M-am hotarat... adoptie(partea a 5-a)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Multumesc Irina pentru cuvintele spuse, dar nu toata lumea e de acord sa spui ce simti asa ca o sa vorbesc de acum incolo mai pe scurt sau nu voi mai da asa multe detalii ca sa nu mai deranjez.
Asa cum am mai spus, in momentul in care am luat hotararea de a adopta am stiut ca imi asum niste riscuri, dar asta nu inseamna ca daca aflu de o anumita problema pot sa ma arunc cu capul inainte indiferent de ce va urma. Daca nu as fi aflat nimic acum aveam cererea depusa, iar daca am fi aflat inainte de a-l vizita pe Alex nu mergeam la el de loc. Asta e, oi fi eu mai lasa ca altii, dar asta nu inseamna ca sunt un om mai rau... Cel putin asa cred eu.
Din pacate datele noi pe care le-am aflat azi nu prea ma ajuta, de fapt chiar ma ingrijoreaza un pic. Cred ca e mai bine sa nu stii prea multe, dar asta e, daca am aflat ceva, acum trebuie sa stiu totul, sau cat mai mult.


Cristina, din ce in ce mai dezamagita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Rozi vorbeste cu asistenta ta sociala. Noi am primit o copie completa dupa dosarul pentru atestat care a trebuit depusa la dpc-ul de unde l-am luat pe Eric. Atunci veti putea citi si evaluarile. Eu i-am spus pur si simplu psiholoagei ca mi-ar place sa le vad pentru ca ma interesa subiectul si mi-a spus sa ii spun asistentei sa mi-l arate. Doar de curiozitate!! Mi se pare normal ca atunci cand trec printr-o examinare sa ii cunosc rezultatul.
In ceea ce priveste dosarul lui Eric ... am mers la DPC unde erau si el si inca o fetita mai mititica. Am citit dosarele medicale ale amandorura fara probleme. Si mi-am tras singura concluziile chiar atunci pe loc. La DPC, dupa ce ne-am hotarat pentru Eric, ni s-a aratat dosarul intocmit de asistentii sociali. Dar tot a fost totul deschis si la vedere pentru ca inca nu il vizitasem decat o singura data si ne puteam razgandi in orice moment.
Aissa - DPC-urile pot avea interese ascunse. Este posibil ca intr-adevar mama sa fie bine-merci, dar din moment ce a fost DECAZUTA DIN DREPTURI - este ceva putred in Danemarca. De ce s-a luat o astfel de masura? Asta cred eu ca ar trebui tu sa afli. Daca ar fi fost semnat consimtamantul de adoptie ar fi fost simplu si chiar nu ar fi meritat sa te stresezi prea tare. Noi am stiut despre mama lui Eric doar ca are 45 de ani (o varsta care poate pe multi i-ar fi pus sa isi puna semne de intrebare cu privire la viitoarea sanatate a copilului), ca PAREA sa fie sanatoasa - adica fara vreo boala care sa fi fost descoperita in spital, si ca mai avea inca 5 copii. In rest ... NU AM VRUT SI NU VREM SA STIM NIMIC-NIMIC DE EA!!!! Iar dosarul medical al copilului cu antecedente sale personale si heredo-colaterale (adica parinti si alte rude, eventual) trebuie sa il poti vedea de cand iei contact pentru prima oara cu copilul. Este dreptul tau!!! Trebuie sa existe acolo of fisa medicala realizata de maternitatea unde s-a nascut sau de dr. de leagan. Acolo cauta - pe pagina a2-a de obicei - capitolele intitulate antecedente personale si antecedente heredo-colaterale.

Oana Melinte-Moraru
http://www.lamaze.ro
http://community.webshots.com/user/oana_mm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Fetelor, trebuie sa fac niste precizari, retractari si oferte :

1. Precizez ca m-am exprimat gresit cand am spus "vreau dosarul meu", de fapt ma refeream la o copie a sa

2. Retractez ce am spus referitor la legea dupa care se solutioneaza adoptiile in cazul celor incepute anul asta; am citit, rascitit si adnotat noua lege si va scriu si voua:

"Art. 72. - (1) Cererile pentru încuviințarea adopției aflate pe rolul instanțelor judecătorești la data intrării în vigoare a prezentei legi se soluționează, potrivit dispozițiilor legale în vigoare, la data introducerii cererii.
(2) Persoanele și familiile care, la data intrării în vigoare a prezentei legi, aveau copii încredințați în vederea adopției, vor putea introduce cereri pentru încuviințarea adopției, care vor fi soluționate potrivit dispozițiilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 25/1997 cu privire la regimul juridic al adopției, aprobată cu modificări prin Legea nr. 87/1998, cu modificările și completările ulterioare.
(3) În toate celelalte cazuri, întreaga procedură a adopției va trebui să se conformeze dispozițiilor prezentei legi."

Deci ar fi cel mai bine pt noi ca pana de Anul Nou sa avem acasa copilasul incredintat in vederea adoptiei (adica sa aiba si el statutul juridic de "adoptabil"). Doamne-ajuta!!!

3. Daca intereseaza pe cineva, eu am datele de contact de la toate DPC-urile din Buc si din tara. De asemenea, daca intereseaza pe cineva, pot posta un rezumat al noii legi a adoptiilor (despre adoptiile interne doar am conspectat).

Mie mi-a mai revenit suflarea cand mi-am dat seama ca n-o sa trec prin toate chinurile noii legi pentru faptul ca nu reusesc sa termin anul asta cele 3 luni de incredintare (cum ma speriasem la un moment-dat).

Gata, eu sunt iar pe scut!!

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Fetelor de ce nu incercati un drum la DPC sectorul agricol ilfov??? Eu stiu ca la centrul de plasament din Domnesti tot erau adusi bebelusi pana in 4 luni. Poate reusiti asa. Ce ziceti???

Oana Melinte-Moraru
http://www.lamaze.ro
http://community.webshots.com/user/oana_mm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by oana_mm

Fetelor de ce nu incercati un drum la DPC sectorul agricol ilfov??? Eu stiu ca la centrul de plasament din Domnesti tot erau adusi bebelusi pana in 4 luni.


Oana, am sunat la DPC Ilfov, nu am gasit-o pe domnisoara.... care se ocupa cu adoptiile (????), urmeaza sa vorbesc luni cu ea. Dna cu care am vorbit mi-a zis ca daca vrem sa mergem sa vizitam copii, ne va insoti o asistenta de la ei. Este adevarat? Adica nu ma pot duce singura, cu atestatul si buletinul, la un leagan, centru de plasament etc? Voi depinde de programul de lucru al asistentei?

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Rozi,sa-ti povestesc ce am patit eu.Inainte de a o cunoaste pe Anca,vorbisem cu o cunostinta care infiase o fetita dintr-un leagan din Constanta.Ea urma sa ma puna in contact cu o asistenta sociala de acolo,care se ocupase de dosarul ei.Ghinionul meu a fost ca aceasta doamna tocmai pleca in concediu pentru o luna de zile.Aceeasi intrebare i-am pus-o si eu:"ei bine,in acest interval nu putem sa mergem noi sigurei si sa vedem ce bebe din leagan ne pica cu tronc?"Raspunsul ei a fost negativ ,sustinut de explicatia ca s-au intalnit cazuri de viitori parinti care au vizitat leaganul neinsotiti de o asistenta sociala si s-au atasat de un copil care de fapt nu era adoptabil.In aceste leagane sunt si copilasi care continua sa fie vizitati de rudele lor,foarte sarace si in imposibilitatea de a-i lua acasa.Deci leaganul functioneaza si ca o"cresa "permanenta".
Norocul a fost ca in acest rastimp ajutorul sa vina din alta parte si sa o gasesc pe Anca.Era mai aproape decat credeam...
Mult noroc in cautari,sunt convinsa ca esti o fata "tare" si ca vei reusi sa-ti gasesti odorul cat mai repede!

http://community.webshots.com/user/danancamm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Aissa ,imi pare rau ca trebuie sa treceti prin asta Ati patit la fel ca noi cand l-am vazut pe bebe Paul,intai ni l-au aratat ,eram super incantati de el si mai si semana cu mine de nu-ti venea sa crezi.Am zis ca ne intoarcem la DPC sa depunem cererea pt. el si ne-au aratat dosarul fara sa zica nimic nici in al 12 lea ceas.Dupa ce-am citit mi s-au "taiat " genunchii.Mama copilului era schizofrenica cu acte in regula ,bunica copilului si ea internata de cateva ori la psihiatrie .Am fost efectiv bolnavi dupa asta ,am intors problema pe toate fetele si am zis ca nu ne asumam riscul de a creste acest copil.Asa ca te inteleg absolut perfect! Pe cei de la DPC insa, nu-i inteleg.Nu am pretentia sa-mi arate dosarul inainte de a vedea copilul, dar mi se pare de bun simt sa mi se spuna ca mama are o problema psihica sau o alta boala majora .
Parerea mea e sa te dumiresti ce afectiune psihica avea mama copilului si sa vorbesti cu un psihiatru. Schizofrenia ,de exemplu se poate mosteni!Adica exista un risc destul de mare ca si copilul sa o dezvolte .
Noi ne-am luat inima in dinti si am mai cautat si l-am gasit pe bebitul nostru .Este aproape sanatos in sensul ca are o mica problema corectabila fie natural, fie chirurgical, dar mama copilului era sanatoasa psihic .
Daca va hotarati sa mai cautati, noi am vazut o fetita de aprox. 4 luni la centrul de zi "Jiului" In Panduri.Poate mergeti sa o vedeti.
Sunt convinsa ca o sa va gasiti bebitul vostru cat de curand!

nc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Multumesc Briantis pentru intelegere!
Saptamana viitoare voi decide ce voi face mai departe. Astept inca niste raspunsuri.
Asa mi s-ar parea si mie normal, sa ti se spuna ce se stie inainte de a vedea copilul. In cazul in care nu se stie e altceva. Dar cand au niste informatii, care nu sunt chiar de neglijat, si nu ti se prezinta de la inceput, imi face impresia ca ei vor sa speculeze eventualul atasament aparut intre tine si copilul respectiv, facandu-te pe tine sa iei respectivul copil indiferent de probleme. Nu spun ca e chiar rea intentia, e clar ca ei incearca sa gaseasca si copiilor cu probleme o eventuala familie; metoda insa nu mi se pare tocmai in regula.
Asa cum am spus, eu se pare ca sunt mai lasa, dar ceea ce am aflat nu mi-ar da linistea necesara sa ma bucur de acel copil. Din pacate, Tony este foarte afectat pentru ca el l-a indragit tare mult, chiar si dupa doar 2 vizite in decurs de o saptamana si il vad ca sufera...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Aissa ,nu mi se pare de loc ca esti lasa !Daca tu simti ca nu e in regula sa adopti acest copil nu o face .E foarte adevarat ca nu puteti sa v-il scoateti din suflet pur si simplu .La inceput si noi ne gandeam la Paul aproape non stop ,treceam de la o stare la alta , de la il luam cu toate riscurile ,la nu-l luam pentru ca n-am putea fi linistiti toata viata .Apoi am deschis o carte de psihiatrie si dupa ce-am citit acolo am zis un nu hotarat .
In ceea ce priveste practica unor DPC-uri de a-ti arata copiii si a te lasa sa te atasezi de ei dupa care "arunca bomba" ,mi se pare pur si simplu nesimtire!Nu te poti juca cu sentimentele oamenilor in halul asta .Am suferit deja foarte mult ca nu putem avea copiii nostri biologici,asa ca nu cred ca e cazul sa se comporte in felul asta.
Suferinta voastra se va atenua in timp .Cand veti gasi copilul vostru o vei sti imediat ,asa cred eu .Noi ,pe baietelul nostru l-am vazut prima oara si de la asistenta maternala am plecat direct la DPC sa depunem cererea de incredintare .Am simtit ca este al nostru .Asa cred ca veti simti si voi cand va veti intalni sufletelul.
Va doresc multa bafta !

nc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Aissa, imi pare bine ca mai ai puterea sa ne mai scrii si noua ceva, iti multumesc ca nu te-ai retras! Ma simt ca intr-o echipa, cu probleme si bucurii, ca in viata.
OK, Meme, inteleg ratiunea de a fi insotiti de o asistenta si vom respecta aceasta regula. Si multumesc pentru incurajari!

Toate povestile, sfaturile si sustinerile de-aici ma ajuta sa cred ca fiecare dintre noi are calea sa de a-si gasi sufletelul, ca unele au mai multe piedici ca altele (poate e nevoie de aceste "temporizari" pentru ca si copilul sa fie gata sa vina la noi, poate acum nu e, inca). Noi insa trebuie sa facem tot ce putem pentru a-l cauta, chiar daca salvarea va veni, cum spune Briantis, de unde "nici cu gandul nu gandim"!

Eu asa sper!

Pupici si multa bafta tuturor!!

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput