Meniu bb de 5 luni

Meniu bb de 5 luni | Autor: Anculina

Link direct la acest mesaj

Mamici cu bb de aceeasi varsta, ce papa copilul vostru?
A! Sa va mai spun - fiindca e important - ca ii dau SI biberon de la 2 saptamani si am intarcat-o DE TOT la 1 luna si jumatate -
Ziceti-mi si mie, asa, ora si ce papa.
Mersic.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

si al meu are 5 luni, si l-am alaptat exclusiv pina acuma, dar acm inceput cu cereale de orez+laptele meu, putin suc de morcovi, important este sa-i bagi un aliment si sa astepti 3-4 ziel pina sa-i introduci altul nou ca sa nu fie alrgic la ceva si daca-i dai multe de-o data nu stii la ce! ii voi introduce incet si alte legume si fructe! dar alimentul de baza pina la 1 an este laptele!

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sgflavia/album?.dir=/f878
http://community.webshots.com/scripts/controlPanel.fcgi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleral spune:

Cam la 2 1/2 luni s-a intarcat si al meu. Acum la 6 luni papa cam 4 mese de lapte (150-200 ml/masa), o masa de piureuri de fructe (1/2 mar+1/2banana+1/2 para-sa nu se constipe , sau piersica , mar si portocala, mango, zeama de struguri amestecata cu alt frust piure, etc)- asta cam 150g/ml si o masa de piure de legume, supica mai grosuta(din morcov, pastarnac, patrunjel, cartof- acum ii introduc si branzica bulce in amestec cu supica, si chiar adaug o rosie cruda, data pe razatoare si strecurata.. iese mai acrisoara si-i place grozav). Daca pana sa-i introduc alimente abia manca, ma chinuia grozav, acum cand vede castronelu si lingurita parca e fermecat.

Pofta buna lui bb.
Nicoleta si Mihaita(27 april 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankgratiela spune:

Teodor are 5 luni si saptamani si uite ce mananca:
- ora 6 - 180 ml lapte milumil cu fulgi de porumb, se constipa de la aceia cu orez
-ora 10- 180ml lapte
-ora12- 50ml suc de fructe, eu ii dau de portocale tot din cauza constipatiei
-ora14-50-100ml piure de cartofi+ alte legume, dar am exclus morcovul-constipa + 120ml lapte
-ora 100ml piure de fructe,fie de la borcanel fie combin fructe care sa-l ajute la scaun
-ora 21-- 180ml lapte cu fulgi de ovaz cad gasesc sau cu fulgi de porumb

ce nu stiu eu, dar poate imi veti spune voi, la masa de pranz pe langa piure mai trebuie si supa? Sau este de ajuns 100 ml piure?
Cat suc de fructe ii dati voi?


Anca si Teodor

Mergi la inceput