M-am hotarat.....adoptie(partea a 6-a)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Si la noi a fost cam asa:

o zi din luna octombrie , spre rusinea mea nu stiu data , depunerea unei cereri pentru obtinerea certificatului de familie apta pentru adoptie.Dar eram siguri ca totul se va demara din anul care urma sa vina deoarece la aceea data era adoptabila o singura fetita in varsta de 3 ani si noi vroiam baietel.

Alexandru : data presusa a nasterii 20.04.2002

18.12.2002 suntem sunati ca ar fi in spital un baietel fara parinti si daca am vrea sa-l vedem.Se faceau exact 2 ani de cand tatal meu murise si parca de undeva de sus a vegheat asupra noastra si ne-a trimis cel mai frumos cadou in preajma sarbatorilor.

19.12.2004 mergem la intalnirea cu Alexandru-ciudata toata aceasta intalnire intr-o camera de primire din spital, friguroasa si cu niste asistente care incercau efectiv sa ne faca sa renuntam.efectiv cei de acolo erau in stare sa dea copilul oricui ar fi venit cu un buletin numai ca sa scape de el.Urmeaza o noapte de dezbateri si ne hotaram sa-l luam acasa.

20.12.2002 ( zi de vineri) Vizita la domiciliu de asistenta sociala era facuta, dar atat.Urmeaza intocmirea certificatelor medicale , adeverinte de salar,recomandari-totul merge snur si le obtinem pe toate numai nu ne intrebati cum, fara bani doar cu cate un buchet de flori pe ici colo, poate unde deja spiritul Craciunului ii cuprinsese pe toti.Au fost si nervi cu persoane care in loc sa fie la program faceau cumparaturi pentru sarbatori dar le-am gasit pana la urma.

21,22.12.2002 O mica dezmeticire din tot vartejul in care intrasem, semne de intrebare daca facem bine ce facem si cumparaturile pentru Alexandru, hainute si ce ne-a mai trecut si noua prin cap.

23.12.2002 Am intrat in comisie si am obtinut plasament de urgenta deoarece trebuiau sa instituie o masura pentru el ca sa-i faca iesirea din spital.Deoarece nu am avut examenul psihologic nu am obtinut si atestatul de familie apta pentru adoptie dar urma si acesta.La ora 15.00 am iesit din comisie si la 16.00 eram cu Alexandru acasa.

6.01.2003 Obtinerea atestatului de familie apta pentru adoptie.

3.04.2003 Declararea lui Alexandru ca fiind copil adoptabil si incredinatrea in vederea adoptiei noua.

01.06.2003 Definitivarea cererii de adoptie si declararea incuviintarii adoptiei.

Apoi 3 luni juristul a uitat dosarul pe birou si noi tot am asteptat raspunsul de la Comitetul Roman pentru Adoptii.

20.10.2003 Trimterea dosarului la Bucuresti.

si exact la un an 18.12.2003 Hotararea judecatoreasca in vederea adoptiei.

5.11.2004 Ultimul certificat de nastere cu preschimbarea si a prenumelui - acum este al nostru si in acte cu tot si in suflet .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

quote:
Originally posted by Rozi

Doamne-ajuta!, Aissa, sa fie bine de data asta! Nu doar bine, minunat!! Mi se pare insa ca astia de la sect 5 sunt cam inconsecventi: cum adica "daca iti place ti-o dam imediat" si, apoi, "noi nu suntem de acord cu plasamentul"?? Sau a fost invers
Claudia, iti tin punmii sa treci usor peste perioada asta de asteptare, e destul de lunga, dar cred ca daca vei avea fetita acasa nu vei avea prea mult sa te gandesti la asta! Sper sa reusesti sa-ti gasesti timp sa ne povestesti si noua cat de fericiti sunteti!
Flori, va fi bine! Esti o luptatoare si vei avea ce-ti doresti, n-am nici cea mai mica indoala!!
Uf, Liliana, am pus gresit intrebarea, sunt asa zapacita! Deci:

- incredintarea in vederea adoptiei o da DPC-ul de la domiciliul copilului (cat timp este necesara prezenta noastra acolo? se face comisie sau doar directorul da o decizie? Va vrea sa ne vada si pe noi sau intra doar asistenta sociala?)
- incuviintarea adoptiei o da Judecatoria tot de la domiciliul copilului (OU 25/1997, art 15 (1): "Cauzele privitoare la incuviintarea adoptiei se judeca in prima instanta de tribunalul in a carui raza teritoriala se gaseste domiciliul copilului"). Ce inseamna "in prima instanta"? Adica dupa primul termen putem "stramuta" (parca asa se zice) procesul la Bucuresti?

Bafta multa, tuturor!

