cat de repede le creste piciorul dupa1an?

cat de repede le creste piciorul dupa1an? | Autor: ginad

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici, poate ma ajutati. I-am cumparat lui Luca (1 an si 5 luni) niste ghetute de iarna, imblanite, numarul 22 si-i sunt foarte putin mari, adica tocmai bune acum. Si blanita cred ca "mananca" un numar. Le creste repede piciorul dupa 1 an jumate? Sa iau mai mari cu un numar? Cat poarta bebeii vostri?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claza spune:

Draga Ginad,
Ilincai mele i-a crescut piciorul cu un numar pe anotimp!
Eu inca n-am cunoscut copil sub 4 ani care sa poarte aceleasi incaltari de la un an la altul... Nici sa le cumperi mult prea mari nu e o solutie, mai ales acum cand inca nu merg prea bine - cred ca le poate afecta mersul.
Strategia mea este sa-i cumpar mai multe perechi de incaltari nu prea costisitoare - cate una/doua perechi noi de cate ori observ ca vechile incaltari o deranjeaza. Asa am ajuns sa fim mandrii posesori ai unei adevarate colectii de pantofiori/sandalute/ghetute de toate marimile


Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce-ti faci alte planuri.

iaca si noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Cred ca poti sa ii iei un nr mai mare, sa ai daca ii creste piciorul...
David are piciorusul destul de lung si ii creste in reprize, adica o luna pare ca e la fel si luna urmatoare nu ii mai vine nimic.
Eu ii cumpar incaltaminte in functie de anotimp, e vara, ma duc, probez cu el sandalute, toamna pantofi...etc. Nu cumpar dinainte pentru iarna pentru ca nu stiu cat va purta atunci.

Sinzi si David
Poze NOI-NOUTE cu David la 20luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilic spune:

Masura 22 corespunde varstei de 12-18 luni si 14cm.Pentru 18-24 de luni si 15 cm este masura 23.Desigur ca e relativ.Fica-mea are 23 de luni si poarta 22.Oricum incearca-le cu ciorapi grosi si vezi daca-ti mai incape degetul in spatele calcaiului.
Claza are dreptate.Nici noi nu folosim un pantof de la un an la altul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginad spune:

Nici eu nu vreau sa-i vina iarna urmatoare..problema e sa-i vina bine la sfarsitul acestei ierni. Pana in martie, mai sunt 5 luni si nu stiu cat le mai creste piciorul acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vlada spune:

Si eu cred ca ai putea sa ii iei cu un numar mai mare...Nu stiu daca l-ai probat si cu o sosetuta mai groasa,flausata,dar stiu ca e bine sa fie putin mai mari.

Andreea si Vlad
http://community.webshots.com/user/vladstefan2.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

Chiar ma gandeam si eu la asta zilele trecute....Mayei(1an si 3 luni) ii creste (sau i-a crescut pana acum)piciorusul foarte repede....la inceputul verii i-am luat sandalutze marimea 19..iar acum in septembrie deja i-am luat pantofiori 22....ii sunt putin mari dar cu o soseta groasa nu-i mai intra piciorusul.
Problema este ca acum trebuie sa-i cumpar ghete de iarna si nu stiu cat sa-i iau....ca blanitza sigur face cat un nr...plus ca trebuie sa-i pun soseta mai groasa....asta ar insemna sa-i iau 24....pai ar arata ca motanul incaltat....


Carmen si bb Maya Alexia
http://www.community.webshots.com/user/carmenmaya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Eu anul trecut lui Patrick i-am cumparat 2 perechi pe perioada de iarna; cam la 3 luni a schimbat nr., primii i-au venit cam pina la craciun din sept.-oct.(20) si din ianuarie pina in mart.-aprilie urmatorul nr.(21) Nu cred sa reusesti 6 luni cu o pereche. Si prea mari sa cada cu ei, e clar ca nu poti sa-i cumperi. Oricum totul e relativ, trebuie sa vezi ce si cum, Patrick acum la 2 ani si 4 luni poarta 23. Faza cu inca o soseta, eu la Patrick n-am putut s-o aplic, ii transpira piciorul de groaza, in afara de ciorapul cu chilot iarna, nici vorba de sosete peste in ghetute imblanite.
toate cele bune
narcisa x Patrick 29.06.2002 Vivien 27.01.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Eu nu cred c ablanita din ghetute face "mananca" un numar. Daca sunt 22 si au blanita, sunt pt copii ce poarta 22.

Noi avem un an si nu prea stiu cat poarta. I-am luat si 19 si 20. Ne chinuim sa bagam piciorusele in ei, ca suntem balerini si tinem varfurile intinse. Dar odata intrat piciorul, cred ca mai ramane loc.

Ancuta & Martijn, (24.10.2003)


http://community.webshots.com/user/Busch_family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

ba da, blanita maninca intr-adevar un numar. Baiatul meu poarta 19 la ghetute, iar cizme i-am luat 21 si chiar si asa abia ii incape piciorul cu soseta cu tot.


http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu ce sa mai zic... se pare ca traim pe picior mare...

La 1 an si 9 luni i-am luat cizmulite imblanite nr.25 si ii sunt fixe doar cu dresul. Sper sa le putem utiliza macar pana la Craciun. Din primavara am iesit cu ghetute 22.

Mergi la inceput