Farmacia de garda -II-

Farmacia de garda -II- | Autor: joxy

Link direct la acest mesaj

Continuarea de la:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=30046

Recomandam celor care vor sa puna o intrebare, sa citeasca ce s-a povestit in partea precedenta, poate intrebarea dvs. a fost deja dezbatuta.

Va multumim.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sobo spune:

Se mai gaseste in farmacii Rodilemid ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmag spune:

Am folosit acum 5ani, pentru fetita cea mare, un sampon special impotriva paduchilor. Acum, o prietena are aceeasi problema cu copiii, dar eu nu-mi amintesc cum se numea produsul. Poate ma puteti ajuta; era un sampon intr-o cutie gri,parca, si in interior avea un piptene special. Dupa prima spalare, mor si paduchii si ouale.
Multumesc, Magda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danateo spune:

Stiti cumva pentru ce boli se prescrie Medoxiprogesteron acetat?

Mii de multumiri!

Dana si bb Matei
http://www.geocities.com/bebe_matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

quote:
Originally posted by Sobo

Se mai gaseste in farmacii Rodilemid ?

Sobo si Dragos

"Copiii trebuie crescuti pentru ei, nu pentru parinti." Nicolae Iorga




in primul rand, vreau sa-mi cer scuze pentru lipsa de pe forum.
promit ca totate intrebarile vor primi raspunsuri cel tarziu duminica, in masura competentei mele.

on topic : nu, dupa cate stiu eu, nu se mai fabrica.si nici nu cred ca se va mai fabrica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

quote:
Originally posted by mmag

Am folosit acum 5ani, pentru fetita cea mare, un sampon special impotriva paduchilor. Acum, o prietena are aceeasi problema cu copiii, dar eu nu-mi amintesc cum se numea produsul. Poate ma puteti ajuta; era un sampon intr-o cutie gri,parca, si in interior avea un piptene special. Dupa prima spalare, mor si paduchii si ouale.
Multumesc, Magda



Hygia ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

quote:
Originally posted by danateo

Stiti cumva pentru ce boli se prescrie Medoxiprogesteron acetat?

Mii de multumiri!

Dana si bb Matei
http://www.geocities.com/bebe_matei



Actiune terapeutica: Derivat semisintetic de progesteron, activ pe cale orala; provoaca modificarea secretorie a endometrului, preparandu-l pentru nidatie, favorizeaza dezvoltarea placentei si inhiba motilitatea uterina, stimuleaza proliferarea tesutului alveolar mamar (actioneaza dupa pregatirea prin estrogeni); poate inhiba ovulatia. Corecteaza tulburarile determinate de insuficienta luteala - cicluri neregulate, dismenoree, sindrom premenstrual, mastodinii, metroragie, tulburari de premenopauza, hemoragii in fibroame uterine.





va recomand http://www.farmaline.ro/ , pentru produsele care se comercializeaza in Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

"Buna dle. farmacist
Eu sunt noua prin zona dar as avea o rugaminte, i-am dat fetitei mele de 5 ani un flacon de Lantigen B picaturi pana azi dim, si am perdut prospectul, nu am gasit nimic pe net, si nu stiu sa ii iau alt flacon pt. a continua tratamentul timp de exact o luna (pana pe 21) sau cum se face. Va intreb pt. ca doctorita ei, am sunat si e in concediu de cateva zile, si nu am pe cine sa intreb si acum nu stiu ce sa fac... e vorba exact de azi.
Am omis si drumul la farmacie ca mi-am scrantit un picior e mare si doare si sotul vine diseara din delegatie...Ma pute-ti ajuta...
Tyna"

nu stiu cat de folositor mai sint, dar am gasit ceva pe net : Dosaggio per reclama - reclama mascata : metà dose, che si ottiene premendo una volta il dosatore (7-8 gocce), due volte al giorno, o una dose (15 gocce) in unica somministrazione al mattino, preferibilmente a digiuno.

Importante: ogni dose deve essere tenuta in bocca per circa due minuti senza deglutire, così da permettere alla sospensione di disperdersi nel secreto salivare della mucosa orofaringea facilitando l'assorbimento del preparato.

