VACCIN-CLASA I

VACCIN-CLASA I | Autor: bia

Link direct la acest mesaj

Fetelor,ce sa fac?Cand s-a facut vaccinarea copiilor,Bianca si inca vreo 3 colegi din clasa ei,erau bolnaviori si luau antibiotic;pe ei nu i-au vaccinat.A trecut de atunci ceva timp,sa fie 3 saptamani si desi am tot insistat cu intrebari la cabinetul medical al scolii,ni se spune ca au ramas putini copii nevaccinati si flaconul de vaccin este mai mare si daca ar vaccina copiii ramasi,ar ramane o cantitate de vaccin care ar trebui aruncata si desigur nu sunt de acord cu asta.Eu ce pot sa fac?Cand s-a facut vaccinarea,au promis ca vor reveni pentru a vaccina si copiii ramasi fara vaccin.In total sunt cam 10 copii de la toate clasele,dar tot sunt prea putini.Banuiesc ca asistenta cu care mama a luat legatura asteapta si ea ceva,caci o tot amana de pe o saptamana pe alta.Daca nu se poate face nimic,de ce lasa totusi impresia ca, poate saptamana viitoare?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns acinorev spune:

nici baiatul meu nu a prins vaccinarea odata cu colegii lui. cand am intrebat la cabinet mi-au spus ca mai au inca o scoala arondata si poate le ramane vaccin de acolo. dupa ce au facut vaccinarile si acolo, au spus ca le-a ramas un flacon intreg si il vor vaccina pe al meu copil dupa care il vor arunca. deci, vor desface un flacon doar pentru un copil.
sigur asteapta ceva doamna cu pricina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia spune:

Intrebarea ar fi,cade sau nu,in obligatia scolii sa vaccineze toti copii?Ma scoate din sarite ideea ca mi se forteaza mana,o sa spuneti ca am innebunit,dar prefer sa cumpar vaccinul de la farmacie (si ma costa mai mult),sa il fac in particular,decat sa-i dau ceva asteia,care cu atata nerusinare cere de la obraz.Poate mai sunt parinti care au trecut prin aceeasi situatie si imi spun si mie cum au procedat.Acinorev,sa inteleg ca tu ai dat ceva asistentei ca sa-i faca vaccinul?Si l-a facut pana la urma?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia spune:

Unde as putea sa-i fac o reclamatie doctoritei de la scoala copilului?Desi cand s-a facut vaccinarea s-a promis ca se va reveni pentru a vaccina si restul copiilor,acum ni se spune ca s-a terminat campania de vaccinare si ridica din umeri.Nu am de gand sa-i dau nimic,dar vreau s-o reclam pe nesimtita asta.Acum am vorbit cu mama si mi-a spus ca-i venea sa planga,in ce hal a umilit-o aceasta doctora.Dumnezeule,pe astia nu-i mai vede nimeni?Cum pot sa fie atat de mizerabili?E clara treaba,numai ca nu i-a cerut de la obraz,dar a lasat sa se inteleaga ca ....chiar asa sa profiti de pe urma faptului ca erau bolnavi si nu li se putea face atunci vaccinul?Vad ca nu s-au confruntat prea multi cu acest gen de problema,dar poate stiti unde as putea sa o reclam pe asa zisa ,,doctor de copii,,?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

bia, fa i vaccinul la policlinica, la medicul de familie

reclamatie, cred ca la minsiterul sanatatii.. ori al educatiei..

stii ca la noi i a vaccinat chiar si pe cei care aveau interdictie de la medicul de familie (cei ce fusesera bolnavi de scarlatina, asa cum a fost si cazul Theei)..

cit priveste explicatia doctoritei mi se pare puerila.. apai daca era sa le faca atunci, la gramada, nu tot raminea ser?

http://community.webshots.com/user/tora97

"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia spune:

Ba da,Tora,bineinteles ca ramanea ser,astia ne cred niste tampiti cand ne dau asemenea explicatii;vaccinul s-a facut pana la urma,insa in urma reclamatiei pe care am facut-o,in doua zile dupa reclamatie,le-a si facut vaccinul la scoala,insa cu scandal sau incercari de intimidare,sa zicem.Acum cand imi amintesc ma apuca iar nervii...cand am facut reclamatia,mi-am dat numele desigur,n-aveam de ce sa ascund asta,insa se pare ca de la Directia de Sanatate Publica,s-a comunicat cine a facut reclamatia,iar in ziua vaccinului,anuntat la o data anume,mama a fost sunata acasa si chemata la scoala la cabinet.Fii-mea a ramas ultima pentru a se face ,,investigatii,, de catre d-na doctor;se duce mama la scoala(mama care ste bolnava,operata de cancer la san in 2001,spun asta pentru ca nu trebuia supusa acelui interogatoriu )si in timp ce asistenta-i facea injectia,doctora o ia la intrebari ca mi-ati facut reclamatie,ca cine vrea sa-mi faca mie rau si asa mai departe.Si ca sa fie tacamul complet a pus-o sa jure ca nu a facut ea reclamatia.Mama nu stia ce am facut eu,pe unde am facut eu cerceatri cu privire la vaccin.Mie nu mi-a venit sa cred,ea in culpa,ea cu gura mare.Pentru mama,(care m-a rugat),am renuntat a merge la scoala si a purta discutia cu doctorita,insa daca se mai repeta vreo figura de genul asta,vai mama ei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

imi pare rau bia... mama ta procedeaza precum al meu sot, care nu ma lasa sa merg la sedinta la Thea... nici macar cu el
spune ca: daca te apuci pe acolo sa ti dai drumul la gura, va tb sa te sustin si va iesi o nebunie in toata regula
daca te las sa mergi singura, la fel... ai sa sari cu gura, iti vei face tie rau, iar eu voi sta acasa cu inima cit un purice...

desi, bia, asa m as infige in gitul loooorrr!!! ca astia nu stiu decit de frica...

http://community.webshots.com/user/tora97

"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

eu i-am facut baiatului meu vaccinurile lapoliclinica. pentru ca, dr lui mi-a recomandat sa-i cumpar un alt vaccin in loc de trimovax (oreion, rujeola, rubeola) si deci il faceam pe al nostru si nu pe cel pe care-l dadea ministerul, l-am dus la policlinica unde i l-a facut si DT si a completat el in fisa si mi-a dat adeverinta pe care am dus-o la scoala. e adevarat ca se fac in campanii scolare dar daca vorbesti cu medicul copilului se rezolva. iar mai important este sa faca copilul vaccin decat sa te certi cu dr scolii cu care oricum nu o scoti la capat si cu care in mod normal nu mai ai nici o treaba de acum in colo.

Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
http://community.webshots.com/user/vanessaionescu

Mergi la inceput