M-am hotarat.....adoptie(partea a 6-a)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xerxe spune:

Salut, in primul rand va rog sa-mi spuneti daca nu doriti aici sa posteze si cineva care este "de cealalta parte a baricadei" nu este nici o problema, oricum eu cred ca multi din cei ce lucreaza in protectia copilului au in vedere in primul rand ceea ce este mai bine pt. copil. In acest sens sa stiti ca noua lege prevede ca nu pot lucra cu familii adoptatoare decat persoane specializate care absolvit invatamant superior si au cel putin 3 ani experienta. Sa speram ca legea se va si aplica! Cred ca adoptia este un demers care are nevoie de mult suport psihologic, si va rog sa ma credeti ca eu si colegii am sprijinit-o in toate felurile posibile. Am citit aici ca multi parinti au intampinat dificultati si imi pare sincer rau!
In ceea ce priveste situatie copiilor sub 2 ani, este adevarat ca vor fi f greu de adoptat, si unul dintre motive este acela ca acum TOTI parintii care vin sa-si "lase" copiii in cetrele de plasament spun "sa-l creasca statul pana la 2-3 ani, ca acum eu nu am cu ce sa-l cresc, si apoi vin si il iau". Avand in vedere aceasta situatie leguitorul a ajuns la concluzia ca romanii saraci nu ar renunta la copiii lor daca ar fi mai mult sprijiniti financiar.
Prioritatea in protectia copilului va fi pastarea copilului in familia naturala sau extinsa si sprijinirea acesteia financiar. Daca este bine sau nu... oricum asa prevad si normele europene.
Un alt motiv la constituit faptul ca in Romania 90% dintre familiile adoptatoare vor copii sub 2 ani, iar in sistem sunt f multi copii adandonati peste aceasta varsta. Sper ca nu v-am suparat si va doresc sa intalniti in cale numai oameni buni!mama alexutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Silvia_Pui spune:

Nu xerxe nu vreau sa dau alte detalii privind locatia , pentru ca mai bine asa . Am ajuns tarziu , gemenii sunt deja vizitati de alta familie . Dar tineti-va bine , azi merg sa vad o fetita de 3 saptamani aici , la noi , unde am gasit niste persoane pesta masura de dragute . De fapt asa au fost de la inceput , v-am spus ca am luat atestatul in 2 saptamani si un pic . Daca totul este ok privind compatibilitatea , saptamana viitoare o voi avea acasa . Va imaginati in ce stare sunt . Eu oricum imi doream o fetita , dar pentru ca sotul meu a zis baiat am zis ca daca tot este vina mea ca nu putem avea un bebe al nostru , sa-i satisfac macar aceasta dorinta , desi baiat mai avem unul mare ( baiatul sotului , dar il consider al nostru ).Sper ca luni sa va dau niste vesti bune . Nimic nu e intamplator sa stiti , eu imi facusem cerere de concediu de miercurea viitoare fara sa ma astept la o asa bucurie .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kkk spune:

Fetelor nici nu stiti cat de fericita sunt sa vad ca exista un astfel de subiect pe forum, am cautat cu disperare si pe alte site-uri, am propus subiectul dar nu mi-a raspuns nimeni la el.Sa va spun oful meu si poate o sa-mi raspundeti la niste intrebari.Multumesc anticipat.Sper sa-mi raspunda cineva.
Am 24 de ani iar eu cu sotul meu nu putem avea copii.M-am nascut fara uter.Urmeaza sa adoptam un bebit si nu prea stim exact care sunt formalitatile, ce conditii trebuie sa indeplinesti etc.
Stiu ca trebuie sa ne luam un atestat prin care devenim familie adoptatoare...Apoi nu prea stiu nimic...Se dau spagi?
Marea mea temere este ca o sa se considere ca avem prea putini bani.Si eu si sotul avem serviciu dar nici unul nu castiga mai mult de 5.000.000/luna apoi avem si o rata la banca.Nu stiu in ce masura conteaza asta...Apoi voi ce stiti ne trebuie si certificat medical prin care sa certifica ca nu putem face copii?(Eu de la operatie nu am mai fost la medic si mi-e frica de mor, dar sigur ca nu asta este problema)Voi pe unde cautati bebiti? in spitale, in centre de plasament? Orice informatie noua in privinta adoptiilor ne-ar putea ajuta.