Durata del trattamento: due flaconi (36 ml) nell'adulto e un flacone (18 ml) nel bambino, secondo le rispettive posologie.

Sospendere il trattamento per 2-3 settimane.

Effettuare quindi un trattamento di richiamo con un flacone sia nell'adulto che nel bambino, secondo le rispettive posologie.

Allo scopo di determinare e mantenere una protezione sufficiente per l'intero periodo invernale, è necessario iniziare il ciclo terapeutico nel mese di settembre e ripeterlo a partire dal mese di gennaio.


sper ca nu e dificil de inteles.........aha, am dat peste ceva in engleza:
Adults: 15 drops is placed under the tongues or between the lip and the gum twice daily (morning & evening). Total 2 bottles in first course then after interval of 2-3 weeks use 1 bottle. Children: 7 drops is placed under the tongues or between the lip and the gum twice daily (morning & evening). 1 bottle in first course then after interval of 2-3 weeks use 1 bottle


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

"Ribomunyl si Bronchovaxom
As dori sa stiu daca aceste doua imunomodulatoare contin aceleasi tulpini de bacterii sau se completeaza.
Multumesc mult!"

RIBOMUNYL
Fractions ribosomales : acide ribonucléique ribosomal 525 µg
associés dans les proportions suivantes: klebsiella pneumoniae ribosomes 3,5 parties
streptococcus pneumoniae ribosomes 3 parties
streptococcus pyogenes gpe A ribosomes 3 parties
haemophilus influenzae ribosomes 0,5 parties
Fractions membranaires : klebsiella pneumoniae protéoglycanes 15 parties

si Broncho Waxom : Broncho-Vaxom adulti contine 7 mg dintr-un lizat bacterian liofilizat din Haemophilus influenzae, Diplococcus pneumoniae, Klebsiella pneumoniae si ozanae, Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes si viridans, Neisseria catarrhalis. Broncho-Vaxom copii contine 3,5 mg din acelasi lizat liofilizat.

in principui, eu nu am am intalnit vaccinuri care se completeaza.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

"In lipsa siropului Calciu de la Pharco din farmaciile clujene au cumparat un sirop CIPCAL de firma CIPLA (ceva indieni). Cautand pe net informatii despre acest produs, practic nu l-am gasit asa ca intrebarea mea este, desi tampita: e un produs O.K.? L-a folosit cineva? Din pacate nu are nici un prospect , mentioneaza doar ca e din sursa naturala calciul, cochilie de scoica de mare, bleah..
Multumesc!"

e un sirop de calciu care contine si vitamina D.
in mod normal, fiind aprobat de Agentia Nationala a Medicamentului, totul ar trebui sa fie OK.


pentru cei interesati, iata adresa site-ului agentiei sus-amintite, ANM
http://www.anm.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farmacist spune:

Originally posted by mammy2706

Din nu stiu ce motiv mi-au aparut pe corp f. multe "blande" (am alergie la anumite alimente ). Stiu ca imi face bine clorfeniamin-ul dar am citit in prospect ca nu este recomandat celor care alapteaza. Intrebarea mea este : ce as putea sa iau in locul lui - la fel de puternic pt ca deja clorocalcin-ul sau unele mixturi nu-si mai fac efectul (am observat in decursul anilor).
Cristina


--------------------------------------------------------------------------------


Pentru alergie e bun Aerius(Desloratadine) si il poti lua chiar daca alaptezi.

Alina & Dragos (2,5 ani)

iata ce am gasit pe un site francez :

Malgré l'absence d'effet tératogène ou mutagène chez l'animal, AERIUS est à éviter en cas de grossesse ou d'allaitement. Seul votre médecin est abilité à vous prescrire AERIUS.

in principiu, nu exista totdeauna studii referitoare la trecerea (sau nu) in laptele matern a unui medicament. tinand cont de faptul ca aerius nu se recomanda la copii sub 1-2 ani, nu cred ca e bine ca o mama care alapteaza sa ia acest medicament.
iar recomandarea se poate extinde si la alte medicamente care nu se administreaza la sugari.

Mergi la inceput