Se citesc mesajele PRIVATE?

Se citesc mesajele PRIVATE? | Autor: adrianangi

Link direct la acest mesaj

Am si eu o nelamurire. Catre moderatori: cititi PM -urile pe care ni le trimitem intre noi si le CENZURATI? Pai atunci, pentru ce mai sunt mesaje PRIVATE, zau asa...
Va dau un exemplu: de doua zile, cineva de pe forum se chinuie sa-mi trimita adresa unui magazin virtual unde se gasesc saci de dormit. De 2 zile primesc acelasi mesaj: "Adriana, se numeste: reclama".
Imi explicati si mie, va rog, ce se intimpla?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SimonaR spune:

Nu stiu daca PM-urile se citesc sau nu, stiu doar ca exista posibilitatea ca mesajul pe care il primesti sa fie unul automat, generat de software atunci cind intilneste o adresa http care face parte dintr-o lista de adrese definite ca fiind "reclame".
Oricum, adresele respective nu pot fi postate nici pe forum, nu numai in PM-uri, daca te linisteste cu ceva chestia asta.
Se si poate verifica acest lucru scriind adresa respectiva gresit, de exemplu cu spatii (blank) introduse intentionat dupa punctele (.) din adresa. In felul acesta un motor de cautare nu va mai asocia textul respectiv cu o adresa http, dar nici adresa respectiva nu va mai putea fi accesata decit daca o corectezi. Daca ti se pare prea complicat ce iti povestesc eu aici, trimite-mi un PM , sa-ti explic mai in amanunt. Si daca nu-ti raspund rapid, nu te speria, inseamna ca n-am avut timp, nu ca cineva mi-ar fi sters PM-ul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikomiko spune:

lol...

Incearca direct pe mail... e cel mai sigur.

_
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
www.unet.univie.ac.at/~a0307778

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

adriana - sa iti explic:

exista o serie de nume de magazine si site-uri - a caror nume se skimba automat in cuvintul 'reclama'
- asta pentru ca orice reclama se plateste si nu vrem sa folosim site=ul sau mesageria privata pe post de instrumente de reclama. exista o serie de membrii ai forumului care se inregistreaza doar pentru a trimite mesaje de atragere catre alte forumuri. acestia se numesc: troli virotici.

Poti sa incerci sa vezi cum functioneaza acest lucru si in mesajele de pe forum.

Mesajele private sunt absolut private si nu exista posibilitatea de a fi citite de moderatori si nici de admini.





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

quote:
Originally posted by SimonaR

Nu stiu daca PM-urile se citesc sau nu, stiu doar ca exista posibilitatea ca mesajul pe care il primesti sa fie unul automat, generat de software atunci cind intilneste o adresa http care face parte dintr-o lista de adrese definite ca fiind "reclame".
Oricum, adresele respective nu pot fi postate nici pe forum, nu numai in PM-uri, daca te linisteste cu ceva chestia asta.
Se si poate verifica acest lucru scriind adresa respectiva gresit, de exemplu cu spatii (blank) introduse intentionat dupa punctele (.) din adresa. In felul acesta un motor de cautare nu va mai asocia textul respectiv cu o adresa http, dar nici adresa respectiva nu va mai putea fi accesata decit daca o corectezi. Daca ti se pare prea complicat ce iti povestesc eu aici, trimite-mi un PM , sa-ti explic mai in amanunt. Si daca nu-ti raspund rapid, nu te speria, inseamna ca n-am avut timp, nu ca cineva mi-ar fi sters PM-ul...



Nu Simona, nu mi se pare complicata explicatia ta. M-am gindit si eu la asta. Dar PM-urile ar fi trebuit, ma gindesc eu, sarite din filtru. Ca, uneori, tocmai de aceea le folosim, ca sa evitam reclama mascata de pe forum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

quote:
Originally posted by desprecopii

adriana - sa iti explic:

exista o serie de nume de magazine si site-uri - a caror nume se skimba automat in cuvintul 'reclama'

poti sa incerci sa vezi cum functioneaza acest lucru si in mesajele de pe forum.

Mesajele private sunt absolut private si nu exista posibilitatea de a fi citite de moderatori si nici de admini.





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.



Am inteles! Dar, ca sa ne trimitem intre noi adrese de pe Internet, alea hapaite de cuvintul reclama, am putea folosi macar e-mailul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

adriana - evident!



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

daca intereseaza pe cineva: nu mi se pare corect. De aia e mesaj privat, ca sa fie privat. Ce scriu eu sau ce primesc, ma priveste.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

si ce parere ai de trolii care trimit mesaje private la cite 1 mie de membri privati ca sa ii cheme pe forumul lor?
- stii ca asta ingreuneaza activitatea forumului?



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m34 spune:

Cei care se ocupa cu reclame de tot felul si-au pus la punct mecanisme de culegere a adreselor de email de te miri unde. Cred ca nu exista utilizator care sa nu fi fost tinta unor mesaje de reclame de tot felul, care pana la urma sunt mesaje spam.
Din cauza asta eu a trebuit sa renunt la o adresa de email, pe care o stiau toti prietenii Desi am incercat tot felul de metode, nu ma reusit sa scap de spam si ajunsesem le cateva zeci de mesaje pe zi...
Dupa cum am vazut cu totii, este foarte usor sa te inscri pe DC, apoi sa ai acces la PM si info despre ceilalti membri, sa le trimiti mesaje. Eu cred ca, daca ar fi lasati, indivizii astia ar trimite reclame foarte multe si aici, la toata lumea, pana sa fie inchise conturile respective.
In concluzie eu vad in aceste filtre o masura de protectie a membrilor si a serverului, desi uneori poate ne obstructioneaza si info utile, cum s-a intamplat cu adrianangi. Dar se pot transmite info respective pe email, cum s-a sugerat tot la acest subiect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by desprecopii

si ce parere ai de trolii care trimit mesaje private la cite 1 mie de membri privati ca sa ii cheme pe forumul lor?
- stii ca asta ingreuneaza activitatea forumului?



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.



Multumesc pt tonul "amabil". Raman la parerea mea.

Cristina

Mergi la inceput