reactii adverse ciprofloxacina

reactii adverse ciprofloxacina | Autor: corinag

Link direct la acest mesaj

Buna,

Fetitei mele (de 1 an si sapte luni)i s-a indicat intr-o schema de tratament ptr infectia urinara recurenta cu E coli, un sfert de tableta luata seara de ciprofloxacina timp de 14 zile.
stiu ca acest medicament nu se recomanda copiilor sub 18 ani, dar ca in USA, recent FDA a autorizat folosirea pediatrica a acestui fluoroquinolon.
Mai de mult pe site, o mamica povestea despre reactiile adverse ale acestui antibiotic administrat puiului ei.
Nu stiu daca in aceasta cantitate poate provoca neplaceri gastrice fetitei mele.

Puilor vostri a fost administrat antibiotcul?si in ce cantitate?

Cu multumiri,

Corina si bb Ilinca 01.03.2003

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Corina,ia facut antibiograma si a iesit rezistent Coli la alte antibiotice? Probabil ca a iesit ca e sensibil doar la Ciprofloxacin.
M-am uitat in agenda medicala si scrie ca se poate da copiilor in cazuri exceptionale de infectii grave cu germeni rezistenti la alte antibiotice.Scria ca reactiile adverse sunt rare.
Ai grija ca Coli e tare "pacatos" si daca nu e tratamentul facut corect poate recidiva.
Multa sanatae fetitei.

Alina & Dragos (2,5 ani)
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Corina, eu dupa un tratament cu ciprofloxacin am dat in ulcer acum 2 ani. Bine, poate aveam "fondul", predispozitia, dar asta a fost factorul declansator. Eu m-as gandi de 2 ori inainte sa-l dau copilului.
Multa sanatate!

Venera, mama lui Markus (10 dec.2003)
si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Fetita mea a luat la 2 luni, i-a dat o inconstienta de dr de la Gr. Alexandrescu, si eu si mai inconstienta, in disperare de cauza, i-am dat. Si acum, la un an si 3 luni, avem anumite probleme digestive, si totul se trage de la infectia aceea (tot cu E-Coli) si tratamentul urmat. Vezi antibiograma, chiar e singurul antibiotic care se poate da??? Daca da, macar sa-l faceti injectabil, ca oricum distruge flora intestinala si asa, dar intr-o masura mai mica. AAaa. si fi-mea a facut si candida de la el..am vorbit dupa cu un dr super bun si mi-a spus ca se foloseste doar in cazuri disperate, ca o ultima solutie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Noi tocmai am terminat un tratament cu ciprofloxacin. Din cauza de stafilococ patogen, descoperit in urma unui exudat faringian si respectiv a unei antibiograme. Pt cele 13 kg cate are Luca i-am dat cca 3/4 dintr-o pastila, la 12 ore timp de 5 zile. Si pediatra lui mi-a explicat ca nu are inca studii exacte pt efectele pe termen lung, dar a zis ca 5 zile nu reprezinta chiar un tratament indelungat... Mi-a zis ca tre sa urmaresc reactiile adverse, si ca acestea ar fi putut fi voma, greturi. Din fericire nu a avut probleme. Acum astept sapt viitoare sa-i fac alt exudat sa vedem daca am scapat de stafilococ.

Dar ai grija ca e super nasol la gust si de 2 ori a si vomat din cauza lui. Si vezi sa nu faca si o candida de o sa va chinuiti mult cu ea. (exact cum am patit noi)

Ileana si Luca (2 octombrie 2003)
http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinag spune:

Multumesc ptr raspunsuri.

Fetita mea este la al treilea episod de infectie urinara cu E coli in 10 luni.
Am stat mult pe ganduri pana i-am administrat acest antibiotc si decizia mea este urmatoare: in loc de 14 zile cat mi-a prescris dr ii voi da 5 zile. cantitatea este mica: 1/4 tableta , o data pe zi,seara. Ii dau glicerina boraxata cu stamicin pe limbuta de mai multe ori pe zi si incep sa-i dau Ecoflorina pentru 3 saptamani sau 1 luna.

Pericolul unor infectii trenante pe aparatul urinar in timp pot determina sechele/cicatrice renale care nu vreau sa ma gandesc la ce ar putea duce pe mai departe.
Nu mai pot risca alte recidive.
In august era aproape de a gace infectie (80000 germeni/ml de E coli), m-am incapatant sa nu incep o schema de tratament cu antibitic cf antibiogramei si peste nici 2 luni a facut iar infectie, cu febra mare , lipsa poftei de mancare si tot tacamul. asa ca,a trebuit sa incep mai intai cu cefalexin si apoi ptr doza asta mica de ciprofloxacin.

Sper sa scapam de infectia asta care pur si simplu ma dispera.
Dupa o pauza de antibiotic vom incepe un tratament homeopat.

Snatate multa tuturor!

Corina si bb Ilinca 01.03.2003

Mergi la inceput