M-am hotarat.....adoptie(partea a 6-a)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Multumesc mult fetelor pentru incurajari. Am ezitat mult sa pun pozele, dar cum sper din tot sufletul sa nu se mai intample nimic rau si sa o luam cat mai repede acasa am prins un pic curaj.
Rozi, asa mi-a spus doamna prin care am gasit-o, ca daca nu vine mama se duce si o ia. Sper sa fie asa ca tocmai asta ma omoara, faptul ca sta acolo in spital in loc sa fie acasa. Cat despre a putea face poze, sa ma fi vazut cum inghesuiam aparatul in buzunar sa vad daca prind un moment. Dar m-au lasat. Problema e cu luatul in brate, ca este in salon de nou-nascuti si noi suntem cu haine de afara, mult nu putem sta la ea. Dar o sa ne facem plinul de tinut in brate cand o sa fie acasa.
Rozi o sa iti dau si un PM legat de semnatura. Daca nu intelegi de acolo, poti sa dai un Reply with Quote la raspunsul meu si acolo vei vedea exact cum e scris la mine.

Alexandra

Cristina, sper o viitoare mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

Superba fetita, Aissa! Sa dea Dumnezeu sa fie totul bine. Stii ca dormitul pe spate cu manutzele sus e semn ca bebeul e sanatos (cand a venit medicul la o prietena a mea si copilul ei dormea in poz asta i-a zis ca nu are nici un sens sa trezeasca copilulu sa-l consulte pt ca aceasta poz in somn o au copiii sanatosi). Poate mama aia tembela o fi intr-atat de sanatoasa incat in al 12-lea ceas sa faca un bine copilului si sa semneze. Ma bucur tare mult pt tine. Sper ca vineri sa intram la comisie. Noi cu cautatul nu o sa ne mai agitam anul asta. Am vorbit la DPC si mi-a zis ca in cazul copiilor pt care mama da semnatura, dupa legea noua aceasta nu se va da la min 45 de zile de la nastere, ci la 60. Cum am avut un an foarte zapacit si cum asta nu e un lucru pe care sa il faci in pripa, am hotarat sa nu ne grabim ca ce-i al nostru e pus deoparte. asa ca abia Craciunul viitor vom fi 3. Si surpriza: tati a zis ca vrea baietel (pana acum ziceam de fetita). Deci ramane ce-oo fi, sanatos sa fie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

V-am prins!!!!Iar stati la barfa....:)

Sa va spun: saptamana viitoare mergem sa vedem doua fetite. Avem mari emotii nici nu stiu ce trebuei sa facem cum vom reactiona dar sunt sigura ca totul va fi bine.

Felicitari fetelor care sunt deja mamici aveti niste copilasi superbi. Sa va traiasca si sa fiti fericiti alaturi de ei.

Eu apar cam rar pe aici din caua serviciului dar acus acus vom avea si noi un sufletel si voi sta acsa cu el. Abia astept sa iesim in parc cu copilasii. Voi nu?

Sa ne tineti pumnii saptamana viitoare.

Va pup,
Flory

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Aissa ,sincer mi-au dat lacrimile cand am vazut fotografiile. E foarte frumoasa fetita, imi inchipui ca asa arata Otilia mea cand era mica, parca seamana cu ea. Poate e doar inchipuirea mea.
Sa va traiasca puisorul si sa o aduceti cat mai repede acasa.
Noi o vom boteza pe Otilia sambata viitoare si sunt foarte emotionata. E un copil extraordinar de bun ( sa nu o deochi ). Doarme foarte bine toata noaptea de la 20-20,30 pana la 7 cand bea un biberon si apoi mai motaie vreo jumatate de ora dupa care imi pregateste surpriza din pampers , este bonus-ul inainte de a pleca la servici. A inceput sa mearga sustinuta de manute, dar inca nu avem dintisori. Cat despre mancat ce sa va spun, parca vesnic ii este foame, daca abia a mancat si ii dai in manuta un biscuit sau altceva nu-l refuza, nu prea am avut refuzuri la mancare, poate doar piureul pe care il accepta dar cam greu.
Cam atat ca daca ma apuc sa povestesc scriu toata ziua.
Se pare ca rugaciunile dau rezultate .
Mult succes in continuare si un drum cat mai lin si fara piedici.


http://pg.photos.yahoo.com/ph/serban_grigoras/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

Dragele mele tocmai am facut inca un pas. I-am anuntat pe parintii mei de adoptie. Au reactionat binisor dar au si insistat sa mai incercam sa avem si copilul nostru. Oricum una peste alta au fost bucurosi ca vor fi bunici.
Ramane sa vedem acum reactia parintilor sotului meu. Aici s-ar putea sa ne fie mai usor avand in vedere ca mama lui lucreaza cu bebelusi unii dintre ei chiar abandonati.

