M-am hotarat.....adoptie(partea a 6-a)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Felicitari mamica Oanamagda.
Doamne, credeam ca eu voi avea cel mai mic dintre puiuti, dar m-ai depasit. Sper sa ai un copilas cuminte care sa doarma mult si sa iti lase timp sa ne scrii mai mult, macar acum cat e mic si doarme aproape non stop. Claudia, dupa cum se pare, ne-a trecut pe planul n, e si firesc, dar pentru noi cele care inca asteptam conteaza fiecare cuvant spus de voi fericitele mamici.

Poze cu noi

Cristina, sper o viitoare mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamagda spune:

david doarme acum si pot sa scriu; asa e aissa, stiu cit de mult conteaza sa citesti din experienta altora; pentru mine, toate postarile mamicilor cu bebei adoptati erau ca o gura de aer;
ce sa spun, acum tocmai am terminat de plins; m-a uitatla david cit de frumos doarme si am realizat ce raspundere port...copilasul acesta depinde de mine si de sotul meu in totalitate; de la curajul imens pe care il aveam, am trecut in partea cealalta..poate ca starile acestea sunt normale, nu stiu; ceea ce stiu este ca simt ca nu pot sa-l mai las singur nici o clipa; sper ca bebelasul sa fie sanatos, sa pape bine si sa aiba mare rabdare cu parintii lui care sunt atit de nestiutori si de neindeminatici..
azi a fost si dr pediatru si l-a consultat; ea s-a declarat f multumita de starea lui david, e absolut sanatos si fara probleme;
david este un mincacios; la nastere a avut 3,350g si la externare avea deja 3,550 g; e un copilas f cuminte, plinge f putin si doar cu motive f intemeiate; este f vivace, priveste cu ochisorii mari destul de mult, are si un inceput de gingurit, ride si ne zimbeste mult in somn..
rozi, sa stii ca nu te-am uitat si nu am uitat promisiunea pe care ti-am facut-o; sunt in cautari..
oana, mamica lui david

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Draga oanamagda, iti multumesc, dar mai asteapta putin cu ajutorul .

Pentru ca vreau sa va rog sa-mi tineti pumnii si baietelul pe care mi s-a promis ca-l voi vedea marti sa fie sanatos si sa ne "placem" reciproc. Sper sa nu fie o promisiune zadarnica, sa nu se intample ceva si sa nu ma mai lase sa-l vad... Spun ca imi doresc sa fie sanatos, pentru ca cea care l-a nascut avea 40 de ani si in ultima vreme numai peste texte, articole, reportaje (chiar acum a fost, la TV) despre sindromul Down am dat. Sper sa nu fie unul din cei 100 de bebelusi nascuti cu aceasta problema de catre mame de peste 40 de ani... Este nascut pe 24 august, anul acesta. Voi intreba ce analize si teste trebuie sa-i fac (dar deja merg cu gandul prea departe, inca nici nu l-am vazut).

Noroc ca trebuie sa ma ocup de botezul finutei mele, ca altfel stateam numai cu gandul la ziua de marti! Incerc sa nu-mi fac iluzii, sa nu ma gandesc deloc. Dar in ultima vreme ma incearca indoiala ca sunt in stare sa merg mai departe, ca sunt in stare sa raspund de viata altcuiva, sa cresc un OM adevarat, de care sa fiu mandra, asa cum imi doresc.

Va cu drag pe toate, si o cui mai povesteste ce minuni mai face odorul sau.

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Rozi, sper din tot sufletul sa fie asa cum iti doresti. Sper ca ziua de marti, de care si eu ma tot lovesc, sa iti aduca norocul de care ai nevoie. E bine ca ai cu ce sa iti ocupi timpul ca asta e cel mai greu. Sa stai sa astepti si sa nu poti face nimic. Mama copilului si-a dat deja consimtamantul?
Eu ma tot gandesc la Oanamagda, care, ca si Claudia, au luat puiutii acasa si stau sa astepte consimtamantul... Noi vrem sa o luam pe Alexandra abia dupa ce mama va semna, sa nu stau cu securea deasupra capului ca daca nu semneaza... Oricum, de marti mai e o saptamana pana la ziua Z, asa ca foarte mult nu mai e. Numai sa vina... In ultima vreme ma tot sperie gandul ca m-as putea duce intr-o zi la spital si sa mi se spuna: "nu mai e aici. a venit si a luat-o mama ei.." Stiu ca e o prostie, mi s-a spus ca nu se va razgandi, dar pana vad eu negru pe alb, nu ma convinge nimeni.
Mult succes celor care inca cauta, iar celor care au deja copiii acasa, rugati-va si pentru noi.