Va tin pumnii la toate sa aveti bafta la bebiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe spune:

Silvia, iti doresc tot binele din lume si sper ca nu te-ai suparat pe mine! Imi pare sincer rau ca nu te pot ajuta! Sper sa ne dai vesti bune!luminita mama alexutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe spune:

bine ai venit,
despre adoptie sunt multe de spus, in primul rand trebuie sa fiti amandoi hotariti. daca da mergeti la protectia copilului din jud vostru (mai nou se va numi directia generala de asistenta sociala), vorbiti cu cei ce se ocupa de adoptii si faceti o cerere. un asistent social sau psiholog va veni la voi acaca si va face o ancheta sociala = venituri, stare sanatate= nu boli f grave care sa va impiedica sa cresteti un copil, proprietati, etc. daca totul este ok se face un referat care se prezinta comisiei, impreuna cu solicitantii, dupa care se elibereaza atestatul de familie apta sa adopte. durata depinde de cate dosare sunt, cate familii adica, dar nu ar trebui sa dureze mai mult de 30-40 de zile.
in general, in fiecare judet exista o lista cu copiii adopatbili (din spitale, centre, asistenti maternali de toate varstele)dar poti adopta de oriunde din Romania. daca vrei mai multe detalii spune-mi. luminita mama alexutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Xerxe,ce bine ca ai aparut printre noi.Poate ca asa se va imprastia ideea cum ca toti dei din dpc-uri sunt niste "balauri cu sapte capete".Precum am mai spus,eu am avut norocul sa intalnesc oameni foarte draguti,incat parca nici nu-mi vine sa cred ca se poate si altfel.Asistenta sociala care ne-a atestat este o persoana deosebita,fapt pentru am devenit prietene si continuam sa ne vizitam.Se bucura de fiecare data cand are ocazia sa o revada pe Anca si nu-i vine sa creada ca este acelasi copilas pe care l-a cunoscut la inceputul anului.
Stiu ca si in Dpc-uri exista oameni cu suflet ,care au infiat copii cu toate ca aveau si copiii lor naturali.Am aflat de la noua mea prietena despre imensa responsabilitate care pica pe umerii unui asistent social(in cazul ei si psiholog).Pentru ca la urma urmei este vorba despre soarta unor copii nevinovati,care trebuie sa ajunga la niste oameni care sa-i doreasca si sa-i merite cu adevarat.
Nu zic,in orice padure exista si uscaciuni,dar cred ca este pacat sa generalizam si la fel de pacat este sa ne incepem un subiect cu intrebarea"cat costa sa iau un copil?"
Bun venit tuturor noilor viitoare mamici si bafta multa celor care sunt la un pas de a-si aduce bebeii acasa.

http://community.webshots.com/user/danancamm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe spune:

mersi mult meme, aveam nevoie de incurajari!
jur ca daca aveti nevoie dau si telefoane, numai nu renuntati, luminita mama alexutei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe spune:

meme, as dori sa te intreb o chestie, vad ca esti mai demult pe aici, si nu stiu daca s-a discutat sau daca intereseaza un subiect de genul: daca ii spun si cand copilului meu ca este adoptat? sper sa nu va suparati, dar am vazut tragedii pe tema asta! luminita mama alexutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Xerxe,au existat mai multe subiecte pe aceasta tema,insa inainte de a se crea aceasta sectiune speciala dedicata adoptiei.Din pacate nu prea stiu cum s-ar putea sa dam o cautare pentru aceste subiecte si eventual sa le actualizam aici.Pentru ca,in continuare,mai sunt multe de discutat pe aceasta tema.Poate ca ne va ajuta vreun moderator sa rezolvam problema.
Pana una alta,exista un astfel de subiect si anume "despre pui adoptat".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kkk spune:

Multumesc xerxe pt. raspuns.De hotarati suntem foarte hotarati.Ne dorim foarte mult un copil atat eu cat si sotul meu.Stiam ca va veni si vremea asta de la 18 ani cand am aflat de boala mea.Sotul meu stia asta de cand ne cunoastem adica de aproape 6 ani.Toate bune si frumoase pana aici! In momentul de fata zugravim si facem ceva reparatii la instalatii pt. a primi bebitul asa cum trebuie.Nu cred sa dureze foarte mult.
Problema este ca nu avem proprietati (stam in casa mamei mele cu contract de comodat pe 20 ani).Avem la dispozitie tot apartamentul(2camere+bucatarie+baie) in care stam singuri. Salariile cred eu sunt destul de mici.Avand in vedere disponibilitatile mele banesti as putea obtine atestatul?Ma bate gandul sa-mi gasesc alt servici mai bine platit cu toate ca din cate am citit comisia trece si pe la servici sa vada ce fel de om esti.Iar daca plec in alta parte as fi mai noua si nu stiu cum ar fi vazuta problema.Ce sfat imi puteti da in legatura cu serviciul?Mai bine un serviciu nou si mai bine platit sau unul vechi cu mai putini bani?Ce ar putea sa ma ajute mai mult in aceasta problema?

Mergi la inceput