Farmacia de garda -II-

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Nu stiu sa-ti spun daca intra pe lista gratuitelor, dar poti intreba medicul de familie care trebuie oricum sa-ti faca reteta sau la farmacie.

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

quote:
Originally posted by Mickyyy

Nu-i vorba de moata mea, ci de mine, dar n-am stiut unde sa postez intrebarea.

Pentru o infectie urinara (E Coli) medicul meu ginecolog, in urmal analizei rezultatului uroculturii, mi-a recomandat Zinnat (500). Am fost la farmacie si costa cam 1,4 milioane 10 pastile.

Intrebarea mea este: face parte Zinnatul din medicamentele care se dau gratuit in sarcina gravidelor?


Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)





Da,Zinnatul se da gratuit la femeile gravide.Ti-l poate scrie medicul ginecolog daca are contract cu Casa de Asigurari sau medicul de familie.

Alina & Dragos (2,5 ani)
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

Buna ziua ,
dl farmacistn as vrea sa va intreb si eu ceva,si daca intrebarea mea a mai fost imi cer scuze dar acum chiar nu am timp sa caut
ce imi puteti spune de antibioticul BIAXIN
BAIETELUL MEU ARE INFECTII LA URECGII CREDETI CA ESTE BUN
VA MULTUMESC


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Rodica, iti raspund eu daca nu te superi. Aceasta forma de prezentare pentru claritromicina (antibioticul din Biaxin) nu se comercializeaza in Romania. Exista alte medicamente cu aceasi substanta activa, a trebuit sa caut pe net sa vad ce contine.
Claritromicina este un antibiotic din aceasi clasa cu eritromicina un fel de fiica mult mai potenta a acesteia. Este foarte eficienta in infectiile respiratorii deci si in otite si acopera germenii care se intalnesc mai frecvent in acestea.
Il poti folosi cu incredere.

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

DIANA R iti multumesc din suflet,pentru mine conteaza foarte mult ca i-ai raspuns
trec prin niste clipe foarte grele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

buna seara!

eu nu caut un medicament, ci cereale pentru copii - care se gasesc (sau in cazul meu NU se gasesc) tot in farmacii; caut, deci, cereale din gama NUTRIBEN, cu OREZ + PORUMB + TAPIOCA, pentru 5 luni plus. As vrea sa stiu daca macar exista!
sau daca exista asa ceva de alt producator...

multumesc!


Good friends are like stars.........You don't always see them, but you know they are always there.

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

me, my family and MY SON

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

As dori sa aflu daca este OK sa administrez Fenobarbital pe post de sedativ la un bb de 6 luni (6mg/kg. corp in 3 prize). Am folosit doar una din prize (si nu toate trei) seara la culcare...Cit timp o pot face?
Multumesc si abia astept un raspuns...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Damaris spune:

Vreau sa intreb si eu ceva.Este vorba despre mine-adult.Am avut gripa cu temperatura mare si dureri de cap saptamana trecuta si de ieri m-a apucat o durere de picioare ca nu mai stiu ce sa fac.Daca ati trecut si voi prin asa ceva va rog mult spuneti-mi ce sa fac?Multumesc mult.Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

As mai da si eu cite u raspuns, dar cred ca deranjeaza, asa ca mai bine stau in banca mea... Raspunsesem lui kim, dar asta este...

Simina & Andrei (Deiutzu)

Home, wherever you are...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

quote:
Originally posted by Siminaf

As mai da si eu cite u raspuns, dar cred ca deranjeaza, asa ca mai bine stau in banca mea... Raspunsesem lui kim, dar asta este...

Simina & Andrei (Deiutzu)

Home, wherever you are...






Simona, raspunsul tau s-a sters odata cu problemele de pe site cand au disparut mesaje scrise pe parcursul a 3 zile. Nu cred ca deranjezi cu raspunsurile tale, dimpotriva sunt binevenite.

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 9 luni

Mergi la inceput