Poze cu noi

Cristina, sper o viitoare mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Aissa, rezista! Mult a fost, putin a ramas! Trebuie sa aveti si voi aceasta imensa bucurie, de a lua fetita acasa, pentru ca si voi mult ati suferit. Nu poate fi altfel, ai incredere in Dumnezeu!

O intrebare am si eu, ca sunt nedumerita: in cazul in care mama semneaza inca de a doua zi dupa nastere, de ce mai trebuie sa se astepte inca 45 de zile si apoi inca 30? De ce nu doar 30, cat cica ar mai putea sa se razgandeasca?

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Rozi, pentru ca mama este considerata "lauza" si i se acorda aceste zile considerand ca nu e in "deplinatatea facultatilor..", ca poate suferi de o depresie post natala sau nu stiu ce, motiv pentru care ar respinge copilul. Despre semnatul a 2-a zi nu stiu cum e, nu se poate lua in considerare. De exemplu, stiu ca undeva e o fetita a carei mama a semnat in ziua 43, acum e plecata in Italia si consimtamantul nu e valabil, iar fetita nu poate fi adoptata. De asemenea, noua ni s-a spus, s-a numarat pe calendar de fapt 47 de zile (nu se ia in calcul ziua nasterii si ziua semnarii).

Poze cu noi

Cristina, sper o viitoare mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Se pare ca doar noi doua suntem pe-aici

Deci consimtamantul nu-l poate da mai devreme de 45 de zile, de fapt! Eu intelesesem gresit, inseamna... Pai sa ma apuc sa numar si eu zilele, deci data nasterii nu se pune, se numara 45 de zile, apoi inca una, cea in care semneaza (asta fiind prima zi in care are voie sa semneze), mai numeri 30 de zile si abia din ziua urmatoare devine oficial adoptabil. Uf, bine ca m-ai lamurit! Ma duc sa iau un calendar.

Gata, am numarat. Ghici! Marti, cand ne-a chemat, este prima zi in care baietelul devine adoptabil!!! DOamne-ajuta! Am niste emotii...!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Chiar ca noi suntem pe aici. Eu intru cam tot timpul, azi chiar am batut orice record.
Fericit-o! Inseamna ca daca va placeti si totul e in regula poti sa il iei saptamana viitoare. Repet, desi vad ca ai numarat pe calenda... A semnat mama sau nu stii inca? Eu sunt asa de la limita.. Daca vine pe 16 sa semneze, as putea inca sa prind o comisie pentru incredintare pe legea veche. Daca ai stii cate semne am pe calendar, cerculete, semne de intrebare... Totul depinde de ziua de 16. Doamne ajuta! Sa ne fie bine si noua si voua, sa trecem si noi cat mai repede de cealalta parte a baricadei.

Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Doamne, Aissa, ce fetita frumoasa! Pe cuvantul meu de onoare, chiar vroiam sa te intreb daca ai voie sa-i faci poze!

E chiar frumoasa, si atat de mica!! Doamne-ajuta sa fie a voastra cat mai curand posibil!! Am asa niste emotii pt tine, acum mai ales cand am vazut si pozele!!

Pentru baietelul de care vorbesc, nu stiu daca a semnat... sper ca da!! Voi intreba luni, cand mai dau un telefon.

Ma gandesc ca asistenta ta sociala ar putea s-o "sfatuiasca" sa vina sa semneze chiar in prima zi. Stiu ca nu e tocmai legal, dar daca tot e hotarata s-o faca, macar sa te ajute sa nu mai lasi mult fetita in spital. N-ai putea s-o intrebi pe asistenta?

PS invata-ma si pe mine sa-mi fac album si sa "numesc" linkul (pe PM, eventual)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Aissa ... sa iti spun felicitari este prea putin pentru a defini exact ceea ce vreau sa iti transmit!!! Fetita TA este superba!!! Tine-te tare si nu te lasa indiferent de obstacolele care ar putea sa apara!!!! Merita sa lupti pentru ea!!!!

Rozi - sper sa iti placa baietelul despre care vorbesti. Si sa il aduci acasa cat mai curand.
hahaahahhaha - o sa vedeti voi cam ce inseamna nopti albe!!!

Oana Melinte-Moraru
http://www.lamaze.ro
http://community.webshots.com/user/oana_mm

Mergi la inceput