DESPRE SECRETUL LUI BACHUS

DESPRE SECRETUL LUI BACHUS | Autor: carmenp

Link direct la acest mesaj

In mod sigur nu este site-ul cel mai potrivit pentru a posta acest subiect, dar citind ieri unul dintre mesajele voastre, mi-am amintit de acest cosmar al meu, asa ca o voi face, gindindu-ma ca aici la noi in Romania este din pacate un subiect de actualitate si nu unul oarecare ci unul dintre cele mai grave si mai importante, pe care multi nu stim cum sa-l invingem: BAUTURA. De cind a iesit la pensie, tatal meu a inceput sa bea si de aici certurile si scandalurile dintre el si mama au fost la un pas, neraminind nimic din ceea ce fusese frumos inainte. Desi locuim in orase diferite si la o distanta destul de mare, am trait la fel de intens tragedia ca atunci cind as fi locuit in aceeasi casa cu ei, poate chiar mai mult. Discutiile cu el si incercarile noastre de a-l face sa renunte au fost zadarnice. In zadar am cautat o solutie, caci nu a existat vointa din partea lui si nu am putut face nimic, asistind NEPUTINCIOSI la autodistrugerea lui. In paralel am vazut alte citeva familii care aveau aceeasi problema si care, la fel ca si noi, nu au gasit solutia salvatoare. De curind cineva drag noua a murit din aceeasi cauza. M-ar interesa in mod deosebit care dintre voi ati avut asemenea probleme si cum ati procedat. La mine acum lucrurile s-au ameliorat dar NU STIU PINA CIND, caci a mai avut perioade in care nu a baut, dar a "recuperat" dupa. Un semn bun exista, dar nu-l iau in calcul, a mers la medic zilele astea, si-a facut analizele (rezultatele nu le stiu inca), lucru pe care inainte nu l-ar fi facut. Stiu ca in strainatate exista clinici de dezalcoolizare, nu si la noi, cel putin in provincie. In aceasta situatie ce ne ramine, noua, celor din jurul lor: RESEMNAREA? NU POT SA ACCEPT!

Un An Nou fericit!
Carmen si Ionut

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Emmy spune:

Draga Carmen,
Eu am colega mea de birou care imi povesteste aceleasi lucruri ca si tine. Tatal ei un fost contabil, dupa ce a iesit la pensie isi pertecea timpul numai in bodegi si se intorcea acasa seara cu toate nevoile facute pe el pina intr-o zi cind a cazut inconstient pe strada. A fost dus de urgenta la spital si dupa toate analizele facute sa constatat ca ficatul ii era atins si multe alte probleme de sanatate din cauza alcoolului. Singura sansa de al opri din bautura dupa iesirea din spital a fost plasare lui intr-o casa de batrini unde regulile sint destul de stricte si alcoolul nu este acceptat de loc. Dupa doi ani este inca in viata dar se pare ca a devenit dintr-o data asa de batrin si singuratic ca se pare ca nu ar mai duce-o mult...
In cazul tau nu stiu ce sa-ti spun dar te cred ca iti este greu sa-ti vezi tata distrugindu-si viata, si nu numai pe a lui.
Iti doresc mult curaj.

Gabi mama lui Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Buna stiu prin ce treci si tatal meu cam leam tot cautat si am gasit un articol la adresa: http://www.formula-as/424as/sanatate.html derulezi pagina si acolo scrie despre o femeie care a avut baietii alcoolici si a reusit sa-i vindece.Eu cand voi veni in RO sigur voi procura picaturile ca daca le comand de aici ma costa prea mult.Sa-mi spui si mie daca te-ai hotarat sa faci ceva sau daca ai gasit ceva mai interesant.
Te

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Am gresit adresa,corect este: http://www.formula-as.ro/424as/sanatate.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

multumesc pentru informatiile si pagina din As

Mergi la inceput