Vaaai, sanii mei....

Vaaai, sanii mei.... | Autor: Tamara

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor! Va intreb: vergeturile apar si pe sani? Mi-au aparut ca niste dungulite vinetii in jurul aureolelor ambilor sani... Nu stiu daca sunt vase capilare sparte sau vergeturi. Nu am sanii prea mari, dar erau micuti si tari. Acum s-au marit ceva-ceva, nu foarte spectaculos... Mai cresc? Am abia 22 de saptamani si gemeni in burtica..
Multumesc pentru raspunsuri
Tamara si bebeii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaesn spune:

Da, vergeturile apar si pe sani. Si mai cresc. Cat de mult variaza de la persoana la persoana...



Oana si bb Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

eu sunt insarcinata in 27 de saptamani si intr-adevar sanii cresc destul de mult.inainte de sarcina erau niste "chestii" acolo, acum sunt mari si frumosi:)...si au inceput sa faca cate 1-2 picaturi de laptic (colostru) pe zi.:)
Slava Domnului, de vergituri nu am avut parte pana acum, nici pe sani, nici pe coapse, dar am grija zilnic sa preintampin aparitia lor. in timpul dusului ma frec pe sani, coapse, burtica cu o perie moale, pana se inroseste pielea (fara sa usture) si ma dau cu crema de cel putin 2 ori/zi. mi-am luat o crema de la avon (cu lipozomi) pe care o amestec cu alifie de galbelnele si cu alifie cu propolis si ulei de masline. pana acum nu am facut nici macar o dungulita...
pe sani ma mai dau cu Nutrilift de la L'Oreal (mai rar...costa:).
incearca si tu, poate vei avea rezultate bune.

ariel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Vergeturile apar dupa sarcina si nu inainte oricum...dar daca ai grija sa te ungi cu creme si sa-ti faci masaj s-ar putea sa scapi...eu am avut noroc....Bafta !

Cristina & Yasmine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Mie nu mi-a aparut nici o vergetura dupa sarcina, toate au aparut inainte de a naste, mai ales in ultimele 2 luni. Si pe sani si pe solduri, picioare, peste tot. Eu mai am rabdare, cica trec... cu timpul...

Un an nou fericit!
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia spune:

Eu m-am umplut de vergeturi in timpul sarcinii, mai ales in ultimele doua luni.
Tamara, nu vreau sa te dezamagesc dar mie mi s-au facut niste imense linii rosii pana la sfarsitul sarcinii.Am dat cu creme (tot felul de creme) ca sa nu am mustrari de constinta si tot au aparut si evoluat cum au vrut ele.
Chiar si acum dupa 2 1/2 luni de la nastere s-au mai albit dar nu foarte mult.De mentionat ca la mine nu au aparut pe sani, dar pe abdomen si coapse cat se poate.
Sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea spune:

Tamara, si mie mi-au aparut exact la fel, niste dungulite vinetii. Acum, la trei luni dupa nastere, s-au mai estompat si sunt rozalii. Din cate am inteles eu se vor face sidefii si asa vor ramane, nu vor disparea de tot.

Andreea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Mie mi-au aparut prin sapt. 25 de sarcina, si acum, la 5 luni dupa nastere nici nu se mai cunosc!!! Am dat cu milioane de creme. N-ai ce sa le faci!!

Catalina+Andrei(bb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariailin spune:

Vergeturile au o viata a lor proprie. Nu le poti opri indiferent cu cate creme iti dai si indiferent ce ar zice producatorii lor. Cu specificatia ca brunetele sunt mult mai putin expuse la ele. Asa ca daca esti blonda si iei mult in greutate sa te astepti si la altele (pe solduri, pe burta). Nu te necaji ca se estompeaza in timp. Eu am cu gramada da' m-am obisnuit cu ideea ca n-am ce le face, de fapt sunt un fel de urme de razboi cu care ma mandresc (nu ca mi-a fost usor).

Maria&Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

Vergeturile apar dupa nastere din cite stiu eu.Iar asa zisele vergeturi vineti ,asta inseamna ca ai lapte .Dispar cu timpul dupa nastere.

Tiara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Vergeturile mele au fost vinetii in timpul sarcinii, iar in timp s-au albit. Am cateva pe sani si pe coapse, insa nu sunt foarte pronuntate. Eu am avut sani mici, in timpul sarcinii si al alaptarii au crescut mult, iar dupa intarcare s-au micsorat vizibil, n-au ajuns la forma initiala, dar mi-ar fi placut sa ramana mai mari. Asta e, poate din cauza ca n-am alaptat decat 5 luni...

Mergi la inceput