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

JUDECATA IN FOND nu este primul termen, ci este practic primul proces in care se judeca cauza respectiva si tine pana la luarea unei hotarari definitive de catre judecator (sentinta civila); poate avea mai multe termene; dupa ce se da hotararea, aceasta poate fi atacata cu caile de atac legale in termenele prevazute de lege: apel, recurs, etc pe care le poti face la alte instante. Stramutarea pricinii este posibila si pe parcursul judecatii in fond (adica in prima instanta) dar numai pentru motivele stabilite expres de lege.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Anca,nascuta pe 1 mai 2003.
-am depus dosarul pentru atestat pe 16 decembrie 2003(luat in studiu abia dupa 6 ianuarie 2004,pentru ca deja cei de la dpc se pregateau de vacanta);
-pe 23 ianuarie 2004 am obtinut atestatul;
-pe 29 ianuarie 2004 am obtinut incredintarea in vederea adoptiei si in aceeasi zi am luat-o pe Anca acasa;
-pe 10 iunie am definitivat adoptia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Am fost si ne-am vazut fetita. I-am dat-o si lui tati in brate ca ii cam e frica si trebuie sa se obisnuiasca. Am gasit-o, in sfarsit, treaza si i-am mai facut niste poze pe care ma chinui acum sa le bag in album.
Rozi, mult succes maine si astept sa imi spui cum a fost.
Flory, Mimsi, la fel, succes si voua, sper sa va gasiti repede puiutii.
Mi se pare foarte buna ideea fetelor de a face un "calendar" al adoptiei. Mi-am scos si eu listuta de date, dar mai am un pic pana o sa am fetita acasa si apoi voi putea pune si etapele mele.
Va pup pe toate!

Alexandra

Cristina, sper o viitoare mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Iata si datele noastre :
10 mai am fost sa ma interesez la DPC ce documente imi trebuiesc
9 iunie comisia apoi 16 iunie atestatul
26 iunie vizita la fundatie
7 septembrie ne-au anuntat ca au un copil
14 septembrie prima intalnire
6 octombrie - incredintare in vederea adoptiei si sosirea acasa

Acum o intrebare pentru fetele cu experienta :
-dupa ce trec cele trei luni care sunt pasii ?

"- incuviintarea adoptiei o da Judecatoria tot de la domiciliul copilului (OU 25/1997, art 15 (1): "Cauzele privitoare la incuviintarea adoptiei se judeca in prima instanta de tribunalul in a carui raza teritoriala se gaseste domiciliul copilului"). "
Deci eu va trebui sa merg in acel oras de unde am luat-o pe Otilia ?





carmen
http://pg.photos.yahoo.com/ph/serban_grigoras/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Fetelor, stiu ca sunt datoare cu mai multe raspunsuri, dar sunt in mare graba si nu am timp acum.

Vreau sa va intreb: voi ati lua un copil a carui mama are 40 de ani (sau peste, nu stiu)? Ma simt cam nehotarata... nelinistita... si maine ma duc sa vad copilul!



"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Rozi, oricum avem ezitari fiecare, fie ca recunoastem fie ca nu.
Parca mai era cineva pe aici (Oana mm daca tin bine minte) al carei copilas era dintr-o mama mai...trecuta. Acum iti pun o intrebare, desi nu stiu cati ani ai. Daca la 40 de ani vei ramane insarcinata ce vei face? Eu cred ca as pastra copilul, mai ales ca exista posibilitatea sa fie un geniu...
Numai dupa ce il vei vedea poti lua o hotarare. Eu zic sa nu pleci maine cu ideea asta in cap. Intai mergi sa il vezi si apoi sa iti pui probleme. Cati ani are de fapt mama? Mult peste 40? Si poti intreba si un medic neonatolog sau pediatru, nu stiu care te-ar putea lamuri mai bine.
Succes!

Alexandra

Cristina, sper o viitoare mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna,

dar ce ai fi facut daca erai in situatia noastra unde nu se stiu parintii.Putea mosteni nu stiu cate boli si cine stie cate alte probleme mai se pot pune.Dar efectiv noi l-am luat dupa un examen sumar si diagnostic pus de un medic din spital ca este clinic sanatos.Poate am riscat mai mult sau mai putin dar totul este in regula si suntem cei mai fericiti parinti.
Cred ca trebuie sa faci asa cum simti tu si cum iti dicteaza pe moment inima.
Succes!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Rozi - mama lui Eric avea 45 de ani!!!!!!!!!!!!!
Nu am avut nici un dubiu in ceea ce il priveste!!!

Oana Melinte-Moraru
http://www.lamaze.ro
http://community.webshots.com/user/oana_mm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

Rozi, bafta multa maine cu baietelul. Iti tin pumnisorii stransi si stai linistita totul va fi bine.

Eu am mari emotii maine intram la comisie pentru atestat. Sper sa nu fie prea greu. Am vorbit si cu asistenta pentru cele doua fetite si le vom vedea joi si vineri.

Sper sa ajungem si noi la ziua in care vom putea inregistra in calendarul vostru numele sufletelului care ne va lumina casa.

Va pup,
Flory

Mergi la inceput