Farmacia de garda -II-

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

buna
daca ai timp sa arunci un oki aici si poate ne spui ce parere ai?
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36848
multam.


~~Adela , mamica de Julia




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

quote:
Originally posted by filofteia

Am inceput de 2 saptamani sa-i dau lui Adi ribomunyl. A doua saptamana cand i-am dat incepuse sa fie un pic ragusit. Am riscat si i l-am dat. Am trecut cu bine.
Acum vin si intrebarile?
1. Daca raceste intre dozele de ribomunyl ii mai dau urmatoarele doze? Daca deaja i-am mai dat pot sa risc si sa-i dau tura urmatoare chiar dca nu este sanatos?
2. Ribomunyl se da gratuit?



1.daca raceala nu e exagerata, poti sa-i dai.
daca e ceva mai serios, oricum va trebui sa-ti vizitezi doctorul, si poti sa-i ceri si lui parerea


fac o PARANTEZA : cand va prezentati la un consult medical, intotdeauna sa-i spuneti medicului (sau sa-i amintiti, acolo unde este cazul) de medicamentele administrare copilasului premergator vizitei, medicamente recomandate de un alt medic, de un farmacist, administrate la propria initiativa sau chiar de tratamentul indicat de el.


2.se da, dar apar din nou aceleasi considerente ca si la Broncho vaxom.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

quote:
Originally posted by alexandrueduard

Am si eu o intrebare: ce este IMUNOBABY si unde il pot gasi ?
Baietelul prietenei mele a facut o alegie si dr i l-a recomandat.

Magda si bb Alex puisor

http://community.webshots.com/user/edyalex



sincer, nu stiu nimic de el, dar inca mai caut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

quote:
Originally posted by mamicamariei

domnule farmacist Cristi,

cand fetita mea de 1 an si 3 luni face febra de la vreo raceala, mi s-a spus sa ii dau supozitor Novocalmin apoi din 4 in 4 ore alternativ sirop din asta antifebril NUROFEN si CALPOL.
problema e ca la cateva ore dupa aceea, copilul se strica la stomac si face caca moale si urat mirositor, in ciuda alimentatiei corecte si a scaunelor super-normale si taricele de pana atunci.
pentru mine e evident deja ca e de la aceste doctorii.
insa nu stiu ce altceva sa ii dau si nu stiu de la care din ele este !
doctorita copilului zice ca asta e, altceva nu am ce sa ii dau cand are febra.
dar eu cum sa stau asa, cu mainile in san, ca de la o mica raceala sa ajung sa chinui intestinele copilului cu doctorii la care ea nu reactioneaza favorabil si face scaun moale si da-i iar cu orez, morcov si toate cele de regim ?

De aceea as vrea si sa schimb doctorita, insa poate cineva sa imi recomande un pediatru bun, bun ?

Va rog ajutati-ma !
Multumesc,
Cristina



presupun ca e de la unul din siropuri...dar nici supozitorul nu poate fi totalmente exclus.

incearca sa renunti la unul din siropuri. e deajuns unul dintre ele. iti vei da seama prin eliminare.
uite, incearca pentru prima data doar cu calpolul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

quote:
Originally posted by Adela

buna
daca ai timp sa arunci un oki aici si poate ne spui ce parere ai?
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36848
multam.


~~Adela , mamica de Julia








din cate stiu eu, acest produs nu este intalnit si la noi.
s-ar putea sa ma insel, dar mai cercetez.
cel putin produsele de pe lista respectiva, desi intuiesc la ce s-ar folosi, imi sint total necunoscute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Soacrei mele i-a fost recomandat de catre medic Furantoin (Nitrofurantoin?) dar toate farmaciile zic ca nu se gaseste. Ce stii tu despre acest medicament, sunt sanse sa-l gaseasca? Cu ce poate sa-l inlocuiasca?

Multumesc mult de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

quote:
Originally posted by lavi02

Soacrei mele i-a fost recomandat de catre medic Furantoin (Nitrofurantoin?) dar toate farmaciile zic ca nu se gaseste. Ce stii tu despre acest medicament, sunt sanse sa-l gaseasca? Cu ce poate sa-l inlocuiasca?

Multumesc mult de tot.



medicamentul a fost scos din fabricatie (Terapia Cluj)
oricum clasa din care face parte e nitel depasita, si are destule reactii adverse.

daca tine neaparat, sa incerce la vreo farmacie mai retrasa, sau chiar de la tara.

cu ce sa-l inlocuiasca??
daca e ceea ce ma gandesc eu, cu norfloxacina sau ciprofloxacina (atentie, dau aciditate)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara03 spune:

salut cristi!

e adevarat ca nu se mai produce distonocalm? ce inlocuitor exista???

multumesc!

Andreea & Tudor (9 dec. 2003)
noi cu poze noi :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

salaut mara !
da, e adevarat.
sint ceva zvonuri despre revenirea lui pe piata, pe la sfarsitul lui decembrie.
exista calmogen, care e asemanator, doar ceva mai scump
47500

oricum, sint convins de faptul ca daca apare, va costa substantial mai mult.
aaaaaaaa, sa nu uitam de faptul ca distonocalmul este un medicament care se elibereaza pe baza de reteta valabila 6 luni.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoled spune:

Draga famacist,astazi am fost la un homeopat(daca nu tine de tine,te rog sa ma scuzi)si ea recomandat fetitei mele in varsta de 1 an si 2 saptamani un remediu:Formula 17 pentru imunitate,insa nu gasesc nimic despre ceea ce contine acest remediu,care e compozitia lui.Daca ma poti ajuta ti-as fi recunoscatoare.Multumesc.

Mergi la inceput