RAIFFEISEN! Atentie majorare dobanda!

RAIFFEISEN! Atentie majorare dobanda! | Autor: ellaalba

Link direct la acest mesaj

Dragutele !
Cele ce aveti credite ipotecare sau imobiliare atentie ca s-a majorat dobanda, deci implicit rata, de la 8.5% la 9%!!!
Si porcii si magarii, Ghita bucatarii de la RFS nu te anunta!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionela-roxana spune:

Pai au voie sa majoreze dobanda asa dupa capul lor?
Nu scrie in contract ca trebuie sa te anunte?

Roxi si bb Rares 9. april.2002
http://ca.f2.pg.photos.yahoo.com/saracutionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mstroie spune:

Eu am credit ipotecar la BCR de 1 an jumate si s-a marit de 2 ori dobanda pana acum si ma anuntau in ziua cand ma duceam sa platesc rata, dar nu mai stiu cat la suta s-a marit, oricum la rata mea e nesemnificativ, 1 dolar prima oara si 1 dolar a 2-a oara.

Mari11+ saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Si eu am la BCR, au tot majorat, nu mai stiu de cate ori in 2 ani. Si daca te anunta nu te ajuta cu nimic, ca in scrisoarea aceea scrie ceva de genul "daca in termen de ... zile nu achitati integral creditul se considera accept tacit al noii dobanzi" (exprimarea mea e aproximativa, dar sensul e acelasi).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julyjuly spune:

Si eu am credit la BCr si niciodata nu ma anunta nimeni, aflu singura care este noua rata, stiu ca ar trebui (nu sunt sigura) sa se ajuste cu niste indici bancari la 1 ianuarie si la 1 iulie in fiecare an. Asta insemana ca poate creste sau scade, dar deocamdata am vazut ca tot creste. Oricum, la citi bani ne iau pe dobinda, in cazul meu, nici nu ma suna, ca sa nu mai vorbesc de scrisoare care sa ajunga acasa si sa ma anutne ca pe data de x rata mea scadenta este de y. In ce priveste informarea clientilor, nota zero o acord si lui Raiffeisen, insa de curind am primit de la ei pe mobil mesaj cum ca de acum incolo voi primi lunar sms cu rata scadenta...initial au incercat sa-mi trimita o scrisoare si cind am deschis scrisoarea era adresata unei alte persoane... si am dus scrisoarea la banca ca sa le arat ca sunt ametiti. De atunci nici ca am mai primit scrisori acasa sa ma instiinteze cind trebuie sa depun banii si ce valoare.
Parerea mea e ca bancile au enorm de lucrat in ce priveste buna, corecta si completa informare a clientilor.

julyjuly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Credit ipotecar la BCR am si eu. Mi-au trimis scrisoare prin posta, numai ca pe adresa era trecuta o dobanda, iar pe graficul de rambursare alta. Diferenta: 1%. Cand am intrebat la ghiseu care e de fapt dobanda, mi s-a spus ca cea mai mare dintre ele, normal. Pe adresa a fost o greseala, n-avea cum sa scada dobanda . Din cate am auzit dobanzile la creditele in valuta o sa tot creasca, iar cele in lei o sa scada.

http://community.webshots.com/user/freediaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKYDUTA spune:

creditul imobiliar/ipotecar este din ce in ce mai dezvoltat pe piata romaneasca, dar asta nu inseamna ca toate bancile ofera credite avantajoase.
In mod normal atunci cand o banca isi schimba dobanda trebuie sa il anunte pe client printr-o scrisoare.
atunci cand solicitati un credit trebuie sa fiti foarte atente, sa stiti sa intrebati despre absolut toate costurile , pentru ca in general ti se spune doar dobanda. In afara de dobanda, care poate sa se schimbe(in f-ctie de banca)de la trim la trim, de la an la an, in f-ctie de cum evolueaza dobanzile pe piata bancare etc, mai exista comisioane cum ar fi: comision de administrare, comision de acordara creditului, comision de rambursare etc.Daca nu ma insel nu cred ca mai sunt banci care sa iti ofere dobanzi fixe pe toata perioada de creditare.
Sunt banci care iti ia ochi cu dobanzi foarte mici dar care au comisioane ascunse despre care daca nu stii sa intrebi nu ai de unde sa stii.
Eu nu am facut nici un credit pana acum, dar...lucrez la banca.
Asa ca atunci cand solicitati un credit ( indiferent de natura lui) intrebati despre tot ce v-am spus si veti fi mai bine informate.
v-am pupat.

MM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lilu spune:

Buna. Conform contractului de credit banca are dreptul sa modifice dobanda."Pe parcursul utilizarii creditului, BANCA poate indexa procentul de dobânda, în conformitate cu costul resurselor de creditare si dobânda de refinantare practicata de BNR. Noul procent de dobânda se va comunica IMPRUMUTATULUI în scris, la sediul ales pentru comunicarea actelor, sau prin fax, la numarul indicat mai jos, în termen de 10 zile de la aprobare si se va aplica la soldul creditului existent, de la data modificarii nivelului dobânzii."

Mergi la inceput