Sfat va rog - asigurare studii copil !

Sfat va rog - asigurare studii copil ! | Autor: Jeff

Link direct la acest mesaj


Salutare tuturor !

Va rog mult sa-mi spuneti daca stiti, daca ati facut deja asigurare de studii pentru copil, care societate de asigurari este cea mai puternica pe piata, care ofera cele mai multe garantii, care este cea mai putin riscanta dpdv al unei asemenea investitii.

Fetita mea are 3 ani jumatate si ar cam fi timpul sa o asigur pentru viitor.

Va rog ajutati-ma cu un sfat, cu o sugestie, cu orice. Vreau o companie puternica care da dovada de stabilitate si eventual de back ground din afara tarii si de la care sa ma astept la mai putine riscuri de insolventa.

Cu multumiri,
Melania & Anna-Luciana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

nu stiu cat de buna e dar noi i-am facut fetitei o astfel de asigurare la ING.

Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mironna spune:

Am inteles ca AVIVA ar fi cea mai buna in asigurarile pentru copii.

Mirona si BB Andrada (20.03.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina-alina spune:

si eu tot la ING am facut!
cred ca este cea care corespunde cel mai bine la toate 'cerintele' tale!
va pupacim cu drag,
Andreea si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Tot la ING avem si noi.


Ruxi si Clara pisicuta, 19 aug 2002
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Eu cred ca oricare dintre cele mari (ING, AIG, etc.) este cam la fel de buna sau de putin buna... La urma urmei te angajezi pe termen foarte lung, teoretic ei folosesc banii in investitii sigure, dar de fapt nu ai de unde sa stii ce va fi peste 20 de ani. Noi am facut la AIG, dam 9 mil/an si teoretic la 21 de ani va avea undeva intre 350-450 de milioane. Suna foarte bine, dar totul este estimativ...

Dana si Stefania (27.06.2003)
-----------------------------------------------------
"Life has more imagination than we carry in our dreams".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana Sora spune:

M-am intersat si eu si cred ca la AIG sau AVIVA sunt cele mai bune oferte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yaky spune:

Eu am la Nederlanden, platesc pentru cel mare ( acum are 15 ani) de 7 ani, in 3 ani gata. Pentru fetita am platit de cand avea 4 ani.
Dupa ce criterii apreciati ca e buna sau nu o astfel de asigurare?
Ce am facut eu pentru copii este asa: platesc ratele dar daca mor ( bat in lemn) preia Nederlanden plata ratelor, deci copilul are renta oricum, cei 5 ani dupa ce implineste 18 ani.

yaky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Noi am facut asigurare pt.copii MAJOR(cred ca asa se cheama)baietelului nostru(are 2 ani jumate)la ING Nederlanden.Platim 1.560.000 lei pe trimestru.Am facut asigurarea de cand avea 1 an.In aceasta asigurare e inclusa si asigurare de sanatate a sotului,in caz de spitalizare sau de interventie chirurgicala primeste o anumita suma de bani.

Alina & Dragos (2,5 ani)
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

quote:
Originally posted by yaky

Eu am la Nederlanden, platesc pentru cel mare ( acum are 15 ani) de 7 ani, in 3 ani gata. Pentru fetita am platit de cand avea 4 ani.
Dupa ce criterii apreciati ca e buna sau nu o astfel de asigurare?
Ce am facut eu pentru copii este asa: platesc ratele dar daca mor ( bat in lemn) preia Nederlanden plata ratelor, deci copilul are renta oricum, cei 5 ani dupa ce implineste 18 ani.

yaky



Apreciere: fiecare comp.de asigurari (depinzand de cat de mare e...) poate plati o anumita suma drept despagubire, iar cresterea anuala a politei este tot in functie de puterea companiei...
Toate companiile de asigurari mari ofera protectia de care zici tu (se cheama exonerare de la plata politei) adica daca se intampla ceva cu tine, detinatorul politei, fie ca decedezi sau pur si sumplu din motive obiective (somaj) nu poti achita ratele, compania de asigurari preia plata ratelor. Acest lucru se plateste in plus.

Final, cele mai bune companii sunt cele care ofera suma asigurata cea mai mare (adica polita finala), cea mai mare crestere (beneficiul care se adauga anual la suma asigurata) si este o companie sigura (adica e mare, are picioare solide si e reasigurata cat mai bine...ca sa nu dea faliment...)

Prospectarea pietii se face astfel:
1.Se ia o suma asigurata fixa (sa zicem 500 mil lei) si se intreaba la toate comp.de asig. cat se plateste pe luna/trimestru/semestru/an pentru suma respectiva
2.Se ia suma pe care o puteti plati pe luna si se merge la toate comp.de asigurari si se intreaba ce suma asigurata rezulta...

Atentie: la polita principala se adauga de obicei si clauze, care se platesc suplimentar (asig.medicala pt.copil, clauza de protectie-de care vb.mai sus yaky-, asig.med.pentru titularul politei-daca titular e parintele-, suma asig.in caz de deces al titularului-tot daca e parintele-, etc. deci cand faceti prospectarea pietei intrebati de ac.clauze (eventual intrebati uniform aceleasi clauze la toate comp.de asigurari)

Eu am facut asta cand bebelina avea 1 luna si dupa vre-o 2 de gandire am ales AIG.

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput