Ma isterizeaza cu mancarea!

Ma isterizeaza cu mancarea! | Autor: sinzi_ana

Link direct la acest mesaj

Copilul meu e un mic tiran. Am rezistat eu eroic pana acum dar simt ca nu mai pot!!!
Nu vrea sa manance!!!
LA 20 de luni, el mananca asa: 100ml lapte soia si o juma de felie cu ceva dimineata, la pranz juma de castronel cu mancare (sau nici macar), gustarea de dupa amiaza un mar (sau un fruct) si seara ciuguleste cateva inghitituri de mancarica.
Ii fac mai multe feluri de mancare, branza sau lactate nu mananca din principiu, foarte putine feluri de mancare le accepta, nu deschide gura la mai nimic, prima lingura de abia o ia...
De obicei am rabdare, aleg cu castronul prin casa dupa el, dar simt ca mi-a ajuns, imi vine sa nu ii mai dau sa manance nimic!!! Aia nu vrea, aia nu vrea, din aia ia doar 2 guri...
Ce sa ii fac? Cum sa ma linistesc si eu? Ca ma deranjeaza cand nu mamanca si se fandoseste...

Sinzi si David
Poze NOI-NOUTE cu David la 20luni

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arboria spune:

Sanzi, ti-a gasit calcaiul lui Achile. Cred ca toate mamicile am trecut prin asa ceva la un moment dat si e teribil de frustrant. Nu te lasa santajata. Vrea atentie si o obtine in felul asta. Parca ati schimbat programul in ultimul timp, asa-? "Cursul" de engleza de la gradinita v-a schimbat programul zilnic. Solutia e sa nu faci din asta o problema (usor de zis ). Nu poti spune ca nu se hraneste deloc, dar e pe "motorul de avarie". Lasa-i de mancare pe masa, spune-i, asa, in treacat, ca poate sa manance cand vrea si cat vrea si joaca-te cu el asa cum o faceai si pana acum. O sa ii treaca. Cu atat mai repede, cu cat dai mai putina importanta situatiei.

Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Nu cred ca l-a afectat chestia cu gradinita mea. Pentru ca face fitze de cam 2 luni. Cu mici exceptii in care a mancat bine...
In plus de 4 zile ia Ketof (care se pare ca ar trebui sa ii faca pofta de mancare) nu neaparat pentru pofta de mancare, mai mult pentru o tuse alergica, dar speram sa rezolve si chestia asta...

Sinzi si David
Poze NOI-NOUTE cu David la 20luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arboria spune:

De mancat, mananca ceva, nu?
Lasa-i la indemana ceva ce poate tine cu manuta lui: un snitel, mezeluri - daca mananca de-astea, clatite...orice l-ar putea tenta la un moment dat si ar putea lua singur.
Iti vine sa te dai cu capul de pereti, stiu, dar e numai o stare trecatoare, instinctul de conservare va prima. Ocupa-ti mintea cu altceva, nu il certa si nu il lasa sa vada ca te afecteaza asta. Ar trebui sa inceteze repede.

Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Nu inceteaza repede, din nefericire. La 3 ani jumate la noi merge numai dupa ce utilizam ton ferm, eventual imi arat supararea pentru purtarea ei. Am noroc ca e la varsta la care vrea sa imi faca pe plac. Inainte nu mergea nici intr-un fel, nervi irositi.

Vilma, Anca (3 ani) si Tudor (11.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Sinzi, in aceeasi perioada facea si Patrick exact la fel. Eram terminata, brinza deloc, lapte da dar in rest nu tu salam numai pate de ficat atit minca si la prinz tot cam cum scrii tu un intreg teatru. A tinut-o asa pina aproape de doi ani, cind i-au iesit molarii, eram in Romania, nimic n-a mincat luna aceea, numai napolitane, biscuiti si piine; avusese si o enterocolita. Mama mea se ingrozise, ca nu vroia nimic si-i facea toate cele. Cind ne-am intors acasa s-a schimbat radical dintr-o data, maninca de ma sperie, orice efectiv, legume, fructe, prajituri de casa cu brinza, lactate; si cere efectiv de parca ar fi spart. A si crescut si a si luat in greutate. Acum am ajuns in faza ca mi se pare ca maninca prea mult. Macar sa aibe rezerve pentru mai tirziu.
Eu zic sa nu-ti faci probleme, cineva spunea la un alt subiect ca are sensatia ca copilul lor se hraneste cu aer la cit de putin ciuguleste. Lasa-l in pace, asa-s copii. Uite si Vivien de citeva zile a inceput si ea sa faca figuri, dar are rezerve.