Unde sunteti nu prea va mai vad pe aici. Ce-i cu voi?

Va pup,
Flory

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamagda spune:

felicitari, aissa, alexandra e o fetita superba...sigur va fi copilul vostru; la mine situatia a fost mai deosebita si totul s-a precipitat in 2-3 zile; eu am stat de vorba cu mama naturala a lui david, ea m-a rugat sa-l iau din spital, era asa de bucuroasa ca a gasit o familie pt el si ca nu a trebuit sa-l dea la orfelinat, mama lui aturala a asteptat sa ma intilneasca ca sa-i faca certificatul de botez cu prenumele ales de mine...eu am vrut baiatul acasa imediat, am simtit ca nu putem fara el; nu ne-au mai interesat riscurile, etc; eu am stabilit cu mama naturala a lui david ziua pt a merge la notar, numai ca eu stiam ca declaratia din ziua 46 e valabila; liliana, poate ne ajuti tu, cite zile trebuie sa numaram ca declaratia sa fie valida?
am o nelamurire: daca mama da declaratia la notar pt abandon anul acesta, trebuie sa asteptam 45 zile, nu? iar de la anul vor fi 60 zile de la data nasterii copilului? hm, ce stupizenie, in loc sa dea sanse reale unui copilas sa fie fericit, sa creasca de mititel intr-o familie care il doreste cu adevarat, astia hotarasc sa-i taraganeze clarificarea situatiei..
si eu am ceva emotii in privinta lui david, dar inima imi spune ca totul va fi bine,Dumnezeu ni l-a sortit...cind ma apuca gindurile negre, ma uit la david si toata energia negativa dispare;
rozi, ma rog pentru tine...iar in privinta sentimentelor pe care le ai acum, stai ffff linistita; exact asta am simtit si eu cu citeva zile inainte de a veni david acasa; iar in prima lui noapte la noi in casa, eu nu am dormit deloc, am plins intr-una, am realizat abia atunci ce raspundere imensa mi-am asumat; toate prietenele mele imi spuneau ca e f greu sa cresti un copil, nu pt ca trebuie sa-i dai mincare sau sa-l imbraci, ci pt ca toata viata vei avea o grija permanenta, etc, dar eu eram mai desteapta si le spuneam ca stiu eu mai bine cum e...si in prima zi de mamiciat(doamne ce cuvint am scos) am clacat nervos...am plins non-stop, ma intrebam daca e bine ce am facut, realizam ca viata mea se va schimba radical;a doua zi am fost f agitata, nimeni nu putea sa vorbeasca cu mine; si a mai trecut o zi...si ca prin minune m-am calmat, am devenit sigura pe mine si pe feelingul innascut de mama si am simtit fericirea de a fi MAMA...acum zimbesc tot timpul, sunt f bine dispusa permanent(chiar daca am niste cearcane negre si muuulte ore de nesomn); si nu eu am observat asta, cei dn jurul meu mi-au spus ca radiez de fericire; asa ca sfatul meu este sa incerci sa alungi gindurile uricioase care te bintuie sau macar sa ai rabdare pina vei aduce puisorul acasa; dupa o zi-doua imi vei da dreptate; eu sunt fericita acum cum nu am mai fost vreodata...inainte eram deprimata, nu aveam chef de nimic, acum am o energie si nu simt oboseala deloc: noaptea ii dau mincare lui bebe, spal rufele lui, fac curat in dulapuri; la ora 8 dimineata sotul meu are micul dejun gata, iar cafeaua o bem impreuna cu david in bucatarie...sunt clipe magice, te rog sa ma crezi ca merita, iti spune asta o geamana..mai ai putina rabdare pt ca simt eu ca vei fi fericita in curind...si imi vei da dreptate 100%;
de abia astept sa citesc ca aissa, rozi si toate fetele care isi cauta ingerasul, sunt fericite..
oana, mamica lui david

