Pampers nou-nascut

Pampers nou-nascut | Autor: julyjuly

Link direct la acest mesaj

As dori sa stiu unde pot cumpara pampersi pentru nou-nascut, in hiper/super/market la raft nu am gasit, se gasesc toate marcile de pampersi dar incepind de la 3-6 kg. Ce se intimpla, pampersii newborn chiar sunt greu de procurat, daca totusi nu gasesc, pot cumpara pampersi pentru bebei de 3-6 kg, avind in vedere ca la nastere (in mod normal) bebe are macar 3 kg ??
O prietena mi-a zis ca ea in prima luna de viata i-a pus lui bebe scutece pe care le spala, clatea + fierbea ca cica pinza e mai sfinta, daca pot sa spun asa, decit pampers-ul care ar jena pielea ff fina, mai ales zona ombilicala..?

Voi ce parere aveti ? Se merita efortul de a avea scutece macar in prima luna sau raminem la varianta moderna de pampers ?

si mi-a mai zis ceva legat de igiena micutului : ea a spalat rufele lui doar de mina si doar cu sapun de casa ... ca sa evite diversele substante din detergenti .. Chiar trebuie sa mergem pina acolo cu prudenta ? E greu cind te gindesti cite scutece ai avea de spalat zilnic, atunci sigur e nevoie de 2 persoane in loc de una ca sa aibe grija de bebe...

Mai multe fete mi-au zis ca e bine sa folosesc pampersi si musai (cel putin la inceput) sa folosesc marca cea mai buna, ca asta ma va scuti de grijile legate de iritatii la funduletz, etc..

Aiuda me,

Thanks,

july

julyjuly

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

July, nici nu pot sa-mi iamginez cum ar fi sa folosesc scutecele de panza. Si mai ales in prima luna cand si mama si puiul sunt intr-o perioada de acomodare iar mama tre sa fie cu cat mai putine griji pe cap.
Deci votez pentru Pampers fara discutie. Noi am folosit pampers nr 2, ca acum un an la noi pe piata nu se gaseau nr 1. Si nu am avut probleme nici cu iritatiile, nici cu igiena.

Cat despre spalatul rufelor fiecare face cum vrea... dar eu nu am spalat nimic cu mana si nici cu sapun de casa. Am folosit detergent pentru copii, Teo Bebe si a fost ok. Nu a facut alergie, eu nu m-am chinuit cu spalatul cu mana. dar ca regula pe care o respect si acum: niciodata nu am spalat hainele copilului cu hainele noastre.

Ileana si Luca (2 octombrie 2003)
http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

julyjuly,

pampersi new borne se gasesc aproape peste tot(2-5 kg),dar si cei 3-6 sunt buni.

referitor la dubiile tale in ceea ce privesc pampersii si panzele, numai tu poti hotari,.........
igiena buricului oricum i-o vei respecta, ca si cea totala, indiferent de ce scutece vei folosi

sanatate

andreea mami lui theo si florin
http://community.webshots.com/user/mamicaluitheo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Julyjuly eu una nici nu concep sa fi folosit scutece de finet in prima luna de viata sau in oricare alta luna!!! Pai ce vrei mami sa te bagi singura la balamuc de oboseala si stres??? Nuuu iubitaaa!!!
Eu am folosit scutece Pampers numarul 2 ca inca nu aparuse acestea new born! Si au fost foarte bune desi al meu a fost micut la nastere (2.650 kg)!!!! iar de spalat cu sapun de casa venise si mama cu o bucata la mine sa o flosesc! Zace si acum in debara! Eu i-am spalat rufele de la inceput in masina de spalat cu detergent Omo ( in cantitati mai mici decat pun la hainele noastre)! Si nu a avut nici o iritatie pe piele pana acum!!!
Pentru iritatiile la fundulet cel mai sfant leac e crema de galbenele!!! Puiul meu nu stie ce e aia iritatie la fundulet! Dupa baita aplici putina crema pe fundulet si pui scutecul!

Iti doresc in continuare sarcina usoara, o nastere rapida si fara probleme si un bebel sanatos si kakacios!!!


