usturime genitala

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

ruxmax, chiar daca tu ai facut tratament si ai scapat de candida, si sotul tau nu a facut tratament, inseamna ca nu ai scapat cu adevarat. barbatul poate fi purtator, asimptomatic. tu scapi, el ti'o da inapoi, si tot asa. ca la ping-pong.
poate ar trebui sa faceti amandoi un tratament complet ( e foarte important sa nu intrerupi tratamentul dupa disparitia simptomelor ). apoi nu cred ca veti mai avea probleme.
multa sanatate.

cu drag,

roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaN spune:

Da, da neaparat si sotul, ca altfel degeaba te tratezi tu. Chiar daca el nu are nimicutza, e purtator.
Multa sanatate
Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Midori spune:

Azi am fost la dr la consultatie.
Nu l-am nimerit pe al meu care parleste engleza,
ci un mos cu fixatiile lui.

Mi-a luat cultura si apoi mi-a zis sa mai vin si maine daca e
f rau, ca parca eu ma dusesem de bine.
Ca rezultatul vine intr-o saptamana dar maine ar
citi ceva din el, ca sunt trei grupe de paraziti bla bla.

Nu m-am lasat si m-a pasat la asistenta sa-mi explice ea.
I-am zis ca am inteles ce a zis dar eu nu mai vin inca o zi ca n-am cu cine lasa copilul (n=aveam chef s-o tarasc cu mine langa scaunul ginecologic. Yeah! (mamele japoneze asa fac)
Pana la urma din vorba in vorba i-a venit uneia ideea si s-a dus la laborator si a zis
ca s-a rezolvat si mi-a dat medicamentele.

Printre altele mi-a zis sa nu ma spal cu sapun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

midori, eu cand am avut probleme au fost exclusiv de la sapun. orice tip de sapun solid. nu stiu daca a fost din cauza pH-ului sau alergie la agentii de brichetare, dar oricum am facut urat de tot. acu' folosesc doar gel intim sau incel mai rau caz gel de dus. si nici nu am mai avut probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scumpilici spune:

Fetelor intai trebuie facut un examen ginecologic la un laborator de incredere. Si eu credeam ca am candida, insa la analize nu a iesit, si totusi aveam usturimi. Poate fi si o infectie urinara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RELY27 spune:

Fetelor eu chiar acum cateva sapt am fost la ginecolog tot pt candida si am primit urmatoarea explicatie: candida o are toate femeile, se trateaza si poate iar reaparea oricand.Ginecologul mi-a zis ca nu e necesar sa faca si sotul tratament pt ca nu e venerica.Candida zicea ginecologul meu ca recidiveaza pt ca depinde de multi factori, chiar si diferentele de temperatura, antibioticele in special etc.Deci mergeti la medic sa vedeti exact daca e candida sau nu.Doar analiza poate spune exact ce e si cum se trateaza.

Rely si Richi
http://pg.photos.yahoo.com/ph/aureliapopoviciu/album?.dir=/e3f2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

Sa mai zic si eu din ce mai stiu de la dr. meu( ultima candida am facut-o in 1998).
1.Nu faceti tratamente dupa ureche ci numai in urma unei analize de secretie.
2. Candidele pot aparea dintr n motive, inclusiv fond imunitar scazut.
3. Unguentele sunt crima curata.
4. in cele mai multe cazuri tratamentul este dublu, adica nu prea exista candida fara infectie urinara, asa ca trebuie sa faceti tratamente concomitent pentru candida si infectie.
5. Nu se foloseste in igiena intima sapunul ci numai detergentul intim.
6. Din cauza pctului 4 de cele mai multe ori tratamentul se urmeaza si de catre partener. Unguentele, de regula, sunt destinate acestora.

Bibi si David (08.07.2003)
http://community.webshots.com/user/bgoran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Midori spune:

Alexa,
si eu aceasta suspiciune ca ar fi sapunul (am folosit gelul de dus al
sotzului meu, ca se terminase al meu), era mai bazic.

Ah! si mai am o suspiciune, hartia igienica.
Am folosit una care nu obisnuiam s-o cumpar,
din hartie reciclata,
am zis ca arata bine si e OK!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RUXMAX spune:

Deci fetelor, nu m-ati inteles: nu mai am candida si nu de la ea am usturimi! oricum Plant Intim e ardei rosu pt ...ma intelegeti!
Poate ovule? dar nu stiu cum se cheama, sa fie asa : cicatrizante, calmante , cum sa le zic, sa te unga acolo!
Ruxmax

Mergi la inceput