antrenament pentru punctia de peste 2 saptamani (pentru recoltarea ovocitelor)
Operatiunea a durat doar vreo 10-15 minute,ca erau 2 doamne acolo care se intrebau ce s-a intamplat de m-au scos asa repede
Mi-a facut anestezie generala, deci nu am simtit nimic si cum m-am dezmeticit am intrebat daca pot pleca acasa si am fugit.

Cand m-am trezit era mare agitatie ca un bebe tocmai se pregatea sa vina pe lume, in cateva minute i-am auzit plansetul de pisicuta si mi-au dat lacrimile. Am luat-o ca pe un semn de bun augur si am mai atipit un pic.

Dpdv fizic sunt bine, am doar o usoara jena in zona ovarului dar in rest nimic.
Tot astazi am inceput si stimularea, nu-mi doresc decat sa ma ajute Dumnezeu sa fie bine...

Haideti ca m-am intins cam mult...Va pup,
Laura


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Laura, felicitari pentru curaj !!! Ma bucur tare mult ca ai scapat cu bine si esti optimista ! Iti doresc mult succes ! Sunt sigura ca vei reusi !
de la noi !


P.S. Jos cu palaria pentru curaj !

Leoaicele Daria & Giulia (16.08.2004.)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
http://community.webshots.com/user/giulia16

Mergi la inceput