Nally si Sebastian (14.04.2004)
Poze...Poze...Poze

www.desprecopii.com/albumphoto/folderview.asp?bid=9&folder=Alina%20Nitu" target="_blank">Poze mireasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

Eu am primit cand eram prin luna a 6-a un pachet de Pampers din afara,2-4 kg,si mi-a priit de minune. Bineinteles ca pe piata romaneasca nu am gasit aceasta marime si am fost nevoita sa-i pun 3-6 kg care erau un pic prea mari si bineinteles calitatea nu era aceeasi.
Dar acum am impresia ca au aparut si la noi numere mai mici.Scutece de panza n-am folosit niciodata ,fetita mea n-a fost iritata decat atunci cand am adus-o din maternitate unde, i s-au pus scutece de panza, care nu erau schimbate la timp.

Acum vreau sa va fac o mica paranteza daca tot suntem la subiectul asta.
Chiar daca se numesc Pampers ,Libero,Huggis, Nanis sau cum s-or mai chema,ele sunt scutece ,nu sunt pampersi.
Un vanzator "foarte cunoscator" m-a corectat si mi-a atras atentia ca vorbesc ca pe vremuri parca sunt o baba ,nu se mai cheama scutece,se cheama pampersi.Eu am cerut scutece Pampers.Avea o gura ala ca nici nu m-a lasat sa-i explic ca el greseste si nu eu.Culmea ca era plin magazinul si se uitau toti la mine mirati ,ca nu vreau sa inteleg ca vanzatorul are dreptate.



cici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nedda spune:

July draga, cand am nascut-o pe Lara locuiam intr-o cladire (camin studentesc pentru familisti) in care spalatoria era la ultimul etaj. Nici n-aveai voie sa iti montezi masina de spalat si uscator in apartament. Se ducea soacra mea cu rufele la spalat si intai spala masinile si pe urma rufele. Lara n-a avut niciodata nici-o iritatie pe piele. Am folosit detergent special pentru copii iar dupa primele doua luni am inceput sa-i spal hainutele ei impreuna cu ale noastre cand nu aveam numai de-ale ei pentru o masina intreaga.
Cat despre scutece eu n-as folosi de panza nici daca m-ar plati cineva. E prea multa munca fara sens. Dar ar trebui sa cauti totusi la inceput scutece de unica folosinta pentru newborn, mai ales daca bebelusul tau va fi mai mititel. Lara a avut 3kg la nastere si daca n-as fi folosit newborn size ar fi scapat pipilica pe langa pampers . Daca bebelusul e mai maricel nu cred sa ai probleme cu cele de 3-6kg.
Sarcina usoara iti doresc si un bebelus sanatos si mancacios.


Daniela si papusa LARA - 7 aprilie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julyjuly spune:

Mami lui Theo si Florin,

Zici ca pampersii new borne sunt peste tot, adica unde ??? Ca am tot colindat si inca nu am gasit !!!
mersi,
july

julyjuly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

July,
vei vrea sa-l feliciti pe cel care a inventat Pampersii si servetelele umede !!! Te scutesc de o munca enorma si de multe neplaceri !
Regula de baza si la mine este spalatul rufelor separat, posibil la 90*; detergent am folost normal, la fel si limpezitor.
Inca ceva: preparati din timp lucrusoarele de care crezi ca ai nevoie, vei sta mult mai linistita la intoarcerea din spital, ca oricum vei fi ocupata cu alte griji muuult mai placute:
Sarcina usoara si bb sanatos !

Daria & Giulia (16.08.2004.)
http://community.webshots.com/user/giulia16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nedda spune:

Cici, chestia cu pampersii e ca cea cu adidasii . Cati dintre noi mai zic pantofi de sport Adidas? (Sa vezi ce s-a distrat barbatul meu cand a auzit prima data de "adidasi". El nu e roman:)
Eu ma trezesc cateodata ca si cand vorbesc engleza mai zic "pampers" in loc de "diaper" .
(Scuze pentru "off topic"!)


Daniela si papusa LARA - 7 aprilie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

Da Daniela , stiu ,dar parca nici nu suna bine sa ceri la mag un pachet de pampers Libero


cici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nedda spune:

Cici, ai dreptate! Suna aiurea!

Daniela si papusa LARA - 7 aprilie 2004

Mergi la inceput