toate cele bune
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alssa spune:

Heh... am trecut (si mai trec cit de cit) prin asta cu Clara incepind cu virsta de 1 an... la ea, m-am prins cum e: doua saptamini maninca de m-apuca disperarea ca trebuie sa gatesc non-stop... efectiv, maninca din ora in ora si bine ! si alte doua saptamini maninca mai ceva ca o vrabiuta. Doua linguri de cereale dimineatza, juma de castron de supa (fara piine, si ala cu chiu si vai), la 5 un iaurt (vai mama lui, mai mult ajunge pe mine si pe jos) si seara doar un biberon cu lapte + faina de orez (in perioada de nemincare d-asta, ca sa nu chitzaie de foame noaptea, la 250 ml de lapte ii bag 3-4 lingurite de faina de orez peste noapte)... asta e Clara mea.
A avut si perioade de doua, chiar trei luni, in care ma disperase pur si simplu. Cind o vedeam ca nu maninca nimic (mere, piine, biscuiti, napolitane si banane - asta era TOT meniul) imi venea sa ma dau cu capul de pereti. Intr-un final, dupa ce am trecut prin toate fazele cu nervii, m-am calmat. Eh, da... asta a fost solutia ! Pur si simplu, necontrolat, am devenit indiferenta (evident, in masura in care poate fi o mama indiferenta ;); ii puneam in castron, minca, bine. Nu, iarasi bine. In fata ei, cu tot calmul din lume si deja discutind cu ea altceva, aruncam ori la caini ori la gunoi. Imediat (citeva zile), din orgoliu sau io stiu ce altceva, copilul meu, mai degraba ca sa-mi faca pe plac, a inceput sa ia citeva inghitituri. Si de-atunci pastrez aceeasi atitudine. Ah, da... stie clar (si n-am facut compromisuri pina acum, indiferent cit de induiosatoare a vrut sa fie) nu capata nici un fel de "bun-bun" - biscuiti inveliti in ciocolata - daca nu maninca mincare. I-am explicat ca daca nu maninca, e problema ei cit se indoapa cu mere, pere, ceai, banane - "ciocio" - neam !
So ...:) Incearca sa te calmezi in primul rind. Categoric am trecut TOATE prin asa ceva :)

Alssa si Clara (1 an si 10 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy spune:

al meu nu vrea sa guste din NIMIC. Moare de foame cu papa langa el, eu ma dau cu capul de peretzi si ii promit ca-i pun castronul in cap..tot circul de istericale. Pana la urma am inceput sa-i dau prima linguritza cu fortza pe motiv ca "de unde stii ca nu-i bun daca nu gusti?" - daca se stramba rau sau isi face sila o las moarta imediat. Daca-i place il las 5 min. sa se mai joace si hatz! iar o linguritza. Merge tampenia aia cu... "umbla baba prin salon si apasa pe buton tzrrrr!! si c-o mana il apas pe nas ca soneria si cu ailalta bag linguritza....(in timp ce cu cealalta imi dau cu ceva in cap , ca aici tre' sa ai 10 maini)

"Copiii au mai multa nevoie de modele decat de critici"
poze la http://community.webshots.com/user/energy1602

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geanica spune:

Sanzi, dar ce mancaruri ai observat ca ii plac?
ai incercat sa ii faci? si din acelea nu mananca?
ma gandesc ca poate o avea el ceva preferat si poate il incanti...
nu stiu nici eu ce sa mai zic, ca am trecut si noi prin momente din astea, si ma disperase....oricum sunt si acum disperata, dar din alte motive...


Geanina si bebe Luca Andrei
http://community.webshots.com/user/lucaandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geanica spune:

Energy, m-ai facut sa rad...
Stiu ca nu e de ras...dar imi dau seama prin ce momente treci...
Dar ai fost simpatica.

Geanina si bebe Luca Andrei
http://community.webshots.com/user/lucaandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Macar de as putea sa dau vina pe dinti!!! Dar i-au iesit toti de mult si nu au cum sa il deranjeze.
De placut cred ca lui nu ii place nimic...a! inafara de ciocolata! Intr-o dupa-amiaza chiar m-am enervat ca nu a mancat si i-am dat sa manance singura chestie care a vrut-o: 3 napolitane joe cu ciocolata!
Si cand o mai aud pe soacra-mea ca imi spune ca Radu manca de ii trozneau falcile orice, si ca ea nu stie ca exista mofturi la mancare...


Sinzi si David
Poze NOI-NOUTE cu David la 20luni

Mergi la inceput