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna seara

la toata lumea fericita care este pe aici!!!Se pare ca Mos Craciun s-a hotarat la marea majoritate dintre cele care aspirau la statutul de mamica sa le aduca darul mult visat.
Rozi iti doresc ca totul sa mearga perfect si sa fiti cat mai curand trei.Greul va incepe debea dupa aceea dar ce frumos va fii.Imi aduc aminte prima noapte cand efectiv la fiecare miscare a lui Alexandru tresaream amandoi si ne uitam la el iar el ne zambea asa de frumos de la el din patut.El era mai marisor si tare frica ne-a fost de acomodare dar a fost bine.
AissaAlexandra este o scumpa si sper sa nu apare acum vreun incident care sa va intunece bucuria.Sper sa reusesti sa o vezi acasa si pe fondul de colinde sa auziti gangurelile ei.
Oana felicitari si lasa teama deoaparte pentru ca sincer cred ca avem in noi acel instinct de Mama care mereu ne va ajuta sa trecem peste toate greutatile.Eu privind acum in urma spun ca lunile de inceput au fost usoare fata de ceea ce fac acum.O sa vezi cand o sa alerge toata casa si cand te va trage de mana sa ii citesti din cartile lui.Cred ca eu mai mult am tremurat la primii pasi ai lui Alexandru si la trecerile lui razante pe langa colturile de la mese si de la usi.Chiar si acum imi mai sare inima din piept cand trece razant si rade cu gura pana la urechi de ce a facut.Am ajuns sa cred ca are un ingeras care tare il mai pazeste de cazaturi si de lovituri si ii multumesc din suflet.
Carmens voua petrecere frumoasa saptamana viitore la botez si sa dansati asa cum nu ati facut-o niciodata , pentru ca aveti cu ce va mandrii.
Flory iti doresc ca una din cele doua micute sa fie a ta si sa o poti lua cat mai repede acasa.
Memece mare a crescut Anca si ce frumusica este!

La mine deja incepe sa miroasa a iarna cu zapada,cu multe cadouri si miros de cetina, asta poate pentru ca sunt si destul de ocupata la servici dar tot imi fac ceva timp ca sa vad ce faceti si ce noutati mai aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Fetelor! Ce-ati zice sa incercam sa facem o statistica: cine are bebelusul/bebelusii (LILI!!!!) acasa si din ce data, cine a inceput procedura - la ce data a depus dosarul, cand ne-am luat atestatele si cand ne vedem sau ne-am vazut pentru prima oara bebelusii. Ce ziceti de ideea mea. In felul acesta va fi mai usor si pentru cele care intra acuma sa isi faca o idee cu privire la cat dureaza (cel putin pe legea veche)!!!
Eu as putea sa incep cam asa:
Dosarul depus la DPC sectorul 3 in data de 1 iulie 2004
Prima intalnire cu Eric - 21 iulie 2004
Atestatul de Familie Adoptatoare - 26 iulie 2004
Eric acasa (plasament de urgenta 15 zile) - 12 august 2004
Incredintarea in vederea adoptiei 26 august - 26 noiembrie 2004
Eric - nascut in Spitalul Giulesti, 20 mai 2004, GN 3450g

Astept reactii!!!!
va pup, Si sa aveti o saptamana perfecta!!!!

Oana Melinte-Moraru
http://www.lamaze.ro
http://community.webshots.com/user/oana_mm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamagda spune:

la mine a fost cam asa:
Dosarul depus la DPC:8 octombrie 2004
David s-a nascut pe 28 octombrie 2004
Atestatul de Familie Adoptatoare:29 octombrie 2004
Prima intilnire cu David:3 noiembrie 2004
David acasa:4 octombrie 2004
David:GN 3350g
in cazul meu, totul s-a petrecut f repede, ma uit la aceste date insirate si realizez ca intr-o luna de zile am depus dosarul, am primit atestatul si am devenit parinti...mai departe vom vedea...de abia astept sa treaca cele 45 de zile, apoi alte 30 zile..
oana_mm, cind ti-am citit mesajul postat, mi-am adus aminte cum te invidiam ca ai depus dosarul, ca ai gasit copilul, am suferit cind nu ti l-au dat pe eric acasa, m-am rugat sa se rezolve cit mai repede, am plins de bucurie cind am vazut primel lui poze..iar pe atunci la noi in casa nici nu se vorbea de adoptie..aum, si asta Numai datorita voua si acestui topic,am in brate un ingeras care mi-a umplut viata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Laura, nascuta in 24.06.1999, 1,900 kg, 44 cm:
2000
12 martie am vazut-o prima data
13 martie am depus toate hartiile
16 martie am primit atestat, plasament si-am adus-o acasa
in octombrie am finalizat adoptia

David, nascut 17.10.2003, 2,100kg, 47 cm:
2003
21 octombrie l-am vazut prima data
2 nov. am depus toate hartiile
5 nov. am fost reatestati si am primit plasament de urgenta, l-am adus acasa
14 aprilie am finalizat adoptia
Pana la urma procedura nu dureaza totusi foarte mult sau n-a durat avand in vedere toti pasii ce trebuiau facuti. Asta poate oarecum sa le incurajeze pe sceptice dar cum va fi dupa 1 ian. vom vedea. Curaj!

Pozele noastre

Mergi la inceput