Farmacia de garda -II-

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andreea Canada spune:

Multumesc, Vio , pentru sugestii, ai idee cam in cat timp isi face efectul acest remediu?
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIO20 spune:

Eu stiu, poate intr-o zi-doua, n-am mai avut astfel de probleme de mult tare si am folosit pentru noi, adultii. VIO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adema spune:

Unde as putea gasi Mercuro-crom? Bebelusul meu a avut la o luna eritem eroziv care de la tratamentele prescrise de pediatrii a ajuns la gradul de arsura chimica medicamentoasa. Nu am rezolvat decat cu mercuro-crom dat de la sp. Grigore Alexandrescu, de la Arsura si chirurgie plastica. Acum a aparut iar un fundulet rosu si nu gasesc in nici o farmacie solutia minune. Unde ma sfatuiti sa mai caut? Sau care e reteta dupa care s-ar putea prepara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina1976 spune:

Unde pot gasi COLISTIN? Bb de 7 luni cu Escherichea Coli enteropatogena sensibila la colistin si alte antibiotice (in scaun desi nu are diaree si nici altceva) iar dr spune ca nu se mai gaseste pe piata... HELP!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Ai intrebat la vreo farmacie, poate totusi se mai fabrica...

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Bai fetelor (si nu numai), poate cineva sa ma linisteasca, va rog?
Sunt lipsita de experienta, fiind mamica doar de 2 luni. Acum vreo luna jumate (in jur de 9 decembrie) am fost cu pitica la o dr.care vazand-o iritata de la pampers mi-a zis sa-i dau cu Nidoflor. I-am dat si vazand ca s-a trecut iritatia am insistat. Si am insistat pana acum, din exces de zel, ca sa nu-i zic prostie de-a dreptul. Am mai cerut si reteta la dr., am mai cumparat si eu si am tot uns-o. Pana azi cand ma gandesc si eu sa citesc prospectul ca mi-a venit un gand ca-i dau cam de mult. Si pe urma, vazand ce scrie (ca incetineste cresterea) gasesc si subiectul acesta. Am vazut acum ce scrie, e clar ca eu i-am dat mult prea mult si prea des. Acum intrebarea este: si daca a incetinit-o (eu nu vad mari schimbari, poate in ultimele 2 saptamani nu a luat prea mult in greutate, dar m-am gandit ca e pragul ala de 3 luni de care se vorbeste si nici nu prea a mancat) si de acum nu-i mai dau cu Nidoflor, in timp isi revine, nu?
Dati cu oua, cu rosii, cu ce aveti la indemana, asta e, cand gresesc recunosc. Acum ce pot face sa fie bine? Eu am observat ca daca nu dau o data cu crema se irita iar si de aceea i-am tot dat cu asta? Efectele negative trec sper si nu vor avea urmari...Asa e? Pana merg la dr. poate ma linisteste cineva pe aici ca-mi vine sa mananc un tub din asta ca asa merit ce proasta sunt! Culmea, chiar am obsesia de a studia prospectele, la asta ce-oi fi avut in cap?



Cristina, mamica de Alexandra (30.09.2004) mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Aissa, linisteste-te. Important este sa nu mai folosesti crema in exces, incearca o crema pe baza de zinc si lanolina de genul Lanozinc pentru a prevenii iritatiile, si numai daca e foarte rau la fundulet da-o cu Nidofluor.
Intr-adevar corticioidul continut in crema poate sa se absoarba daca este aplicat timp indelungat in strat gros si deseori, mai ales ca bebe e mic poate avea consecinte neplacute. Acum, eu nu cred ca i-a afectat cresterea, poate daca il ungeai pe toata suprafata corpului ar fi avut acest efect, mai degraba observai vergeturi violacee pe piele sau acnee inainte de ai fi afectata cresterea.
Deci linisteste-te, orice mama mai greseste din dorinta de a face ce-i mai bun pentru piticul ei si incearaca sa folosesti astfel de creme cu precautie, doar in cazurile cand cremele obisnuite de genul Lanozincului, Bepantenului si altete nu au efect.

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Multumesc, sper sa nu mai dau chix asa, la greu.
Bepanthen (asta nu mai are efecte nasoale, ca prospectul nu-l mai am?) am in casa, dar renuntasem la el cand l-am descoperit pe asta. Acum nu stiu ce sa folosesc, o colega zice de ulei fiert..
Nu am observat nimic violaceu sau acnee pe corp. Sper sa ma fi trezit la timp.



Cristina, mamica de Alexandra (30.09.2004) mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Bepantenul nu are efecte neplacute, il poti folosii linistita, la fel si Lanozincul, merge in fiecare seara, chair de mai multe ori pe zi in strat destul de gros fara nici un fel de probleme.

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Iti multumesc mult, Diana!



Cristina, mamica de Alexandra (30.09.2004) mai noi

Mergi la inceput