Clatit dupa spalat pe dinti - cum si la ce varsta?

Clatit dupa spalat pe dinti - cum si la ce varsta? | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

As vrea sa o invat pe fetita mea de 3 ani sa se clateasca dupa ce se spala pe dinti. I-am aratat cum sa faca si inghite apa in loc sa o scuipe. Este prea devreme? Cand invata un copil asa ceva si cum sa-i explic mai bine?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Dupa parerea mea, la 3 ani nu e prea devreme sa o inveti. Cu Roxana am inceput putin mai devreme, am avut nevoie de rabdare, dar am reusit. Cu exemple convingatoare din partea noastra, ca obosisem noi aplecati deasupra chiuvetei. La inceput ii ceream doar sa scuipe pasta de dinti, apoi apa, apoi am trecut la clatit si scuipat.
Ai rabdare si nu ceda, o sa reuseasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Julian nu are inca 2 nai dar shtie sa scuipe apa si pasta de dintzi... de clatit nu ishi clateshte inca guritza, doar ea apa in gura si o arunca jos.
Ne-am jucat mult timp in curte cu apa, sa vedem cine arunca mai departe apa, eu sau el.. si intr-un final nu o mai inchitzea, o arunca jos.
Eu cred ca si atat este bine pt el, sa scuipe pasta si dupaia sa tot ia apa in guritza si sa o scuipe jos... cu totushi ca nu shtie clatari.
Si 3 ani la fetitza ta nu este deloc prea devreme.... bafta si rabdare... curand o sa invetze.
PS: in primele saptamani era asha de inacntat ca lua apa in gura si scuipa pe toata lumea sau prin casa pe peretzi


Gabbriela & Julian
www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Multumesc frumos. Am sa incerc asa cu scuipatul cum spuneti voi si probabil ca in timp va invata sa se si clateasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Fetita mea are 3.1 ani, se spala cu mare placere pe dinti , inghite pasta cu si mai mare placere dar nu reusesc sa o invat sa scuipe apa ...E vreo metoda ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

David, 20 de luni, se spala cu placere pe dinti...dar nu scuipa nici pasta, nici nu se clateste. Il clatesc eu putin, si gata.
Dar daca uit sa ii dau periuta diminteata, imi aminteste "dinti, dinti"!!!

Sinzi si David
Poze cu David si Cora nebunatica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Midori spune:

A mea nu stie sa se clatesca,
practic ii spal eu periutza de dinti cu putina pasta si i-o dau
asa.
Am incercat cu clatitul si n-am reusit,
in plus se trezea de-a binelea (ii trecea somnul) asa ca am renuntat.

Acum are 19 luni.

C&mi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Cristina iubeste spalatul pe dinti, la orice ora din zi. A invatat sa scuipe pasta din gura destul de repede si la fel si clatitul gurii. I-am tot spus ca nu e buna pasta, nu e buna apa aceea cu pasta pentru burtica, sa o plimbe prin gurita, dupa care sa o scuipe afara. Si ii aratam cum sa faca. E ca o joaca !

Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii !


Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

Mergi la inceput