Nas botez - barbat singur ?!

Nas botez - barbat singur ?! | Autor: zisaCami

Link direct la acest mesaj

fetelor!
Am o mare rugaminte, sper sa puteti sa ma ajutati!
Eu impreuna cu sotul meu am fost rugati de varul sotului meu sa-i botezam fetita pe data de 7 sau 14 noiembrie ( cand ar implini 5-6 saptamani ). Noi ne dorim mult lucrul acesta, numai ca eu plec pe 7 noiembrie din tara ( pentru tratament FIV ), urmand ca sotul meu sa ma urmeze dupa o luna, fiindu-mi imposibil sa fiu prezenta!
Intrebarea mea este: poate sotul meu sa boteze singur fetita? Eu as mai fi considerata nasa, daca nu sunt prezenta?
Ce obligatii au nasii, ce trebuie platit ( biserica, tacam restaurant ( cat? ), o lumanare sau 2 lumanari ), ce fel de hainute trebuie cumparate, carucior, etc. ?
Va intreb pentru ca nu am mai botezat niciodata!
Va multumesc mult,


Cami

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

banuiesc ca se poate . Cel putin invers cu sigurantza. Adica eu am botezat un bb fara ca sotul meu sa fie aici si nu au fost probleme. Oricum amundoi suntem nasii baietelului!
Ca nas eu am platit biserica si am cumparat lumanarea (1), am luat trusoul lui bb si cam atat. De petrecere s-au ocupat parintii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

Marina multumesc mult !
La femei stiam ca este posibil, dar de barbati - nasi singuri - nu am mai auzit!


Cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Cami, si eu cred ca se poate desi mai cred ca preotul ales poate avea un cuvant de spus in aceasta privinta. Am fost la un botez la care numai nasa era prezenta, sotul ei fiind plecat din localitate in interes de serviciu.
Am intalnit si cazul in care nasul/nasa nu era casatorit/a iar preotul nu a avut nici o obiectie. Cel mai bine e sa intrebati inainte preotul.

Uite ce am gasit si pe site-ul www.sfaturiortodoxe.ro/invatatura-crestina-ortodoxa/catehism-invatatura-credinta-crestina-ortodoxa-taina-sfantului-botez.htm" target="_blank">Sfaturi ortodoxe: Ca să facă mărturisirea de credintă, nasului i se cere să fie buin credincios, să fie mai în vârstă ; de asemenea, sa fie de acelas sex cu pruncul care se botează. Părintii pruncului nu pot fi nasi. Este bine ca pentru fiecare nou botezat să fie numai un nas.
Nu am putut verifica si www.patriarhia.ro" target="_blank">site-ul oficial al Patriarhiei Romane intrucat nu functiona la aceasta ora.

Cat despre obligatiile nasilor, exista un subiect numit www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=32298" target="_blank">Botezul - obiceiuri sau poate te vor ajuta si cateva subiecte gasite in arhiva DC: www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=31420" target="_blank">Ce 'obligatii' au nasii de botez? si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=26559" target="_blank">Ce se cumpara pentru botez?.

Multa sanatate tie si micutei!

www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Catalin" target="_blank">Catalin


Think pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Se poate!!Am fost la un botez unde nas a fost doar un el...Poate totusi ar trebui intrebat si pretul ptr siguranta!!
Si cum sa nu se poate ca dar si pe noi ne-au cununat prietenii nstri nefiind cununati...ei au botezat si copilasu!!!


Claudia si www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Claudelu" target="_blank">Raul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

Va multumesc mult pentru raspunsuri, nu ma asteptam sa-mi raspundeti asa de rapid!
Catalin: Daca tin cont de sfaturile ortodoxe "sa fie de acelasi sex cu pruncul", atunci nu se poate pentru ca ... e fetita! Iar eu voi fi probabil in avion sau deja ajunsa la destinatie ( Vancouver - Canada )!
Inca nu am intrat pe site-ul Patriarhiei, oricum multumesc inca o data pt. informatii.


Cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claza spune:

Draga mea, pe mine m-a botezat fratele tatalui meu, care la vremea respectiva nici nu era casatorit! Deci cred ca se poate, chiar daca au trecut peste 35 de ani de-atunci...

_
iaca si noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

SE POATE SIGUR !

Oricum este vorba despre un singur nas/nasa care participa efectiv la tot ceremonialul din timpul slujbei.
In plus, pe Certificatul de botez pe care l-am obtinut noi in urma botezului Oanei nu este mentionata decat nasa, cea care a avut singurul rol activ la biserica.

Daniela si puiul Oana Maria (nascuta pe 2 septembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/oana_maria100
http://community.webshots.com/user/oana_maria200 POZE NOI !!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

si celor care m-au ajutat!
Abia astazi am aflat cu certitudine ca se poate, dupa ce am vorbit cu preotul care ne-a confirmat acest lucru!
Va multumesc inca o data tuturor pentru ajutor!

Cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

SIGUR SE POATE
baiatul meu a fost botezat de o cunostinta, un barbat necasatorit si preotul n-a avut nici o obiectie.

http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput